Tożsamość Rodneya Cullacka

Uroboros
2014-06-21
2014-06-21
Uroboros

Historia z potencjałem. Widać, że autor miał ważną myśl do przekazania, jednak fabuła w pełni tego nie oddaje.

Styl, stylem - dość wulgarny, ale jestem w stanie zrozumieć tę formę stylizacji, tak autor może widzieć dany świat.
Pojawia się wiele wątków przedstawiających stosunek płciowy, który wydaje mi się w większości oderwany od kontekstu.

Pojawiają się pewne wątki, takie jak "alter ego" głównego bohatera i nie do końca są mi zrozumiałe momenty rozmowy z nim.

Sama historia skojarzyła mi się z "Jądrem ciemności" oraz "W dół do ziemi" - podobny zabieg, myślę, że potrafi zrobić wrażenie. Nie domyślałam się tak łatwo tego, co będzie dalej.

Książka tylko dla starszej młodzieży i dorosłych w związku z językiem i wątkami, które się pojawiają.

Pojawiają się pewne wątki,...

Przeczytane, a raczej przesłuchane. Książka byłaby na 5, gdyby nie filozoficzny wymiar powieści. To opowieść oddalona od nas o dwieście lat, kiedy po wojnie z maszynami i sztuczną inteligencją świat jest rządzony twardą ręką Matki i Imperatora. Świat ludzi upgradowanych biologicznie, mentalnie i w każdy inny sposób. Głównym bohaterem jest agent Matki 8. kategorii. Po każdej misji jest wysłany do speca od usuwania z pamięci tajnych elementów akcji. Dowiaduje się jednak, że nie jest tym, kim mu się wydawało. Rozpoczyna poszukiwanie swojej prawdziwej tożsamości, a reszta imperium rusza za nim w pościg. Pierwszosobowa narracja jest plusem i minusem powieści. Pokazuje dylematy bohatera dotyczące tego kim jest i na czym polega jego rola w takim świecie, ale z drugiej strony powoduje, że akcja jest liniowa, spojrzenie na wszytko wręcz tunelowe. Wciąż słuchając audiobooka miałem wrażenie, że jednak jest to wtórne przerabianie Matrixa i P.K. Dicka.

Przeczytałem szybko, jednym tchem. Z jednej strony udział w tym ma narracja pierwszoosobowa, która powoduje większą immersję, ale warto zwrócić również uwagę na dynamicznie poprowadzoną akcję. Świat został przedstawiony bardzo wiarygodnie, jako ponura wizja przyszłości, gdzie ludzie mają nie myśleć za dużo, a proste przyjemności wiernie im w tym pomagają. Erotyki było momentami zbyt dużo i co prawda pasowała ona do zepsucia panującego w opisanym świecie, ale myślę, że tekst obroniłby się również wtedy, gdyby ją ograniczyć. Końcówka stanowiła ładne domknięcie całości, nie mam do niej zastrzeżeń.

Nigdy bym nie pomyślał, że wartka akcja i ogólnie spora jej ilość będzie wadą w książce. Zazwyczaj zwraca się uwagę na jej brak i nudę. A tutaj jest je j po prostu za dużo. Książka ma nieco ponad 300 stron i dzieję się w niej dużo i szybko. Za dużo i za szybko. Brakuje chociażby strony gdzie tempo zwalnia.
A co do samej treści książki jest już lepiej. Pomysł może nie jest jakiś super oryginalny, ale ciekawie przedstawiony. Pod przykrywką bohatera macho i wulgarnego języka autor stara się przemycić głębszy sens. I wychodzi mu to bardzo dobrze.
Niektórzy zarzucają błędy w korekcie (owszem są takie, ale można przymknąć na nie oko),ja dodam jeszcze jeden (dla mnie) mankament - brak rozdziałów przez co niewygodnie czytało mi się "Tożsamość...".
Ogólnie dobra pozycja SF z niewielkimi wadami.

A co do samej treści książki jest już lepiej. Pomysł może nie jest...

Książkę uzyskałem jako audiobooka. Nie spodziewałem się wiele. Była to w sumie historia z czasów dość, jakby to powiedzieć - "trącących myszką". Z każdym przesłuchanym rozdziałem uświadamiałem sobie jak sromotnie się pomyliłem. Historia stawała się coraz lepsza i lepsza. Powieść niosła ze sobą nie tylko wartką, wielowątkową akcję, ale doskonałe przemyślenia o świecie i czasie. Bohater prowadzi walkę o prawdę, która nie wiadomo po co komu była potrzebna. Podczas bijatyk i przelotów po galaktyce razem z głównym bohaterem zastanawiamy się nad fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi naszego życia. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jaki tak naprawdę jest nasz system wartości? Co jesteśmy w stanie zrobić aby je ratować? A na pierwszym planie doskonale wyszkoleni bionicznie udoskonaleni agenci prowadzą zakulisowe porachunki. Przy wtórze wystrzałów futurystycznej broni dwudziestego trzeciego wieku trup ściele się gęsto a śmierć nie zawsze jest najgorszą rzeczą jaka może spotkać człowieka. Główny bohater walczy nie tylko z innymi agentami. Ściera się również z własnymi demonami czającymi się zawsze tuż obok i tylko czekającymi na chwilę słabości. Czasami świat rzeczywisty przeplata się z wewnętrznym światem Richarda Zongi i wystarczy tylko chwila nieuwagi żeby czarny wielki pies o stalowych kłach rzucił się do gardła i je rozerwał. Na szczęście nie jest sam. Pod koniec fabuła ucieka od wątku samotnego bohatera. Jest jeszcze ktoś komu nie wystarcza gruby szmal wyszkolonego agenta, sex i narkotyki. Kim jednak jest ta druga osoba przeczytajcie sami.

Niecodzienna przygoda, która czasem rozbawi, a czasem zaszokuje! Wciąga i nie daje spać. Posiada cechy dobrego sci-fi, które kieruje nasze myśli na przyszłość i sens świata oraz jego konstrukcje. Książka jest po prostu dobra i kropka. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozytywnie zaskakuje - świetna książka, długo się zbierałam ze względu na tandetną okładkę.
Warto się skusić- nie jestem wielbicielką gatunku, ale ta książka jest po prostu bardzo dobra !!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wszystko zostało powiedziane. Opinie są rożne i skrajne. Jeśli chodzi o mnie to nie byłem zachwycony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo niezbyt przychylnych opinii zdecydowałem się przeczytać i nie żałuję. Opowieść jest ciekawa i wciągająca. Akcja szybko się rozwija i nie ma nudy. Zakończenie w pełni satysfakcjonujące. Gorąco polecam.

1973

Powiem szczerze, że jestem totalnie obrzydzona i zniesmaczona tą książką. Może dlatego, że jestem kobietą. A książka raczej dla panów. Główny bohater to cham i gbur, a do tego ma za duże ego. A może to autor ma tak źle w głowie pisząc takie rzeczy?

• 2015
  • Audiobooki