Jedenastoletnia żona

Okładka książki Jedenastoletnia żona Nada Al-Ahdal, Khadija Al-Salami
Okładka książki Jedenastoletnia żona
Nada Al-AhdalKhadija Al-Salami Wydawnictwo: Amber Seria: Autobiografie: Moja historia biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiografie: Moja historia
La rosée du matin
Amber
2016-02-09
2016-02-09
Magdalena Trojankowska
rodzina posłuszeństwo tradycja małżeństwo

Czyta się szybko. Pomimo małej objętości, dużo można wyłapać na temat życia w Jemenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie najsłabsza książka serii. Historia skończyła się zanim się zaczęła, a wpychanie dorosłych przemyśleń w usta jedenastoletniego dziecka po prostu nie siadło.
Wiem, że historia wydarzyła się naprawdę, dlatego nie wystawiam oceny, ale czytało się dennie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Jak mój ojciec mógł żądać, żebym zrozumiała, że przechodzi trudny okres, i to ja muszę zaradzić jego problemom z pieniędzmi? Gdyby nie zmuszał mojej siostry do małżeństwa z mężczyzną którego nie chciała, nigdy by się nie podpaliła, a on nie musiałby wydawać tyle pieniędzy na jej leczenie. Poza tym był gotowy do popełnienia jeszcze jednej niesprawiedliwości chciał żebym to ja zapłaciła za jego błędy" (str 74).
Jedenastoletnia Nada sprzeciwia się tradycji nie zgadza się na ślub z mężczyzną którego wybrali dla niej rodzice. Książka na pewno warta uwagi opisuje po krótce los dzieci w Jemenie.

Dosłownie przed kilkoma minutami przeczytałam bardzo poruszającą książkę autorstwa Nady Al- Ahdal oraz Khadiji Al- Salami pod tytułem „Jedenastoletnia żona”. Autobiografia ta opowiada historię małej dziewczynki Nady, którą rodzice postanawiają wydać za mąż. Ona zaś nie była z tego powodu zadowolona. Znając historię życia jej ciotki, która odebrała sobie życie będąc katowaną przez męża. Nada gdy się dowiedziała o tym, że rodzice ją zaręczyli postanawia uciec.
Zaczynając czytać książkę wiedziałam, że jej treść będzie wstrząsająca. Ale nie przewidziałam tego, że aż tak. Chociaż wiadomo co dzieje się w krajach afrykańskich czy w Indiach. Tam po prostu aranżuje się małżeństwa nie patrząc na to ile dziewczynki mają lat. Tak samo było z Nadą. Dziewczynka ma zaledwie jedenaście lat i już była zmuszona do małżeństwa. Ale dzięki swojej determinacji tak się nie stało. Dla nas ludzi z Europy jest to nie do pomyślenia, żeby w wieku jedenastu lat zmuszać swoje córki do zaręczyn. Z całego serca polecam Wam wszystkim zapoznać się z tą książką. Bo naprawdę warto.

Książka pomimo, iż napisana jest dosyć ,,sucho" to warta jest przeczytania gdyż porusza ważne kwestie i problemy kobiet wschodu.
Książka opowiada prawdziwą historię Książka opowiada historię dziewczynki, która sprzeciwiła się okrutnej tradycji. Dzięki swojej odwadze i dobrym ludziom Nada uciekła przed okrutnym losem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dużo miejsca poświęcone na przemyślenia dziecka, które moim zdaniem są rozwiniętymi przemyśleniami autorki książki, zaczerpnięte z opowiadań Nady, co udowadnia "Posłowie" na końcu dzieła. Ten sam tok myślenia. Jest to trochę irytujące, co nie zmienia faktu, że temat był potrzebny i jest potrzebny w takich krajach jak Jemen.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nada ma 11 lat i w porównaniu do innych dziewczynek żyjących w jej kulturze wiedzie dość... spokojne dzieciństwo. Uczy się, bawi, wyjeżdża z wujem na wakacje... W pewnym momencie jednak okazuje się, że rodzice chcą wydać ją za mąż, na co 11-latka się nie zgadza.

Główna bohaterka postanawia uciec. Jedzie do wuja, którego niestety nie zastaje w miejscu zamieszkania. Z pomocą przychodzą jej jego znajomi i zajmują się dzieckiem. Gdy Nada opowiada o powodach ucieczki, postanawiają nagrać filmik na Youtube, który będzie wyjaśniał powody zachowania dziewczynki. Widzą to jej rodzice i miliony ludzi. Prawda wychodzi na jaw, a sprawą zaczynają się interesować media, aż w końcu... organizacja działająca na rzecz praw człowieka. Jaki będzie finał tej historii?

