Mat i świat

Okładka książki Mat i świat Tomasz Kaczkowski, Agnieszka Suchowierska
Okładka książki Mat i świat
Tomasz KaczkowskiAgnieszka Suchowierska Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Krytyka Polityczna
2015-05-01
2015-05-01
56 min.
miś dzieci praca miłość świat podróż
Inne

Okładka książki Draka Ekonieboraka Emilia Dziubak, Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba
Draka Ekoniebo... Emilia Dziubak, Eli...
Okładka książki Nie odrobiłem lekcji, bo... Davide Cali, Benjamin Chaud
Nie odrobiłem ... Davide Cali, Benjam...
Okładka książki W pogoni za życiem Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
W pogoni za ży... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...

Kolejna niesztampowa książka dla dzieci wydana przez Krytykę Polityczną. „Mat i świat” uhonorowano prestiżową Nagrodą Literacką - Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Oczami pluszowego misia Mata oglądamy nasz współczesny świat. Miś urodził w fabryce zabawek w Chinach. Uszyły go dzieci pracujące w fabryce od 7. rano do 22. Mat jest ekskluzywną zabawką i zostaje wyeksportowany do Europy. Podróże Mata pokazują kontrasty pomiędzy ludźmi na świecie, dotyczące nie tylko nierówności społecznych, zamożności, dostępu do edukacji, ale i różnorodności religijnej. Nie wszystkie opisywane problemy dotyczą polskich dzieci, ale warto o nich mówić. Warto pokazywać naszym dzieciom, że nie wszędzie na świecie jest tak jak tu u nas. „Mat i świat” to ważna lekcja życia i tolerancji.

Książka ta mimo, że opowiada jedynie historię zwykłego misia to jednocześnie delikatnie dotyka wielu ważnych tematów tj. ciężkiej pracy dzieci w krajach dalekiego wschodu, nierówności społecznych, biedy czy braku możliwości edukacji, jak to było w przypadku dzieci z najbiedniejszej rodziny śmieciarza. Prezentowana publikacja może stanowić fantastyczny początek rozmowy z dzieckiem o tych istotnych i nadal aktualnych problemach współczesnego świata. Poza tym, zawiera ona krótkie definicje najtrudniejszych słów i wyrażeń jakie pojawiają się w tekście - co jest bardzo ciekawym pomysłem na rozszerzanie słownictwa dziecka.

Więcej na http://papierowakobietka.blogspot.com/2015/05/swiat-oczami-misia-mata.html#more

Może być. Choć porusza problemy chyba za trudne do zrozumienia dla dzieci w wieku docelowym. Co powoduje że książka wg. mnie może być dla nich po prostu nudna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może i dobry pomysł żeby za pomocą misia unaocznić młodemu czytelnikowi pewne socjologiczne zależności, ale zrobione jest to w tak toporny sposób, że ja tego nie kupuję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tą książkę powinno poznać każde dziecko. Szacunek do ludzkiej pracy, różne światy, a wszystko łączy jeden miś.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia misia zainteresowała zarówno małego słuchacza, jak i czytającą mamę. Poruszane tu problemy nie są łatwe, ale warto wiedzieć, jak różnorodny jest świat i uświadamiać to dzieciom.

• Dla dzieci
  • 2016
  • Matylda (5l)
  • Mamto

Dodaj cytat z książki Mat i świat