Powiedz to dobrym słowem.

Okładka książki Powiedz to dobrym słowem. Iwona Majewska-Opiełka
Okładka książki Powiedz to dobrym słowem.
Iwona Majewska-Opiełka Wydawnictwo: poradniki
poradniki
2015-01-01
2015-01-01

Bardzo inspirująca książka. Zmotywowała mnie, aby wziąć wiekszą odpowiedzialność za mój język i posługiwać się dobrym, właściwym słowem. Żałuję jedynie, że nie było mi dane przeczytać jej w papierowej wersji lub e-book - znalazłam jedynie audiobook. Jednak jestem wdzięczna za ten ogrom wartościowych treści. Polecam z całego serca, bo zmieniło to moje podejście do siebie i do świata.

Przyjemna w odbiorze, pozytywnie nastrajająca lektura. Usunąłbym być może niektóre fragmenty zbyt typowe dla zawodowych trenerów osobistych, ale z drugiej strony trudno odmówić po pierwsze Autorce ogromnej wiedzy z zakresu psychologii, z drugiej zdolności do motywowania czytelnika do bardziej empatycznego nastawienia do otoczenia. W dobrze pojętym własnych i innych interesie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No cóż. Dobrego słowa o tej książce powiedzieć nie mogę. Pełna nieciekawych historyjek (w których wiarygodność szczerze wątpię) nierzadko stawiających dyskretnie autorkę na piedestale. Rozdział o komunikacji , był tak porywający i treściwy jak taki sam z mojej pracy licencjackiej. W pozostałych rozdziałach wałkowane jest ciągle to samo więc szkoda czasu. Żeby zakończyć pozytywnie (bo przecież to podstawa ;-)) to jestem szalenie szczęśliwy, że wypożyczyłem tę książkę z biblioteki zamiast ją kupować.

Osobiście przeżyłam to nieraz na własnej skórze, że uśmiech, miłe zagadnięcie drugiej (nawet często obcej osoby) potrafi zdziałać cuda. Ludzie zaczynają się otwierać. Dzięki temu świat staje się lepszy. Dobrze mieć tego świadomość i praktykować to.

Dla osób, które wiedza co nie co o komunikacji empatycznej, NVC, będzie to w jakimś stopniu uzupełnienie wiedzy. Ja własnie dzięki NVC nauczyłam się, jak mogę sie zwracać do męża, syna - by nie powodować konfliktów, lecz dogadać się. Jest to bardzo ważne i da się tego nauczyć. Cieszę sie jednak, że miałam okazję przeczytać tą pozycję, bo dowiedziałam się z niej kilku ciekawych rzeczy, których nie byłam świadoma studiując NVC ;-)

W książce "Powiedz to dobrym słowem" znajdziemy dużo ciekawych przykładów z życia autorki (psychologa),jej klientów czy znajomych. To bardzo ożywia lekturę. Znajdziemy tu przytoczonych kilka ciekawych eksperymentów psychologicznych, dowiemy sie trochę o podświadomości i świadomości i jaki to ma wpływ na nas np. podczas zdrowienia albo już podczas życia płodowego; o "trzech sitach", o sztuce milczenia, o tym jaką moc mają nasze myśli itp.

"Pozytywne myśli mają wielki wpływ na nasze zachowanie i geny - pisze Lipton- ale tylko wtedy, kiedy są w harmonii z naszymi podświadomymi programami". A podświadomość można przeprogramować własnie np. dobrymi słowami - uważa autorka.

W temacie pozytywnego myślenia (a co za tym idzie oczywiście mówienia) polecam też cieniutka lecz treściwą książkę o. Anselma Gruena "Autosugestia. Jak myśleć pozytywnie", który podaje wskazówki jak można sie tego nauczyć. O. Gruen równiez jest zdania, że pozytywne myśli mają dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Moim zdaniem jest to dobra, mądra, ciepła książka warta przeczytania.
Mówi o potędze słowa. Dobrym słowem możemy dosłownie zmienić świat na lepsze. Dobre słowo,to pozytywna energia wysyłana przez nas w stronę drugiego człowieka. Złe, krzywdzące, brzydkie słowo działa dokładnie na odwrót.
Autorka w pewnym sensie parafrazuje znane powiedzenie, które mówi, że warto dbać o dobre myśli, bo one stają się naszymi słowami, a te zamieniamy w czyny. Warto dbać o formułowanie dobrych słów, bo wtedy nasz umysł i nasze myśli porządkują się i zmieniają na lepsze.
Bardzo dużo trafnych i ciekawych przykładów z życia dotyczących tego jak język, którym mówimy wpływa na innych. Przykłady z relacji rodzic - dziecko, nauczyciel - uczeń, pracownik - pracodawca, świat polityki.
Po przeczytaniu tej książki mam chęć i potrzebę zwracania większej uwagi na to co mówię i świadomość tego, że od tego co powiem i jak powiem zależy znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.

Moim zdaniem jest to dobra, mądra, ciepła książka warta przeczytania.

Momentami naprawdę dobre przykłady. Trochę zbyt dużo złości na po prostu ludzi i ich emocje. Nie każdy zastanawia się nad każdym słowem;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2016