Chata

Okładka książki Chata Agnieszka Panasiuk
Okładka książki Chata
Agnieszka Panasiuk Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Sekrety Białej (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Sekrety Białej (tom 3)
Szara Godzina
2024-04-23
2024-04-23

Książki są niezwykłym medium. Oprócz rozrywki też uczą. Dzięki nim poznajemy nowe fakty, miejsca, wydarzenia, ludzi.
I właśnie seria Sekrety Białej Agnieszki Panasiuk, ma ten edukacyjny walor.
"Chata" to trzeci tom tego ciekawego cyklu.
Tym razem, autorka pozwala nam lepiej poznać, mieszkającą w Warszawie architektkę Zuzannę. Gdy zostaje zmuszona do przewartościowania swojego życia, wraca do Białej. Tu nieoczekiwanie zostaje zaangażowana w rozbiórkę i przenosiny, starej kolejarskiej chaty swojej babki Walerki. I to początek zmian, które wpłyną na jej życie. Co kryje przeszłość Walerki? Jakie sekrety kryje stara chata? I czy Zuzanna zrozumie, czego tak naprawdę pragnie jej serce? Odpowiedzi tkwią pomiędzy stronami.
To mądra, fascynująca historia. Opowieść, w której możemy odnaleźć echa dawnych dni, poznać losy podlaskich rodzin, mało znane fakty historyczne...Ja na przykład nigdy nie słyszałam o bieżeństwie. A Wy słyszeliście?
Autorka tak umiejętnie splotła przeszłość z teraźniejszością, do wątku obyczajowego dodając wątek historyczny. I zrobiła to z ogromnym kunsztem, bo od tej historii trudno się oderwać.
Opowieść ta pokazuje, jak losy przodków mają wpływ na teraźniejszość, jak ciekawą i bolesną historię kryje Podlasie i jak skomplikowane relacje rodzinne, potrafią utrudniać nam życie. Że nasze dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jacy jesteśmy a traumy z przeszłości, są niekiedy jak głaz, którzy przygniata nasze serce.
Polubiłam Zuzannę, współczułam tego, co ją spotkało i kibicowałam, by udało jej się poukładać swoje życie.
To wartościowa i mądra publikacja. Więc zachęcam i Was, sięgnijcie po nią, bo naprawdę warto.

I właśnie seria Sekrety Białej Agnieszki Panasiuk, ma ten edukacyjny walor.
"Chata" to trzeci tom tego ciekawego cyklu.

Tym razem poznajemy rozterki zawodowe i osobiste trzeciej z przyjaciółek - Zuzanny. Architektka odnosząca sukcesy w Warszawie spędza przymusowy urlop w Białej Podlaskiej i zajmuje się przenoszeniem chatki swojej babki. Jak potoczą się jej losy i jaki wpływ na jej życie ma historia jej przodków. Ciekawym elementem książki jest wątek bieżeńców.

Serwus

Jak spędziliście majówkę? Kto grilował, a kto zwiedzał ?

Dziś przychodzę do was z recenzją ,,Chaty " od Agnieszki Panasiuk. To trzeci tom cyklu obyczajowo-historycznego Sekrety Białej.
Tym razem główną bohaterką jest Zuza przebojowa architektka z Warszawy.
Zuza podczas swojego urlopu w rodzinnej Białej Podlaskiej musi dopilnować przeniesienia chaty swojej babki Walerki. Przy okazji ma możliwości poznania jej bliżej od innej strony, wrócić do swoich dziecięcych lat wypełnionych brakiem miłości matki,która odeszła zostawiając ją z ojcem.
Zuza zawsze czuła się gorsza, porzucona,niekochana. Jej ojciec starał się jej wynagrodzić brak miłości matki, ale to nie do końca się udało.
Czy Zuza wybaczy kiedyś matce ?

Ten tom cofa nas do wybuchu pierwszej wojny światowej. Odnosi sie do przesiedleń ludności głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w okresie od 3 maja do września 1915 roku. Apogeum bieżeństwa przypada na okres od wiosny do jesieni 1915 ,kiedy to kilka milionów ludzi uciekło w głąb Rosji przed zbliżającymi się frontem.

Bardzo polubiłam bohaterki tego cyklu już w pierwszym tomie,do tego ciekawa fabuła, tajemnice, przeszłość mieszająca się z teraźniejszością, miłość -to wszystko znajdziemy w Sekretach Białej.
Czekam na kolejny tom opowiadający losy Ani.

Serwus

Jak spędziliście majówkę? Kto grilował, a kto zwiedzał ?

Tym razem główną bohaterką jest Zuza przebojowa architektka z Warszawy.

Dostajemy tutaj barwny obraz Białej Podlaskiej oraz wciągającą historię obyczajową bohaterów, którzy zmierzą się z własną przeszłością i emocjami.

