Doskonała pomyłka

Okładka książki Doskonała pomyłka Katie Agnew
Okładka książki Doskonała pomyłka
Katie Agnew Wydawnictwo: Czarna Owca literatura obyczajowa, romans
The Inheritance
Czarna Owca
2017-03-02
2017-03-02
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Bardzo ciekawie skomponowana intryga powoduje, że chce się to czytać. To jest raczej dla kobiet, miewa momenty naiwne i mało realne ale nie nudzi. Warto przeczytać. Polecam.

wielowątkowa, wciagające przeplatające się historie

wielowątkowa, wciagające przeplatające się historie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słodko - gorzka historia trzech kobiet - babci, córki i wnuczki o życiowych wyborach, sile marzeń, wielkich uczuciach oraz potędze kobiecych więzi. Akcji rozgrywa się na kilku kontynentach zarówno w czasach współczesnych, jak i z perspektywy lat wojennych. Motywem przewodnim jest historia perłowego naszyjnika, która łączy losy wszystkich bohaterów powieści.

Początek trochę trudny do przebrnięcia, jednak im dalej tym lepiej. Każdy kolejny rozdział przyciąga coraz bardziej i przybliża do odkrycia rodzinnych tajemnic. Książka trzyma w napięciu niemalże do końca. Myślę, że warto poświęcić na nią swój czas.

Początek trochę...

Naiwna opowieść, ale przeczytałam.

Naiwna opowieść, ale przeczytałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Perłowy naszyjnik, składający się z sześćdziesięciu siedmiu idealnych naturalnych pereł, które pod koniec lat 30-tych XX wieku wyłowione zostały w jednej z zatok u wybrzeży Japonii, stał się kanwą tej powieści.

Kiedy Tilly Beaumont, znana i uwielbiana hollywoodzka aktorka z lat 60-tych minionego stulecia wie, że niewiele zostało jej już życia, prosi swoją wnuczkę Sophie o odnalezienie rodzinnej pamiątki, która w nieznanych okolicznościach i czasie zaginęła. Jej jedynym marzeniem jest jeszcze raz dotknąć i spojrzeć na perłową kolię, którą dostała od ukochanego ojca na 18 urodziny. Sophia wraz ze swoim przyjacielem Hugonem podejmuje się tego karkołomnego zadania, choć nie ma pojęcia od czego zacząć.

Idąc tropem poszukiwań Sophie, przenosimy się w przeszłość, poznając historię rodziny Beaumont'ów, nieudanych związków, zdrad, kłamstw, skrywanych tajemnic, niespełnionych i tragicznych miłości, ale również uczestniczymy w życiu młodych japońskich dziewcząt, zwanych Amami, które nurkują nawet na głębokość 30 metrów w poszukiwaniu pereł. Taką poławiaczką była matka Aiko Wanatabe, która nie przeżyła jednej z podwodnych wypraw, ale pozostawiła swej rocznej córce wielki skarb, który pozwolił jej osiągnąć miłość, pozycję i majątek.

Akcja "Doskonałej pomyłki" rozgrywa się w różnych czasach i różnych miejscach - w Europie, Ameryce i Azji; to ciekawa, pięknie opowiedziana wielowątkowa historia o więziach międzyludzkich, skutkach nie zawsze słusznie podejmowanych decyzji, próbach wybaczania win, poszukiwaniu własnej tożsamości, walce o własne szczęście i miłość. Fabuła bardzo wciąga i nie pozwala się czytelnikowi nudzić, bowiem wciąż nie wie on, czy Sophie i Hugonowi uda się spełnić ostatnie życzenie babci, co kryje się za tą prośbą, jak te desperackie poszukiwania wpłyną na losy rodziny Beaumont'ów. Bohaterki powieści Katie Agnew to kobiety silne, emocjonalne i z charakterem, a stworzone przez autorkę postaci są wyraziste, realistyczne i niewątpliwie zapadające w pamięć.

A co kryje się pod tytułową "doskonałą pomyłką", dowiecie się po przeczytaniu powieści.

