Podróże zimowe

Okładka książki Podróże zimowe François Caradec, Jacques Jouet, Harry Mathews, Georges Perec, Jacques Roubaud
Okładka książki Podróże zimowe
François CaradecJacques Jouet Wydawnictwo: Lokator Seria: Seria Potencjalna literatura piękna
Seria Potencjalna
Le voyage d'hiver & ses suites
Lokator
2016-10-01
2016-10-01
Jacek Giszczak
OuLiPo

W 1979 roku Perec napisał 13-stronnicowe opowiadanie o odkryciu przed II Wojna Światową tomiku wierszy autorstwa nikomu nie znanego poety zatytułowany 𝘗𝘰𝘥𝘳óż 𝘻𝘪𝘮𝘰𝘸𝘢, w którym znalazły się cytaty wszystkich wybitnych poetów francuskich. Problem polegał na tym, że tomik Hugo Verniera datuje się na 1850 rok, czyli na długo wcześniej od swoich następców. Okazuje się, że poezja francuska jest plagiatem książeczki Verniera. Do opowiadania Pereka twórcy związani z grupą Oulipo dopisali 21 kolejnych tekstów. 𝘗𝘰𝘥𝘳óż𝘦 𝘻𝘪𝘮𝘰𝘸𝘦 stanowią swoistą powieść zbiorową, w której kolejna cześć koreluje z poprzednią, a wiedza na temat Hugo Verniera i jego tajemniczego zbioru wierszy rozrasta się i kieruje w wiele zaskakujących stron. Książka jest osobliwa nie tylko poprzez swoją formę, ale dzięki swoistej grze, która zmusza czytelnika do oddzielenia tego co jest prawdą, a co zmyśleniem.

Pierwsza otwarta powieść zbiorowa. Po przeczytaniu chce się dopisać własny rozdział. Co prawda ostatnie 4 rozdziały już rozczarowują, ale historia teorii pewnego spisku dziejowego wciąga jak największe wiry wodne.

• AA_M2019
  • C_PosiadamDoPrzecz
  • Posiadam (książka papierowa)
  • 065 Serie Autorskie - Georges Perec
  • 2017

Dodaj cytat z książki Podróże zimowe