Obiecaj, że wrócisz

powieść historyczna
Filia
2024-06-05
2024-06-05

O Barbarze Wysoczańskiej słyszałam już dawno. Miałam ją w planach, ale wiecie jak to jest z książkowymi planami. Piętrzą się, a końca kolejki nie widać. Niesamowicie cieszę się, że w końcu udało mi się sięgnąć po powieść jej pióra, pisaną prosto z serca, pięknym językiem, doprawioną szczyptą historii. Ta opowieść nie tylko poszerzy Wasze horyzonty, rozgrzeje serca, sprawi że się wzruszycie, ale także zajmie w Waszym książkowym sercu specjalne miejsce. Ta historia ma naprawdę sporo zalet, chłonęłam ją całą sobą starając się zapamiętać jak najwięcej. Dzieje się naprawdę dużo, a kłopoty w jakie wpada nasza główna bohaterka nie mają końca. Autorka przenosi nas do wojennej Warszawy, prowadzi uliczkami, opowiada o bestialstwie, ale pragnie także zauważyć że naród to ludzie, wojna nigdy nie jest dobra, a cierpią tak naprawdę wszyscy, nie tylko przegrani. Ta historia skłoni Was do refleksji, sprawi że po raz kolejny będziecie stali nad mogiłami w katyńskim lesie, że będziecie opłakiwać ludzi których tak naprawdę nie znaliście, ale którzy zginęli w imię wolności. Pisarka poruszyła wiele spraw bliskich memu sercu, ta opowieść rozgościła się w mojej duszy i będę bardzo ciepło ją wspominać. Opowiada o waleczności, stracie, tęsknocie, samotności i miłości, która nigdy się nie kończy. Jest po części brutalna, przerażająca, ponieważ w wojnie nie ma nic wzniosłego, ale jest także pełna walecznych bohaterów, natchniona patriotyzmem i polskością. Fenomenalna.

Karolina, młoda żona polskiego oficera, czeka w Warszawie na powrót męża. Nie jest łatwo gdy wojna szaleje obok, ale tak naprawdę jej piekło rozpoczyna się w dniu w którym oficer SS przejmuje dom jej teściów, a chwile później w lasku katyńskim Niemcy odnajdują tysiące zwłok polskich oficerów…

Recenzja przedpremierowa❗
Karolina Kornacka z maleńkim synem na ręku żegna niedawno poślubionego męża. Wojna przerwała ich rodzinne szczęście, Staszek poszedł walczyć za Ojczyznę. Towarzyszy mu jego wierny adiutant i zarazem przyjaciel - Waldek Romanowicz. Obaj dostali się do sowieckiej niewoli. W wyniku amnestii dla polskich jeńców, do kraju po długich perypetiach wraca tylko Waldek. Los Staszka pozostaje nieznany. Tymczasem Karolina też nie ma lekko. Dom, w którym mieszka z małym dzieckiem i teściową zajmuje oficer SS Friedrich Weber wraz z żoną Leni. Niemiec szybko daje się poznać z najgorszej strony. Podczas gdy Kornackie borykają się z trudami życia w okupowanej Warszawie, w dodatku z nazistami pod swoim dachem - Niemcy odnajdują masowe groby polskich oficerów w Katyniu. Czy Staszek jest wśród nich?
Barbara Wysoczańska w swej najnowszej książce wspięła się na wyżyny mistrzostwa. Stworzyła tak piękną, poruszającą powieść, pełną przy tym dylematów egzystencjalnych na tle wojennym. Poznajemy losy głównych bohaterów: Karoliny, jej męża i ich przyjaciela - Waldka oraz niemieckiego małżeństwa Weberów. On - zagorzały nazista, pan życia i śmierci. Ona - przeraźliwie samotna młoda żona, szukającą pokrewnej duszy we wrogim sobie kraju. Do tego tygla kultur, mocnych charakterów i traum wojennych Autorka dorzuciła sporą dawkę zwierzęcego wręcz strachu, dużo miłości, pożądania i nienawiści. A potem podłożyła do pieca i doprowadziła zawartość do wrzenia, stawiając bohaterów w ekstremalnych sytuacjach. Podobnie wrzały moje emocje podczas czytania. Były postaci, którym kibicowałam i które od początku wzbudziły sympatię. Były i takie, którym niezbyt życzyłam szczęścia. I była Leni, wobec której miałam mieszane uczucia. Z jednej strony było mi jej trochę żal, nie powiem dlaczego, bo zbyt zakrawałoby na spojler; zrozumiecie sami podczas lektury. Z drugiej strony - potrafiła zachować się wrednie, jak typowa nazistka. I jeszcze Waldek - tragiczna postać. Jemu kibicowałam najbardziej. "Wojna jest okrutna i zła. Wojna odczłowiecza" (cytat z książki). Na przykładzie bohaterów tej powieści widać to doskonale. Uwydatnia dominujące cechy charakteru - u jednych dobre, u innych złe. Ale wszystkich zmienia na zawsze. Z całego serca polecam tę historię 👌🙂
Ocena: 9/10