Doskonałą pomyłkę zaczęłam czytać w sumie przez przypadek. I tak jak sądziłam nie dotrwałam do końca książki. Opis mógł wydawać się dość interesujący, sam język jakim jest napisana powieść jest przyjemny, ale na dłuższą metę... Po prostu jest nudno. Nic ciekawego się nie dzieje, a jedna z głównych bohaterek, Sophia bardzo, ale to bardzo działała mi na nerwy. Otóż Sophia ma trzydzieści lat, ale wciąż zachowuje się jak nastolatka i imprezuje w klubach do czwartej nad ranem. Strasznie męczące. Nie polecam, kompletna strata czasu i żałuję, że nie zaczęłam czytać czegoś ciekawszego.

Historia całkiem przyjemna i nawet wciągająca, ale niestety niektóre postacie są tak jednowymiarowe i papierowe, że to aż boli, tak samo jak pojawiająca się miłość od pierwszego wejrzenia aż po grób. Nie żebym była jakaś cyniczna, bo ok miłość może przyjść niespodziewanie i jak grom z jasnego nieba, ale bez przesady, nie zawsze i do wszystkich...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Minusem jest dla mnie to, że niektóre historie, szczególnie te pochodzące z Japonii są, według mnie, aż nadto niepotrzebnie rozbudowane.
Ale cała opowieść jest niezwykle interesująca, mimo kilku błędów, nie ma się tu do czego przyczepić. Książka bardzo dobrze jest przemyślana, pod każdym względem i w każdym szczególe, i to chyba sprawia, że jest w pewnym sensie taka magiczna, wyróżnia się na tle innych książek, a przynajmniej ja tak uważam.
Mimo wszystko, każdy wątek jest ze sobą powiązany nawet w najmniejszej części, co mogło być trudne w trakcie pisania, doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Trudno jest wymyślić coś takiego i być może właśnie to jest takie wyjątkowe i czasem zapiera dech w piersi.
Jednakże, jest to taka książka na jaką nieczęsto można natrafić i przeczytać, tak mi się wydaje.

Historia, która zauroczyła mnie, może nie od samego początku, ale na pewno samą swoją fabułą i tym, jak pomysłowo zostało to wszystko napisane. Po rozpoczęciu czytania wydawać się może, że poszczególne postacie i te wszystkie wydarzenia w ogóle się ze sobą nie łączą i są jakby wyrwane z kompletnie innych książek, ale po pewnych czasie wszystko da się doskonale zrozumieć....

Książka,którą czyta się bardzo szybko. Świetna, pełna tajemnic historia zaginionego naszyjnika.
Akcja rozgrywa się na kilku kontynentach. Mieszkające tam osoby w intrygujący sposób powiązane są z perłową obrożą.
Książka jest słodko-gorzką opowieścią, jest w niej miejsce na wojnę /zbombardowana Japonia/, wielkie uczucia, błędy młodych lat oraz gorycz rozstań i śmierci. Po raz pierwszy spotkałam się ze sposobem pozyskiwania przez dzieci
i młode dziewczyny, naturalnych pereł.
Jestem pod wrażeniem tej książki, pełnej emocji i wrażeń.

Ciekawa lektura, w której losy bohaterów ukazane są po przez naszyjnik z pereł. To właśnie one stają się wyznacznikiem, drogowskazem głównej bohaterki, która pogubiła się w swoim życiu. Nie wie kim chce być, ani co robić. A dzięki babci,
która pragnie by to właśnie ona odnalazła naszyjnik z pereł, zmienia swoje życie. Podejście do niego. Po drodze spotykamy innych bohaterów, którzy w mniejszym lub w większym stopniu są związani z naszyjnikiem lub z samymi perłami. Poznajemy zgorzkniałą matkę główniej bohaterki, która zgubiła naszyjnik. A także snobistyczną i wyrachowaną karierowiczkę, która je aktualnie posiada. Poznajemy historie pewnej starszej japonki, dla której te perły są wszystkim tym co pozostało i co znała w przeszłości. I to co dzięki nim miała.
Jest to historia pereł, gdzie dla jednych były drogą zachcianką, dla drugich drogą do wolności. A dla jeszcze innych ceną, jaką zapłacili za własne życie, by dzięki nim inni mogli mieć lepiej. Albo zwykłą pamiątką od kogoś bliskiego. Polecam!

• 2017
  • Samodzielne