Angole

Reportaż
Czarne
2014-10-15
2014-10-15
Anglicy emigracja zarobkowa Polacy praca reportaż uprzedzenia Wielka Brytania życie codzienne
Inne

Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma?

Obraz Angola w oczach Polaczka.
Mnie reportaże Pani Ewy po raz kolejny przekonały do sięgania po dalsze jej książki. Autorka całą treść książki opiera na wypowiedziach poszczególnych osób bez tłumaczenia lub komentowania tego, co zasłyszała od swojego rozmówcy. Mamy więc dużo pesymizmu, ,,polskiego" narzekania i często brak próby zrozumienia innej mentalności i kultury.

Obraz Angola w oczach Polaczka.

Przyznaję, że z przyjemnością sięgnąłem po tę książkę bo sam wyjeżdżałem zarobkowo do Irlandii na studiach zaraz po tym jak otwarto dla nas rynek pracy. Ta książka to w zasadzie zbiór rozmów z Polakami pracującymi głównie w Anglii choć przewinęla się też Szkocja Irlandia oraz Iralndia północna. Sporo schematów i zachowań przytoczonych w wypowiedziach rozmówców pokrywa z moimi doświadczeniami. Warto poczytać.

Jako osoba, która sama doświadczyła emigracji oraz mieszkała 3 lata w Londynie, książka była tym bardziej ciekawa. Odnalazłam w niej wiele aspektów życia w Anglii, których sama doświadczylam, zdecydowanie w moim przypadku nie było usłane różami, podobnie jak w przypadku wielu bohaterów udzielających wywiadów. Dodatkowo doświadczyłam również wielu przykrości od rodaków za granicą, więc mogę potwierdzić to co przedstawione jest w książce. Żeby nie było czarno biało to muszę oddać, że przeżyłam tam też wiele fajnych chwil, poznałam ludzi z różnych kultur i podszkolilam angielski. W ostatecznym rozrachunku wróciłam po 3 latach, ponieważ nie czułam się tam jak w domu.

Z jednej strony można zarzucić autorce pójście na łatwiznę bo po prostu zredagowała wypowiedzi Polaków na emigracji. Do mnie jednak to przemawia nawet bardziej bez komentarzy od autorki, do tego duży plus za zdjęcia które niby są bez związku ale wprowadzają klimat. Moim zdaniem warto.

Baaardzo przeciętna książka, zaledwie kilka historii czytałem z zaciekawieniem, może najbardziej Olki (Aleksandra Łojek, późniejsza autorka "Belfastu", jak mniemam). Zdecydowanie więcej frajdy sprawia np. jajcarska "Emigracja" Malcolma X. Do przekartkowania, nic więcej.

Świat ludzi sukcesu i ludzi porażek.Polacy nie są solidarni ani w swej ojczyźnie, ani na obczyźnie.Może dlatego każdy woli czytać jak innym Polakom jest gorzej. Można się dowartościować.

Książka przedstawia perypetie kilkudziesięciu Polaków w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii po emigracji z Polski. Część z tych historii ludzi jest szczęśliwa, część zaś przedstawia jak trudne jest życie po przybyciu do nowego kraju. Książka jest warta polecenia, jednakże pokazane jest wąskie spektrum przypadków.

Warta przeczytania, oczywiście zaraz ktoś powie, że brakuje innej perspektywy, że nie wszystkie historie są takie same itd. Jednak skala emigracji do UK była i jest tak duża, że nie nie da się opisać wszystkich jednostkowych historii,ani za bardzo uogólnić. Nigdy nie żyłam poza Polską i mogę sobie tylko wyobrazić jak to jest nie wiedzieć gdzie mój dom...Książkę polecam.

Zjednoczone Królestwo od dawna Polakom jawiło się jako kraina mlekiem i miodem płynąca, jak się jednak okazywało potrafiąca dać także bolesne rozczarowanie. Zwłaszcza, gdy po 2004 r. nastąpił boom na kraje Europy Zachodniej.
Czy na Wyspach praca leżała na ulicy? Na pewno nie! Trzeba było o nią zabiegać, a wobec nieuczciwej konkurencji – dbać o nią i szanować. Ilu Polaków wróciło bogatych, a ilu z pokiereszowanym zdrowiem – tego autorka nie podaje. Przedstawiła bowiem tylko, a może i aż – bo trudno było czytać o zdeptanych nadziejach rodaków – 30 przypadków. Trzydzieści historii zwieńczonych sukcesem lub sromotnym upadkiem.
Czy warto przeczytać? Tak, ale to skromne studium przypadków.

Zbiór tekstów o Polakach żyjących w UK.
Spodziewałem się że autor mocniej wejdzie w życie, problemy Polaków że książka będzie ciekawsza.
Minusem też jest rok 1 wydania 2014 co pomija np Brexit który miał na pewno wpływ na życie na wyspach.

Zbiór tekstów o Polakach żyjących w UK.

• Reportaż
  • Literatura faktu