Recenzja przedpremierowa❗

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
"Obiecaj, że wrócisz" Barbara Wysoczańska, Wydawnictwo Filia, PREMIERA 05 CZERWIEC 2024

"Obiecaj, że wrócisz" Barbary Wysoczańskiej to niezwykle poruszająca powieść.
Akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej.
Karolina Kornacka krótko była szczęśliwa mężatką. Zaraz na początku wojny jej mąż Staszek trafił wraz ze swoim adiutantem i przyjacielem do obozu jenieckiego w ZSRS.
Karolina uniknęła wywózki dzięki niezrozumiałego dla niej wstawiennictwu oficera SS Friedricha Webera. Wyjeżdża do Warszawy i zamieszkuje wraz małym synkiem u teściów. Pewnego dnia jej niemiecki wybawca od rosyjskiej niewoli zajmuje dom w którym młoda żona polskiego oficera wciąż czeka na powrót męża z obozu jenieckiego z ZSRS.
Gdy zostaje ogłoszona amnestia dla polskich jeńców, z więzienia NKWD zostaje zwolniony Waldek Romanowicz, adiutant porucznika Kornackiego. Przyjaciel zaginionego męża Karoliny przyjeżdża do Warszawy jako wyszkolony żołnierz AK. Jego zadaniem jest walka z wrogiem i
czuwanie nad bezpieczeństwem kobiety na prośbę ojca Kornackiej.
Wkrótce Niemcy ujawniają odkrycie w lasku katyńskim tysiące zwłok polskich jeńców.
"Obiecaj, że wrócisz" to historia budząca szereg różnych emocji. Zmusza do refleksji.

"Wojna jest okrutna i zła. Wojna odczłowiecza."

Bywa, że wymusza kontrowersyjne zachowania by przeżyć. Trudno oceniać postępowanie kogoś w danej sytuacji nie biorąc pod uwagę, że ten ktoś po prostu nie miał innego wyjścia.
Oceniać łatwo. Nie nam jednak, którzy nie staliśmy przed decyzją czy wybrać kategoryczny sprzeciw ryzykując życie czy postępować tak by ocalić nie tylko własne, ale również najbliższych.
"Obiecaj, że wrócisz" Barbary Wysoczańskiej to wojenna opowieść pełna dylematów natury egzystencjonalnej, moralnej, politycznej. Nie do zapomnienia. GORĄCO POLECAM!

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

"Obiecaj, że wrócisz" Barbary Wysoczańskiej to niezwykle poruszająca powieść.
Akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej.

Bardzo emocjonalna lektura. Pięknie opowiedziany kawałek historii.

Bardzo emocjonalna lektura. Pięknie opowiedziany kawałek historii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Wojenne
  • Zapowiedzi Czerwiec 2024
  • Audiobook Legimi
  • Przeczytam 52 książki w 2024 roku

Dodaj cytat z książki Obiecaj, że wrócisz