7 Kobiet Mafii

Mateusz Wieczorek Wydawnictwo: Psychoskok kryminał, sensacja, thriller
Psychoskok
2015-08-12
2015-08-12
kryminał Mateusz Wieczorek fantasy czarna komedia thriller kobiety mafii Psychoskok

No ciężko mi przeszła przez gardło.. nie moje klimaty i wywodzić się tu nie będę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tytuł powieści jest nieco zwodniczy, sugeruje bowiem, że to żeński pierwiastek będzie stanowił główną część fabuły. Nic bardziej mylnego. Co prawda kobiety pełnią w powieści ważną rolę, co zostało wielokrotnie podkreślone, ale nie poświęcono im jednak zbyt wiele miejsca. Cała linia fabularna jest skoncentrowana wokół szefa mafii i jego przewinień – sensacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przedstawione tu zdarzenia są ciekawe i nieprzewidywalne, a sama akcja jest dobrze wyważona. Tempo powieści jest dynamiczne i zmyślnie poprowadzone. Pomimo wtórności tematyki, książka tchnie świeżością i nieszablonowym spojrzeniem.

Autor wyraźnie skupia się na pozornie zwykłych charakterach, których meandry losu rzucają na głębokie wody codzienności, gdzie najdrobniejszy błąd czy niewłaściwy krok mogą być katastrofalne w skutkach. Podobnie jak w “66 duszach” czy “Ostatnim worku cementu“, Mateusz Wieczorek stawia na antagonistów. Są to osobowości sprawnie nakreślone, ich historie malowane są niemalże w samym piekle; ich doświadczenia są wyrazem brutalności i niezłomności. Nie często mam do czynienia z bohaterami, którzy wzbudzają we mnie skrajne emocje. Tych bohaterów po prostu się uwielbia i nienawidzi jednocześnie. Wydawać by się mogło, że każdy nosi w sobie zadrę, która go ukształtowała, a której nie chce się pozbyć.

Ironiczne zdarzenia i wypowiedzi antagonistów, przejaskrawiona rzeź czy śmiertelnie poważna atmosfera są fundamentami tej powieści. Wszystkie poruszane w niej wątki, nierzadko nieoczywiste, stają się kluczowym elementem do poskładania całości fabuły w logiczny ciąg zdarzeń.

“7 kobiet mafii” to powieść wciągająca, pełna cynizmu, kpiny i sarkazmu, w której czarny humor skutecznie tuszuje warsztatowe braki. Zawiłą intrygą, ostrym językiem i bezkompromisowością bez wątpienia przykuwa uwagę. Zawrotna akcja i niesztampowość składają się na satysfakcjonujący twór.

Zaintrygował i zwrócił moją uwagę tytuł " 7 kobiet mafii". Niestety o nich właśnie w tej książce jest bardzo niewiele. Razem zebrałoby się kilka stron. To książka o szefie mafii i jego zabójcach. Napisana w tonie ironiczno - sarkastycznym ale do mnie nie przemówiła. Zawiodłam się. Jedyny plus to to fakt , że jeden ze złych charakterów na końcu się obudził i podjął próbę zmiany swojego życia.

„7 kobiet mafii” to historia w której odnaleźć można elementy fantasy, kryminału, thrillera a przede wszystkim czarnej komedii. Ta zabójcza mieszanka odmierzona w idealnych proporcjach zabierze Was w świat pełen kontrastów oraz nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Czując nadchodzący kres swych dni, wcielenie diabła na ziemi, Malcolm Seth postanawia rozliczyć się ze światem. Spisuje swoją biografię, zamyka ją w walizce a kluczyk do niej podarowuje córce na osiemnaste urodziny prosząc by po jego śmierci zajrzała do niej i sama go oceniła. Kiedy jednak walizka znika w tajemniczych okolicznościach rozpoczyna się tragikomiczny wyścig toczony spiętrzoną falą absurdu…

• E-półka
  • Przeczytane w r 2019