Autorka z niezwykłą wrażliwością łączy teraźniejszość z przeszłością, odsłaniając tajemnice i ukryte znaczenia. "Sekrety Białej" to cykl literacki, który nie tylko rozwija wiedzę czytelnika o mało znanych wydarzeniach historycznych, lecz także porusza głębokie tematy emocjonalne i psychologiczne. W tym przekonamy się z jaką trauma z dzieciństwa musi zmagać się Zuzanna, która została opuszczona przez matkę jako mała dziewczynka. Jak mocno wpływa to obecnie na jej osobowość?

Książka zrobiła na mnie wrażenie i nie mogłam się od niej oderwać!

Czytałam Kamienicę i Leśniczówkę i bardzo mi się podobały, więc z radością sięgnęłam i po Chatę. Jest tak samo świetna jak poprzednie książki autorki! 💗

Historia porusza, pokazuje nam ważny dział w życiu Polski i uczy historii. Całość opleciona jest zwykłą i piękną historią obyczajową Zuzanny. Jej powrót do domu, wyzwanie zawodowe, które przed nią stoi i przeszłość, która mimo, że boli, to nieubłaganie wraca.

Polecam! 💗

Seria "Sekrety Białej" Agnieszki Panasiuk ponownie zaskakuje czytelników nowymi tajemnicami, wciągając ich w fascynującą podróż przez mało znane wydarzenia historyczne.

Autorka w epickim stylu, zręcznie łącząc teraźniejszość z przeszłością, odsłania znaczenie słowa "bieżeństwo" i jego wpływ na losy ludzi na Południowym Podlasiu podczas I wojny światowej. Poprzez tytułową Chatę, Panasiuk eksploruje psychologiczne aspekty bohaterów, szczególnie Zuzanny, dodając powieści nieoczekiwaną metafizyczność. Autorka zręcznie prowadzi jej losy, odkrywając złożoność jej postawy i przeszłość z którą musi się zmierzyć kobieta.

Pouczająca lektura, zarówno w kontekście historycznym, jak i obyczajowym.

Chatka babci - niepozorne miejsce, które może skrywać w sobie aż tyle tajemnic! Piękna powieść. Taka rodzinna, ciepła, ale pokazuje też mroczną przeszłość i historię polski i terenów wschodnich. Widzimy w jakim oczekiwaniu i bólu żyły tam osoby podczas wojny i okupacji.

Podoba mi się to, że autorka tak pięknie i mądrze potrafi to wszystko ze sobą połączyć i przez swoją powieść pokazać nam “coś więcej”. Idealna na prezent dla przyjaciółki, mamy, babci!

Agnieszka Panasiuk w "Chacie" wplata historię Białej z przejmującą historią rodziny Zuzanny. Bohaterka, choć silna na zewnątrz, kryje w sobie emocje i tajemnice, które stopniowo wychodzą na światło dzienne. Po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnego miasta i postanawia zamknąć kilka rodzinnych spraw, w tym przeniesienie domu jej babki. Po raz pierwszy spotkałem się w książce z takim wątkiem i bardzo mi się on podobał.

Sięgnąłem po nią ze względu na nawiązanie do historii, która mnie fascynuje i nie zawiodłem się. Polecam!

"Sekrety Białej" to cykl powieściowy, który zachwyca bogactwem fabuły i mało znaną historią, czego doskonałym przykładem jest "Chata", która pozostaje wierna wysokiemu poziomowi poprzednich tomów. 🥰

Biała skrywa wiele sekretów, a "Chata" Agnieszki Panasiuk wciąga czytelnika w fascynującą podróż przez historię i ludzkie losy. Zuzanna, główna bohaterka, odkrywa nie tylko tajemnice przeszłości, lecz także zmierza się z własnymi emocjami i uczuciami. Autorka mistrzowsko łączy teraźniejszość z przeszłością, tworząc barwną mozaikę literacką, która zaskakuje i porusza....

Agnieszka Panasiuk w "Chacie" ukazuje siłę kobiecej determinacji w obliczu tajemnic przeszłości. Zuzanna, silna i niezależna architektka, staje w obliczu nie tylko wyzwań zawodowych, ale również osobistych. Przeplatając historię z emocjonalną podróżą bohaterki, autorka wciąga czytelnika w wir wydarzeń, które zmieniają życie Zuzanny na zawsze.

Autorka z ogromnym pięknem i urokiem w całość wplata nam też przeszłość (są to rozdziały pisane inną czcionką, co bardzo mi się podobało!). Uwielbiam takie połączenia, gdy widzimy i wnuczkę i babcię. Cudowna rodzina!

Autorka z ogromnym pięknem i...

• Lit. polska
  • Mam do przeczytania