Słownik filozofizny

2015-11-13
2015-11-13
Marian Skrzypek
Voltaire słownik filozoficzny filozofia

Słownik filozoficzny to jedno z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych dzieł Voltaira, francuskiego filozofa i pisarza oświeceniowego. Jest to zbiór krótkich artykułów na różne tematy związane z religią, moralnością, polityką, historią i nauką. Voltaire krytykuje w nich fanatyzm, nietolerancję, przesądy i nadużycia władzy. Wykorzystuje przy tym swój znakomity styl, pełen ironii, humoru i błyskotliwości.
Słownik filozoficzny nie jest jednak zwykłym leksykonem pojęć. Voltaire nie dąży do obiektywnego i systematycznego przedstawienia wiedzy, lecz do wyrażenia swojego osobistego poglądu na świat i ludzi. Nie boi się zadawać trudnych pytań i podważać utartych opinii. Nie ukrywa też swoich sympatii i antypatii, co sprawia, że jego teksty są żywe i angażujące.
Słownik filozoficzny jest więc dziełem nie tylko filozoficznym, ale także literackim i publicystycznym. Stanowi cenne źródło informacji o epoce oświecenia i jej problemach. Jest też świadectwem niezłomnego ducha Voltaira, który walczył o wolność myśli i słowa, tolerancję i postęp.
Można go polecić wszystkim czytelnikom zainteresowanym historią filozofii i kultury. Jest to książka, która nie wymaga systematycznej lektury, ale zachęca do swobodnego przeglądania i wybierania interesujących tematów. Każdy artykuł jest samodzielnym i ciekawym tekstem, który skłania do refleksji i dyskusji.

Niepotrzebne i bardziej nasiąknięte tonem karykaturalnym ujęcie społeczno-religijne pojęć, które wcale nie potrzebowały Voltera aby wejść w światłe umysły młodych adeptów filozofii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2015
  • ULUBIONE
  • # Ebook
  • Filozofia Etyka
  • 01. Epub+
  • Encyklopedie Słowniki
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA

Dodaj cytat z książki Słownik filozofizny