Czerwone złoto. Kryminał kulinarny

Okładka książki Czerwone złoto. Kryminał kulinarny Tom Hillenbrand
Okładka książki Czerwone złoto. Kryminał kulinarny
Tom Hillenbrand Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Xavier Kieffer (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Xavier Kieffer (tom 2)
Rotes Gold
Smak Słowa
2016-10-15
2016-10-15
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Literatura niemiecka Luksemburg kucharze restauratorzy kryminał Anna Krochmal Robert Kędzierski

Nigdy nie ufaj chudemu kucharzowi. Szczególnie, gdy jest to tatuowany japoński chudy kucharz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mile wspominam pierwszy tom serii, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po "Czerwone złoto". Wątek przewodni związany z tajemniczą śmiercią mistrza sushi zaciekawił mnie. Autor przedstawił potężną siłę politycznych układów, które mogą przyczynić się do odkrycia zagadki. Główny bohater nieco spuścił z tonu, ale nadal pozostał charyzmatyczną postacią. Trochę przeszkadzało mi niepotrzebne wydłużanie wielu wątków i niekończące się opisy mało istotnych treści. Rozwinięcie nieco słabsza niż początek, ale nadal mocne, zakończenie okazało się satysfakcjonujące. Żałuje, że autor nie kontynuuje serii. Polecam!

Czytałam tę książkę zaraz po "Diabelskim Owocu" wiec płynnie kontynuowałam ciąg przygód kucharza-detektywa. Książka jest dobra i wciągająca. Akcja jest spójna, toczy się dość wartko, no i oczywiście znowu - bardzo realne opisy tego jak robi się jedzenie dla dużych sklepów i cateringów. Kryminał tej książki polega na tym, że po jej przeczytaniu są produkty po które w sklepie już nie sięgnę. Aż się boje, że po kolejnym tomie przygód Xaviera czeka mnie głodówka :)

Generalnie mi się podobała, jedynie czasem akcja spowalniała i gorzej się czytało. Mimo wszystko polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lekkostrawny, przyjemny kryminał jak i cała seria przygód Xaviera. Jako kucharz z doświadczeniem w sushi tę część czytało mi się znacznie przyjemniej niż poprzednią. Polecam smakoszom dobrej kuchni jak i dobrej książki! :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka podejmuje bardzo ciekawą tematykę wykorzystując zagadnienia z zakresu nie tylko kulinariów, ale i ekologii tworząc na tej podstawie bardzo ciekawy i udany kryminał. Przyznam szczerze, że po raz pierwszy miałam do czynienia z kryminałem kulinarnym, aczkolwiek historia czerwonego złota nieraz przyprawiła mnie o mocniejsze bicie serca. I choć przyznam szczerze że miejscami brakowało mi tutaj jakby dopowiedzenia niektórych rzeczy, rozwinięcia wątków, analogii przyczynowo-skutkowej,to całość sumarycznie wypada calkiem nieźle i książkę tę bardzo przyjemnie się czytało.

Dla mnie ten kryminał, nie jest kryminałem. Mnóstwo opisów dotyczących po prostu jedzenia, które zakłóca opowieść, która jest gdzieś z boku...Choć świat gastronomii zawodowo nie jest dla mnie tajemnicą, jednak w książce to bardziej konsumpcja niż gastronomia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W kryminalnej opowiastce Toma Hillenbranda pt."Czerwone złoto" poznajemy kolejne przygody kucharza Xaviera Kieffer'a. Tym razem tematem przewodnim jest jedna z popularniejszych ryb, czyli tuńczyk.

Wątek detektywistyczno-kryminalny wpleciony jest w problematykę kulinarnej "mody" i problemów z tym związanych. Książka skłania do stawiania pytań i szukania odpowiedzi, m.in. do jakiego stopnia można ingerować w środowisko, w naturę i ekosystemy w celu zaspokojenia naszych kubków smakowych, ile można na jedzeniu zarobić i czy zawsze trzeba ocierać się o nielegalność i czarne interesy?

Powyższa tematyka została sprytnie ukryta pod wartko i mile poprowadzoną intrygą. Czyta się dobrze i lekko. A przy tym wiele można dowiedzieć się o sushi. Mnie się podoba :)

To moje drugie spotkanie z panem Kiefferem , luksembusrkim kucharzem. I muszę stwierdzić, że bardziej smakowite.
Tym razem mamy sprawę kręcącą się wokół sushi, a tak naprawdę i w pierwszym i drugim tomie tematy są społeczno-polityczno-gospodarcze. Tutaj sprawa tuńczyka i naszej ludzkiej pazerności, kosztem wszystkich i wszystkiego - nawet środowiska.
Czytało się super - może łatwiej niż poprzednią (pomimo tego samego zarzutu; jeśli chodzi o terminy kucharsko-kulinarne , ponownie brak odnośników i dopiero na końcu książki jest słowniczek pojęć, co przy ebooku jest irytujące) bo terminologia związana z sushi jest mi znana bardziej :)
Piękne opisy Luksemburga.
Czekam z utęsknieniem, kiedy pojawią się dalsze losy Xafiera.

Czytało się super -...

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Kryminał kulinarny. Mam teraz większą wiedzę na temat tuńczyka. Akcja przyspiesza dopiero po połowie i wtedy staje się ciekawa.

• Kryminał
  • 2017