Okładka książki Sherlock Holmes. Tom 1. Studium w Szkarłacie. Znak Czterech. Pies Baskerville’ów Arthur Conan Doyle
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Sherlock Holmes (tom 1-3) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 1-3)
A Study in Scarlet. The Sign of Four. The Hound of the Baskervilles
Zysk i S-ka
2014-03-17
2014-03-17
Jerzy Łoziński
Sherlock Holmes detektyw zbrodnia Jerzy Łoziński Sidney Paget

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Klasyka klasyków, wspaniala i wciągająca lektura.

Klasyka klasyków, wspaniala i wciągająca lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie się to czyta. Zagadki i sprawy są interesujące i wciągające, postać Sherlocka równocześnie charyzmatyczna, dziwna i.... tak, czasem odrobinkę głupia. Sherlock w pewnych kwestiach jest geniuszem, a to co według niego mu się do pracy nie przydaje omija, przez co aż trudno uwierzyć że czasem nie ogarnia podstawowej wiedzy.

8.5/10

8.5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To niesamowita książka czytelnik nie spodziewałem się że tak rozwinie się akcja. Polecam;).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pod urlop czy inny wolny czas jak znalazł. Mocną stroną są wyraziści bohaterowie każdej z opowieści. Klimatyczna lektura, być może przeczytam pozostałe tomy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawie się czytało, zważywszy, ze wcześniej miałem do czynienia z filmami i serialem o Sherlocku ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślę, że każdy z nas ma jakiegoś swojego ulubionego bohatera literackiego. Do grona moich ulubieńców od bardzo dawna należy Sherlock Holmes. Postać detektywa towarzyszy mi już od czasów podstawówki. To właśnie wtedy, prawie dwadzieścia lat temu otrzymałem w prezencie świątecznym „Przygody Sherlocka Holmesa”. Tak też zaczęła się moja fascynacja dziewiętnastowieczną Anglią.

Chociaż na półkach księgarń możemy znaleźć masę różnego rodzaju wydań książek z przygodami Holmesa, od pojedynczych tomów po omnibusy zawierające wszystkie przygody tego detektywa, to dopiero trzytomowy zbiór wydany nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka spowodował, że zdecydowałem się go kupić. Książki prezentują się fenomenalnie. Twarda oprawa z obwolutą, świetnej jakości papier oraz ilustracje pochodzące z brytyjskiej prasy to niepodważalne atuty serii „Zysku”.

W skład pierwszego tomu wchodzą trzy powieści: „Studium w Szkarłacie”, „Znak Czterech” i „Pies Baskerville'ów”. W „Studium w Szkarłacie” zwłoki mężczyzny zostają odnalezione w pustostanie. Nieopodal ciała ktoś umieścił napis „rache”, mogący sugerować udział w zbrodni jakiejś tajemniczej organizacji. „Znak Czterech” to m.in. zagadkowy zgon wpływowego mężczyzny w pokoju zamkniętym od środka. Z kolei „Pies Baskerville'ów” (chyba najbardziej znana sprawa Sherlocka) to tragedia starego rodu z legendą o demonicznym psie w tle.

Nie sposób nie zauważyć, że wspólnym mianownikiem tych powieści jest zgon i jakaś mistyczna tajemnica w tle. I chociaż mogłoby się wydawać, że przez ten powtarzalny schemat pisarz nie jest w stanie utrzymać uwagi czytelnika i nie zanudzić go swoim pomysłem, to sir Arthur Conan Doyle umiejętnie buduje napięcie a od jego prozy nie sposób się oderwać. Pomimo upływu lat opowieści o Sherlocku Holmesie czyta się świetnie a niesamowicie oddany klimat Londynu z ogarniającą go mgłą jest czymś nie do podrobienia.

Postać Sherlocka Holmesa jest bardzo tajemnicza. Na podstawie omawianego zbioru nie sposób odgadnąć jego przeszłości. Poznajemy genezę jego przyjaźni z doktorem Watsonem jednak o powodach tak olbrzymiej fascynacji wszelkiego rodzaju nierozwiązanymi sprawami nie wiemy nic. Tak jakby autor zachęcał czytelnika do posłużenia się metodami typowymi dla Sherlocka aby samemu wydedukować informacje dotyczące głównego bohatera. Myślę, że sposób działania Holemsa z pewnością był przedmiotem niejednej pracy naukowej. Oprócz wspomnianej dedukcji stosował on metody wyprzedzające epokę jak chociażby badania dotyczące popiołu w celu ustalenia rodzaju i wartości cygar, które były palone na miejscu zbrodni.

Uważam, że przygody Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conan Doyle'a powinien poznać każdy. Pomimo upływu lat proza tego szkockiego pisarza nie „trąci myszką” i współczesny czytelnik będzie świetnie bawił się w towarzystwie duetu z Baker Street.

Uwielbiam Sherlocka Holmesa i często do niego powracam - to wydanie bardzo mi pasuje ze względu na tłumaczenie. Jednak jeżeli mogę coś poradzić nowym czytelnikom, to to by zacząć od opowiadań (TOM 2) -od których Sherlock Holmes stał się znany i w których lepiej poznamy bohaterów, a dopiero wtedy przeczytać powieści.
Pies Baskervillów jest moją ulubioną powieścią, ale cieszę się, że przed jej przeczytaniem poznałam lepiej Sherlocka i Watsona przez opowiadania.

Pies Baskervillów jest moją ulubioną powieścią, ale...

Z pewnością autorowi udało się stworzyć niecodzienną postać, charakterystyczną i zapadającą na długi czas w pamięci. Narracja i styl są jednak na tyle odmienne od dzisiejszego stylu pisania, że momentami trudno przebrnąć przez niektóre fragmenty opowiadań. Samo wydanie, w mojej subiektywnej ocenie jest niesamowite, nastrojowe i po prostu gustowne.

• Kryminał
  • Kryminały
  • Klasyka

Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes. Tom 1. Studium w Szkarłacie. Znak Czterech. Pies Baskerville’ów Zobacz więcej