D-Day. 6 czerwca 1944

2005-01-01
2005-01-01
838585293X
II wojna światowa Europa

Pompatyczny zbiór wspominek żołnierzy biorących mniejszy lub większy udział w tytułowym D-Day. Miałem nadzieję na nieco inną formę, ale na upartego nie jest źle.

Rozwlekłe. Męczące. Literacko słabe, mnóstwo powtarzania się, ciągłe używanie sztampowych zwrotów typu "odpowiedzieli ogniem", napuszony styl stanowiący mieszankę bigoterii, laurki wystawionej amerykańskiemu geniuszowi dowódczemu i pseudoluzactwa rodem z szatni bejsbolistów. Wedlug autora w niemieckich okopach siedzą głównie Polacy lub Rosjanie (to wszystko jedno, jacyś tam ze wschodu),godni z trudem hamowanej, ale wyczuwalnej pogardy, którzy w dodatku są przedstawicielami tej części świata, gdzie przyzwyczajono się do śmierci (naprawdę facet napisał coś w tym stylu (!) ),podludzie, tchórze i dekownicy w odróżnieniu od dzielnych rdzennych Niemców, godnych przeciwników dla dzielnych Amerykanów. Są jeszcze Anglicy, ich jeszcze autor uznaje za ludzi. choć dziwacznych, przerywających walkę w porze picia herbaty. A teraz zasalutujmy sztandarowi i odmówmy modlitwę ułożoną przez naszego generała Eisenhowera, który zadbał o żołnierzy jak ojciec najlepszy. wraz z całym sztabem dowodzenia, niech nam żyją sto lat, to pisałem ja, Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Łubu dubu, łubu dubu...

Książka przeczytana jednym tchem. Rzetelna, ale też przystępna historia przygotowań i lądowania aliantów w Normandii. Jej ogromną zaletą (to znak rozpoznawczy tego historyka) jest przedstawienie optyki żołnierzy obu stron. Przywołuje wspomnienia strachu, ale też patosu, niezwykłej odwagi i poświęcenia.
Czasami można by rzec, też brodzimy do plaży.

Czasami można by rzec, też brodzimy do plaży.

Wspaniała książka, wszystko jest krok po kroku chronologicznie opisane. Podane są szczegóły tej ofensywy, wszystko jest przejrzyste i można się dużo dowiedzieć o całej akcji jak i o dowodzących nią, a przede wszystkim o jej bohaterach i ciekawym/nietypowym uzbrojeniu (np. amfibia).

Bogata relacja D-Day przedstawiająca relację żołnierzy, ale również cywilów znajdujących się we Francji jak i w Anglii czy też w USA. Opisy potyczki inwazji wybranych oddziałów oddają czytającemu nie tylko nastroje żołnierzy ale też przebieg misji, problemy oraz jak ważne jest ich zadanie z punktu przebiegu całej operacji.

Najlepsza książka o D-Day.

Najlepsza książka o D-Day.

"Armaty 88mm przeszły już do legendy. Mówiono, że nawróciły na wiarę chrześcijańską więcej żołnierzy niż święci Piotr i Paweł razem wzięci."

Dobrze się czytało ale końcówka po plaży Omaha traci rozmach. Osobiście wolę wspomnienia żołnierzy z pierwszej linii.

Opis lądowania aliantów w Normandii. Zebranie suchych danych operacyjnych z relacjami żołnierzy. Na tym można by poprzestać, ale byłaby to opinia krzywdząca. Dobry język, rozmieszczenie tekstów wspomnień itp. sprawia, że czyta się to bardzo szybko i z nastawieniem "co będzie dalej"
Możnaby się przyczepić do zarzucenia czytelnika ilością faktów, ale w końcu tego się nie uniknie jeśli to ma być rzetelna książka.
To co mnie w paru miejscach drażniło to "luźne" podejście do ludzi spoza "zachodniego" kręgu kulturowego (Rosjanin? Polak? co za różnica)
Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem - warto.

Czym był D-Day? To tylko jeden dzień, podczas wielu lat drugiej wojny światowej. Wydawałoby się, że można go przedstawić w kilku rozdziałach zawierających porównanie obu stron konfliktu oraz określenie wyniku starcia w formie zwykłego zestawienia liczb.
Jednak po przeczytaniu tej książki okazuje się, że nie!
D-Day to nie tylko istotny punkt wojny ale to przede wszystkim wielka, czasami nawet niewyobrażalna tragedia ludzi biorących w nim udział, jak również porównywalne do niej bohaterstwo i męstwo żołnierzy.
Czytając kolejne rozdziały w niektórych momentach zastanawiałem się, czy przedstawieni ludzie oraz sytuacje nie są zbyt wyolbrzymione, jednak w całości są to autentyczne relacje osób biorących w nim udział poparte innymi zeznaniami świadków. Z tego względu autorowi należą się wyrazy uznania za ogrom pracy poświęconej w zdobycie materiałów archiwalnych oraz praktycznie ostatnią szansę na wywiady z uczestnikami. Bez wątpienia jest to dzieło, które zapada w pamięć i pozwala zrozumieć czym jest wojna. W związku z tym zasługuje na polecenie każdemu kto interesuje się tą tematyką a szczególnie osobom, którym wydaje się, że sprowadza się ona tylko do przesuwania oddziałów na mapie.

Jednak po przeczytaniu tej książki okazuje się, że nie!
D-Day to nie tylko istotny punkt wojny ale to przede wszystkim...

• II wojna światowa
  • Historyczne
  • II Wojna Światowa

Stephen E. Ambrose D-Day. 6 czerwca 1944 Zobacz więcej
Stephen E. Ambrose D-Day. 6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa II wojny światowej Zobacz więcej