Polskie dzieje bajeczne Mistrza Wincentego Kadłubka

Okładka książki Polskie dzieje bajeczne Mistrza Wincentego Kadłubka Jacek Banaszkiewicz
Okładka książki Polskie dzieje bajeczne Mistrza Wincentego Kadłubka
Jacek Banaszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Seria: Monografie FNP powieść historyczna
476 str. 7 godz. 56 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Monografie FNP
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
476
Czas czytania
7 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8322923023
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przeszłość w kulturze średniowiecznej Polski Jacek Banaszkiewicz, Halina Manikowska
Ocena 8,3
Przeszłość w k... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Gród piastowski w Gieczu. Geneza – funkcja – kontekst Jacek Banaszkiewicz, Zbigniew Dalewski, Elżbieta Indycka, Tomasz Jurek, Michał Kara, Teresa Krysztofiak, Borys Paszkiewicz, Andrzej Pleszczyński, Teresa Rodzińska-Chorąży, Ewa Wolnicz–Pawłowska, Andrzej Marek Wyrwa
Ocena 9,5
Gród piastowsk... Jacek Banaszkiewicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
726
700

Na półkach:

Znakomita analiza obiegowych wyobrażeń mitycznych, z których wyrastają legendy o początkach Polski. Świetna odtrutka zarówno na pozytywistyczne lekceważenie dla "kronikarskich wymysłów", jak i na turbolechitów. Miejscami tylko mam wrażenie, że wywód ma konstrukcję kolistą lub przynajmniej spiralną, na czym cierpi jego klarowność.

Znakomita analiza obiegowych wyobrażeń mitycznych, z których wyrastają legendy o początkach Polski. Świetna odtrutka zarówno na pozytywistyczne lekceważenie dla "kronikarskich wymysłów", jak i na turbolechitów. Miejscami tylko mam wrażenie, że wywód ma konstrukcję kolistą lub przynajmniej spiralną, na czym cierpi jego klarowność.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar

Książkę można opisać jednym słowem: dzieło

Jacek Banaszkiewicz, posługując się zdobyczami metody porównawczej, podjął się analizy dzieła pióra mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, a także - pośrednio - dwóch innych kronik - Powieści lat minionych oraz kroniki Kosmasa. Umiejętnie posługując się teoriami Georgesa Dumezila odkrywa przed czytelnikiem bogaty świat motywów i symboli, którymi "nadziane są" - "niczym dobra kasza skwarkami", powiedziałby filmowy Witia - te dzieła historiograficzne. Z pewnością niekiedy badacz idzie za daleko w swych analogiach, np. porównywanie opowieści Fredegara o synach wenedzkich kobiet i Awarów z motywami z westernu pt. "siedmiu wspaniałych" budzi uśmiech i niedowierzanie, ale częściej umiejętnie stosowana komparatystyka pozwala wyjaśnić najbardziej zawiłe mity i motywy "słowiańskich starożytności".

Wydawnictwo, które wydało tę pracę, powinno zastanowić się, czy nie warto byłoby zaproponować Autorowi wznowienie, choć z pewnością przydałoby się tę pracę nieco zmienić i unowocześnić.

Książka warta polecenia, będzie ozdobą biblioteki każdego zainteresowanego szeroko pojętą humanistyką.

Książkę można opisać jednym słowem: dzieło

Jacek Banaszkiewicz, posługując się zdobyczami metody porównawczej, podjął się analizy dzieła pióra mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, a także - pośrednio - dwóch innych kronik - Powieści lat minionych oraz kroniki Kosmasa. Umiejętnie posługując się teoriami Georgesa Dumezila odkrywa przed czytelnikiem bogaty świat motywów i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    4
  • Historia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2018
    1
  • Folklore, legends, miths...
    1
  • Ulubione
    1
  • Lista życzeń
    1
  • Słowianie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polskie dzieje bajeczne Mistrza Wincentego Kadłubka


Podobne książki

Przeczytaj także