„Jedenastoletnia żona” to dość interesująca opowieść o kulturze Jemeńczyków. Człowiek czasem dziwi się, że dziś, w XXI wieku pewne rzeczy, zachowania mają jeszcze miejsce. A jednak. Bo jeśli żyjesz w danej kulturze, czerpiesz z niej wzorce – nie jest to dla ciebie niczym dziwnym, a wręcz przeciwnie: całkowicie naturalnym.

Książka krótka, jak dla mnie trochę zbyt ogólna, ale czy dało się historię opowiedzieć lepiej? Nie mam pojęcia. Czuję pewien niedosyt, ale jednocześnie cieszę się, że udało mi się przeczytać. Może mnie „nie porwało”, ale na pewno zaciekawiło.

„Jedenastoletnia żona” jest to dramatyczna opowieść Nady. Dziewczynka mieszka w małej wsi w Jemenie. Ma ośmioro rodzeństwa. Jej dzieciństwo jest bardzo spokojne. Jak większość dzieci chodzi do szkoły, bawi się i pomaga w domu. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia jej starsza siostra podpala się usiłując popełnić samobójstwo. Okazuje się, że potrzebne są pieniądze na leczenie dziewczyny. Z tego powodu rodzice z dnia na dzień postanawiają wydać Nadę za mąż za dużo starszego mężczyznę. Małżeństwo uważa, że dzięki temu rozwiążą swoje problemy finansowe. Gdy Nada dowiaduje się o decyzji rodziców postanawia uciec z domu i wyrusza w drogę do Sany – stolicy kraju – do wuja. Sytuacja komplikuje się, gdy okazuje się, że mężczyzna wyjechał do Arabii Saudyjskiej. Nada czuje się zdradzona, ponieważ wuj nie poinformował jej o swoim wyjeździe, przez co trafia na ulicę. Z godziny na godzinę dziewczynkę ogarnia coraz większa rozpacz, smutek i bezradność, lecz jednak postanawia być silna i wykorzystuje ten czas na rozmyślania i obserwację otoczenia. Jako dziecko dochodzi do bardzo dorosłych wniosków, które prowadzą ją do postanowienia, że musi walczyć o siebie i swoją przyszłość. Nada jak na swój młody wiek wykazuje się ogromną odwagą, dzięki której ma siłę zbuntować się przeciwko okrutnej tradycji panującej w jej kraju, gdzie dziewczyny wydawane są za mąż przed ukończeniem 15 roku życia. Dziewczynka nie chce podzielić losu swojej siostry i młodej ciotki. Poprzez swój bunt pokazuje, że nie zamierza dać się skazać na życie w niewoli, przemoc i gwałt. Gdy dochodzi do upragnionego spotkania Nady z wujem opowiada mu o tym co ją spotkało. Mężczyzna pomaga nagrać jej apel, który zostaje umieszczony na YouTube. Film przyciąga uwagę międzynarodowych mediów i organizacji broniących praw człowieka.
Dla nas, mieszkańców Europy, jest niewyobrażalne, że nagle czyjeś dzieciństwo może być przerwane w tak brutalny sposób. Niestety w niektórych państwach dzieci zmuszone są przeciwstawiać się głupocie dorosłych. Jednak nie wszystkie mają tyle odwagi i determinacji, aby się zbuntować. Jest zatrważające to, że dzieci zamiast przeżywać beztrosko swoje dzieciństwo zmuszone są bronić tego co im się należy. Jednak nie wszystkie dziewczynki mają tyle szczęścia i wydaje się je za mąż, co ma dla nich bardzo poważne konsekwencje.
Przykład Nady pokazuje, że dzieci instynktownie czują co jest dobre a co złe. Desperacko szukała pomocy wśród znajomych i rodziny. Dzięki niezłomności charakteru dziewczynce udaje się uniknąć przeznaczenia. Jednak pocieszające jest to, że sąd przychylił się do decyzji Nady i nie pozwolił wrócić jej do rodziców.
Doskonałą puentą recenzji mogą być słowa Nady: „Zniszczyliście moje marzenia. Jeśli zmusicie mnie do małżeństwa, zabiję się!”

Książka porusza bardzo trudny temat. Trzymam kciuki za szczęście tej młodej kobiety.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko ocenić tą książkę. Zawiera dużo osobistych przemyśleń. Poruszony temat jest trudny. Zdumiewające, że współcześnie nadal ludzie są tak niedouczeni.

• Na faktach
  • Literatura faktu