Piotrek w Watykanie

2015-01-01
2015-01-01
57 min.

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Watykan to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem ludności. Watykan to również siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. To wyjątkowe państwo kryje ogrom tajemnic, piękne zabytki, pełne jest wspaniałych miejsc.

"Piotrek w Watykanie" nie jest zwykłym przewodnikiem. Dlaczego? Po tym przepięknym państwie, oprowadzi Cię drogi czytelniku, czternastoletni Piotrek - chłopiec, który wraz z rodzicami mieszka w Rzymie. W sposób prosty, ciekawy, ale przede wszystkim przystępny dla dzieciaków, które być może dopiero zaczynają etap podróży w swoim życiu, opowie o sekretach, przekaże pełen zasób ciekawostek.

Przed sięgnięciem po "Piotrka w Watykanie" myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy. W końcu podróż do Watykanu mam już za sobą,
w szkole również uczono mnie na ten temat. Wydawało mi się, że będzie to pozycja głównie dla młodszych czytelników, a zarazem nieletnich pasjonatów podróży. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że książka jest pełna tylu ciekawostek, o których nawet nie miałam pojęcia!

Wiedzieliście, że Żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej mogą być tylko obywatele Szwajcarii, katolicy, którzy mają od 19 do 30 lat, nie są żonaci, a ich wzrost nie może przekraczać 174cm? A jakby tego było mało ich charakterystyczne stroje są szyte na miarę i... UWAGA! - podobno zaprojektował je sam Michał Anioł.

A wiecie, że Bazylikę w Watykanie zbudowano w miejscu, gdzie św. Piotr poniósł męczeńską śmierć na krzyżu? (głową w dół, ponieważ nie czuł się godny umierać jak jego mistrz - Jezus)

Ten przewodnik udowodni wam, że wybór papieża wcale nie jest taką prostą sprawą. Przytoczy niesamowite fakty z życia artystów takich jak Michał Anioł. Będzie wspaniałą wędrówką przez muzea i przepiękne obiekty architektoniczne Watykanu. Jednak przede wszystkim będzie wspaniałą zabawą. Przewodnik wzbogacony jest o ćwiczenia, które z pewnością wpłyną na zapamiętywanie niektórych faktów, słowniczek najważniejszych pojęć na końcu książki oraz zestawów puzzli. Uważam, że to zaintryguje najmłodszych
i zachęci ich do wspólnego zwiedzania!

Podsumowując, "Piotrka w Watykanie" uważam za godną polecenia publikację dla młodszych, ale nie tylko. Myślę, że podczas czytania
i wykonywania zadań rodzice również będą mieć wielką frajdę. To wyjątkowy przewodnik - drugiego takiego nie znajdziecie. Mądry, ciekawy, pięknie i starannie wydany, ale przede wszystkim warty uwagi. Obowiązkowa pozycja dla starszych i młodszych podróżników.

Izabela Nestioruk

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Książka autorstwa Edyty Gawryś przygotowana została z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku około 14 lat. Nieco młodsze dzieci również będą dobrze rozumiały treść publikacji, gdyż jest napisana przystępnym językiem. Obfituje w ciekawostki, które z pewnością zaskoczą nie jednego dorosłego. Całość podana jest również w bardzo przystępnej formie. Głównym bohaterem jest tutaj Piotrek, który mieszka w Rzymie i często bywa w Watykanie, z uwagi na to, że jego mama pracuje w pobliżu najmniejszego państwa świata. To właśnie Piotrek będzie „oprowadzał” czytelnika po Watykanie.

"Autorka „Piotrka w Watykanie” – Edyta Gawryś, od wielu lat mieszkająca i pracująca w Bolonii, redaktor naczelna Radia Klik – portalu internetowego dedykowanego włoskiej Polonii, oddała w ręce czytelników niezwykle praktyczny przewodnik po tym najmniejszym państwie świata. Choć książka ta liczy sobie zaledwie 52 strony, wypełniona jest po brzegi informacjami, które z pewnością pomogą niejednemu z was, i przede wszystkim dzieciom, odkryć piękno i tajemnice tego najważniejszego dla chrześcijan miejsca, oraz sprawią, że zapragniecie sami zobaczyć na własne oczy wszystko to, o czym autorka napisała na kartach książki."

