Wyprawa Shackletona

2015-06-01
Agata Napiórska
wyprawa statek Antarktyda

Sięgać po nieznane...

Książka opowiada o autentycznej podróży jaką odbył Ernest Shackleton. Na jej kartach drobiazgowo śledzimy przebieg całej wyprawy - to jak zbierano środki potrzebne na zakup statku, kompletowano całą załogę oraz potrzebny ekwipunek. Widzimy to jak na poszczególnych etapach załoga zmaga się z żywiołem i przeciwnościami losu, które napotyka na swojej drodze. Czujemy chłód bieguna południowego i siłę nieustępliwej lodowej pokrywy. Dowiemy się czym jest prawdziwa odwaga i determinacja.

Kreska jest delikatna a poszczególne kadry przestawione w ciekawy i drobiazgowy sposób. Krajobraz podczas zamieci śnieżnej, morze skute lodem, potężne lodowce, wzburzone fafle, błękitne niebo... Z jednej strony oszczędne w kolorze a z drugiej bogate w ekspresję, przeróżne szczegóły i zachwycające. Patrząc na nie człowiek nie jeden taki obraz chciałby powiesić na swojej ścianie.

Ta książka to minimum tekstu-maksimum ilustracji, jednak w tym przypadku słowa są zbędne. Obrazy mówią same za siebie - same w sobie opowiadają tę historię.

(...) W swojej debiutanckiej książce William Grill opowiada o wyprawie, która w założeniu miała być pierwszym pieszym przejściem Antarktydy od Morza Weddella do Morza Rossa i to przez biegun. Pewnie dla wszystkich podróżników z tamtego okresu ogromne znaczenie miało to, że są pionierami i odkrywcami. Wyprawa Shackletona miała być „ostatnią wielką podróżą na ziemi”. Eksploracja dziewiczej przestrzeni skutej lodem, walka z niesprzyjającym dla człowieka środowiskiem była nie lada wyzwaniem. A z drugiej strony była światowym wydarzeniem. Wszyscy uczestnicy liczyli na sławę, honor i chwałę… W końcu mieli przejść do historii, ale jak się okazuje, nie za wszelką cenę. Gdy wszystko się zaczęło sypać – statek ugrzązł w paku lodowym, a następnie, zmiażdżony przez lód, zatonął, ludzie zostali uwięzieni daleko do lądu – to imperatywem okazało się oclenie wszystkich 27 członków załogi. Cel ekspedycji przestał mieć znaczenie, życie okazało się najcenniejsze.

Nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie, jak ciężko musiało być tym mężczyznom, którzy przez wiele miesięcy żyli na uwięzionym w lodzie statku, a potem na krze pod szalupami, z których zrobili sobie pseudodomki, którzy codziennie polowali na foki, ćwiczyli psy i musieli patrzeć jak lodowiec zabiera im szansę ocalenia – miażdży „Endurance”. Dla dowódcy wyprawy był to znak, że czas ruszać w drogę powrotną. Od tego momentu z dnia na dzień jest już tylko gorzej. Grill delikatnie sygnalizuje emocjonalne problemy jakie mieli załoganci, bardziej skupiając się na ich wytrwałości i samozaparciu.

Tym, co wyróżnia książkę i czyni ją taką niebywałą, jest zdumiewająca szata graficzna. Wszystkie ilustracje wykonane zostały „analogowo” za pomocą ołówka i kredek. Wyraźnie widać kolejne warstwy nakładane na siebie podczas kolorowania, zabieg ten ma w sobie coś urokliwego – przywodzi na myśl dziecięce „kolorowanie”. Użycie tego typu materiałów powoduje, że kolory nie są jednolite, miejscami przebija tło, jest wiele przebarwień i szaleńczych kresek. Jeśli spojrzeć na książkę tylko poprzez użyte kolory, to można powiedzieć, że przedstawia walkę między lodową bielą, oceanicznym, mroźnym błękitem a ciepłym brązem. Kompozycja plansz jest zróżnicowana – od dwustronicowych rozkładówek, po niewielkie szkice postaci, ekwipunku, które ułożone zostały w długie ciągi enumeracyjne. Są też mapy, różnego rodzaju schematy i wykazy sprzętów....

- - -
cały tekst do przeczytania tu:

WYPRAWA NA BIEGUN

Nieodkryte lądy zawsze fascynowały ludzi. Tajemnice skrywane przez niedostępne krainy przyciągały odkrywców i powodowały liczne wyprawy. O jednej z nich, ostatniej z tzw. Bohaterskich Wypraw Antarktycznych opowiada właśnie to dzieło, przybliżając młodszym czytelnikom losy Ernesta Shackletona, który wraz z załogą wyruszył w roku 1914 na wyprawę do Antarktydy.

„Wyprawę Shackletona” trudno jest scharakteryzować. Czy to jeszcze graphic novel czy już książka ilustrowana. Pozbawiony kadrów, pozbawiony chmurek, ale nie w stylu, w jakim tworzył swoje pracy choćby Will Eisner, tom raz przypomina komiks, raz dawne baśnie. Jakkolwiek by go nie nazwać – ja osobiście preferuję określenie relacja ilustrowana – dzieło rąk Wiliama Grilla trzeba docenić. Zrobili to już krytycy przyznając nagrodę AOI dla najlepszego debiutu w kategorii ilustracje oraz „New York Times” nazywając „Wyprawę…” najlepszą książką ilustrowaną, teraz mają do tego okazję polscy czytelnicy.

Strona tekstowa „Wyprawy…” przypomina artykuł, szczegółowy, bo oferujący wgląd i w przeszłość bohatera i w aspekty techniczne statku, ale i przystępny, prezentujący łatwo przyswajalne fakty z masą intrygujących ciekawostek. Dialogów jako takich tutaj bark, czasem tylko w tekście pojawia się jakiś cytat ze wspomnień załogi.

Strona graficzna to w równym stopniu pełnoformatowe rozkładówki i splash page’e co pomniejszone, często przedstawiające sprzęt, czy upływ czasu bądź zachodzące zmiany, obrazki. Wszystkie jednak, czy mamy do czynienia z prezentacją postaci czy mapami, wykonane zostały z prostotą acz i precyzją przy użyciu kredek. Nadaje im to ciekawego, baśniowego klimatu, który w starszych czytelnikach trąca pewną sentymentalną nutę.

Do tego świetne wydanie i takie samo tłumaczenie. Jednym słowem: warto. Warto kupić dziecku, warto też przy tym przeczytać samemu.
Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/07/03/wyprawa-shackletona-william-grill/

WYPRAWA NA BIEGUN

• Dla dzieci