Świat według Clarksona 6. Tak jak mówiłem…

Okładka książki Świat według Clarksona 6. Tak jak mówiłem… Jeremy Clarkson
Okładka książki Świat według Clarksona 6. Tak jak mówiłem…
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis Cykl: Świat według Clarksona (tom 6) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Świat według Clarksona (tom 6)
The World According to Clarkson. As I Was Saying...
Insignis
2016-11-09
2016-11-09
Michał Strąkow
Anglia Wielka Brytania Brytyjczycy felietony humor ironia kultura masowa motoryzacja nowoczesność życie codzienne

Wygląda na to, że marudzenia nigdy dość. Czy Clarkson się powtarza? Tak! Czy z wiekiem marudzi bardziej i bardziej? Jeszcze jak! Ale to marudzenie jest zasadne, aktualne i potrzebne. Panie Clarkson pisz pan o Polsce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to zbiór felietonów, które, jak to felietony, opisują bieżące sytuacje, przemyślenia, nawiązują do anegdot. Clarkson ma zdecydowanie cięty i skonkretyzowany język, a niektóre jego opinie mogą być trudne do przełknięcia. Staram się być obiektywna i ogarniać obce zdanie, ale w kilku(nastu?) wypowiedziach spotkałam się z opiniami skrajnymi do moich i aż zgrzytających z moim poglądem.

Nie wiem, czy Clarkson po prostu ma odwagę mówić o niektórych rzeczach nie zważając na konsekwencje, czy celowo porusza tematy newralgiczne by narobić szumu - w każdym razie warto docenić jego cięty język i umiejetność komentowania rzeczywistości. Czy jest to jednak ktoś, kogo powinnismy brać za autorytet? Nie wydaje mi się - ot, typ, który szybko jeździ i krzyczy na zakrętach (jak to sam mówi),który na fali sławy wydał kilka książek. A czy coś z nich można wynieść - ja zakładam, że da się coś z każdej książki.

⭐️⭐️⭐️ Top Gear znam tylko z opowieści, nie przypominam sobie, bym oglądała kiedykolwiek jakikolwiek odcinek. A #bookcrossing ma to do siebie, że można sięgnąć po coś, po co normalnie by się nie sięgnęło, ot, ciekawość w moim wypadku. Tak więc zdjęłam Clarksona z osiedlowej półki i już puściłam dalej w świat - ale w międzyczasie przeczytałam to, co miał nam do przekazania....

Chyba źle zabrałam sie za te ksiazke. Chciałam ja połknąć szybko. Udalo sie ale nie wiem czy wszystko z niej wyciągnęłam. Nie wiem czy to wina niektórych historii czy moja ale czytając wyłączałam się i budziłam parę stron dalej. Może po prostu nie wszystkie tematy były dla mnie. W kilku miejscach sie zaśmiałam i chyba sięgnę po inne jego książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Serio się uśmiałam, mimo że nie wszystkie konteksty polityczne rozumiałam, a książkę czytałam kilka lat po jej wydaniu. Oczywiście, nie ze wszystkim się zgadzam, ale to nie przeszkadza czytać z rozbawieniem, a czasem nawet pomaga.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię Clarksona za to, że jest prawdziwy i szczery do bólu. Fakt, że czasem lekko przesadza może być nieco męczący wynika on jednak z frustracji , że nie wszyscy ‘kapują’ oczywiste przecież fakty. Trzeba przy tym pamiętać, że Anglikowi trudno jest być szczerym. Ich zakłamanie ukryte pod płaszczykiem dobrego wychowania jest uznawane za normę i generalnie mówienie tego, co się myśli jest w bardzo złym tonie. Patrząc z tej perspektywy książki Clarksona nabierają wydźwięku i świadczą o prawdziwej odwadze, za co już niejednokrotnie musiał zapłacić.
W swoich felietonach autor w bezkompromisowy lekko złośliwy sposób obnaża systemy, którymi bezrefleksyjnie, niemal bezwolnie podążają ludzie. I chociaż nie zawsze w pełni zgadzam z jego punktem widzenia, to przyznaję, że większość spostrzeżeń jest niezmiernie trafna.

Moim zdaniem książki Clarksona nigdy Cię nie zawiodą. Znajdziesz tam wyjątkowo dobry humor, mnóstwo ciekawych anegdot ze świata i wiele inteligentnych spostrzeżeń. Cenię Clarksona za to że nie boi się wyrażać swojego zdania i może właśnie dlatego jego książki są wyjątkowe i inne od wszystkich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gdzie się podział ten pełen sarkazmu i ciętego języka Clarkson? To wciąż dobrze się czyta, ale brakuje tej wisienki na torcie.

kto uwielbia poczucie humora Clarksona będzie zakochany w tej książce. polecam

kto uwielbia poczucie humora Clarksona będzie zakochany w tej książce. polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niektóre felietony bardzo ciekawe, błyskotliwe. Inne, przeważnie te dotyczące Wielkiej Brytanii, mniej interesujące.
To może dziwnie zabrzmieć, ale spodobało mi się zdroworozsądkowe podejście do życia Clarksona. Jeremy i zdrowy rozsądek?! A właśnie, że tak. W dzisiejszym świecie często popadamy w absurdy. Autor je wytyka i w dość humorystyczny sposób rozprawia się z nimi.
Miałem wrażenie, że niektóre użyte metafory były niepotrzebne, jakby napisane na siłę, ale nie psuły ogólnego odbioru.
Interesujące fragmenty, w których opisuje swoje doświadczenia z podróży - nie dowiemy się takich rzeczy z innych źródeł!
Generalnie czyta się szybko i przyjemnie, rozdziały nie są zbyt długie i na ogół nie nudzą.

Jeżeli komuś brakuje Top Gear i specyficznego humoru Jeremy'ego to może sięgnąć do tej książki. Pewnie lepiej bym ją zrozumiała, gdybym mieszkała w Anglii i znała wszystkie konteksty.

• 2017
  • Jeremy Clarkson