Pełna recenzja dostępna na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/piotrek-w-watykanie-edyta-gawrys/

To książeczka ciekawa pod wieloma względami. Nie jest typowym przewodnikiem. To książka łącząca wiedzę z dobrą zabawą. I myli się ten, kto myśli, że tylko dla dzieci, czy młodzieży. Gwarantuję, że i dorośli znajdą w niej wiele interesujących wiadomości, czy ciekawostek z historii dotyczącej Stolicy Apostolskiej, czyli najmniejszym państwie świata.

Autorka od wielu lat żyje i działa na rzecz Polonii włoskiej w Bolonii. Tam jest nauczycielką języka polskiego, prezesem Stowarzyszenia „Na głos” oraz redaktorem naczelnym Radia Klik, skierowanego do Polonii i Włochów, zafascynowanych Polską. Ilustracje do książeczki wykonała Maja Lulek. Niezwykle kolorowe i działające na wyobraźnię dzieci.

Zapraszam na całą recenzję na:

Autorka od wielu lat...

Najmniejsze państwo świata, o którym jak się okazuje nie wiemy za dużo to Watykan. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po tym miejscu, okazał się również przewodnikiem dla dorosłych, bowiem o wielu rzeczach zawartych w tej cieniutkiej książeczce nie miałam zwyczajnie pojęcia.

Edyta Gawryś od wielu lat mieszka oraz pracuje w Bolonii, działa na rzecz Polonii we Włoszech. Jest redaktor naczelną polsko-włoskiego radiowego portalu internetowego "Radio Klik". Uczy języka polskiego w polskiej szkole w Bolonii. Pasjonuje ją sztuka, książki oraz "celebrowanie życia". Autorka nagrywa także audycje radiowe.

Piotrek to czternastoletni chłopiec, który mieszka wraz z rodzicami w Rzymie. Mama bohatera pracuje blisko Watykanu w sklepie z pamiątkami, a sam Piotrek pasjonuje się historią, sztuką i tradycją kultury europejskiej. To właśnie on opowiada o Watykanie, ukazując wiele ciekawych faktów i nieznanych stron tego miejsca na świecie.

"Piotrek w Watykanie" to niezwykle oryginalny przewodnik dla dzieci, młodzieży ale także dla dorosłego czytelnika, który zwraca uwagę swoją przystępnością. Co najbardziej ciekawe w tym wszystkim to fakt, iż w książce Edyty Gawryś doczytałam się wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia – o wymogu odpowiedniego wzrostu dla żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, o sposobach uzyskiwania koloru dymu na konklawe czy też dlaczego palce i sandał Piotrowy uległy wygładzeniu. Te i wiele innych ciekawostek zawiera ta publikacja – ciekawostek, które zaintrygują niemal każdego.

Książka liczy sobie 52 strony wśród których młody czytelnik znajdzie interesujące zadania do wykonania, kolorowanki, elementy do wycięcia, a także wspaniałe ilustracje autorstwa Mai Lulek. W całej publikacji znajdują się także dwie, widoczne sekcje: "Coś takiego!" – ukazująca informacje o historii Watykanu, a także "Coś innego…" – przedstawiająca liczne ciekawostki.

Całość została wydana w twardej, eleganckiej oprawie, a na samym końcu książki znajdują się dwie plansze puzzli. Warto także wspomnieć, iż każdy, kto kupi publikację Edyty Gawryś, wspiera przy okazji kwotą 2 zł Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Kwota ta zostaje przeznaczona na Fundusz Dzieci Osieroconych pozostających pod opieką Puckiego hospicjum. To bardzo szczytny cel.

"Piotrek w Watykanie" to pouczająca i zapewniająca świetną rozrywkę zarówno dzieciom jak i dorosłym, napisana przystępnym językiem, książka, jaką niewątpliwie warto kupić. Do mojej biblioteczki już dołączyła.

• Recenzje 2016
  • Przeczytane w 2016