Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie

2017-05-10
2017-05-10
biografia góral góry literatura faktu sztuka góralska Tatry Zakopane Podhale

Opowieści z tatrzańskiego matecznika

Książja z której miłość do gór, jej fauny i flory emanuje nad wyraz mocno. Ta książka ocieka fascynacją i szacunkiem do Tatr i ich leśnych mieszkańców. W książce opisane są przeżycia autora ze spotkań na górskich szlakach, przytoczone są opowieści górskich leśników i historycznych już postaci z Zakopanego. Wspaniała!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kocham Tatry i najchętniej jeździłabym tam co roku, gdyby nie fakt, że to miejsce jest już i tak oblegane przez roje turystów, nie chcę więc dodawać jeszcze swojej cegiełki do tego wszystkiego. W zamian za to z chęcią o Tatrach czytam. A tym chętniej, im wyraźniej widać miłość autora do tych miejsc, jak to ma miejsce w "Świstach i pomrukach". Nie jest to książka obszerna, żadna z niej monografia tatrzańskiej fauny. To raczej wspomnienia autora ze swoich pobytów w ukochanych Tatrach, który stara się czytelnikowi tę miłość przekazać. Czyta się to lekko i przyjemnie, w żadnym momencie nie czułam się lekturą tej książki zmęczona, bo na szczęście autor nie starał się jej sztucznie wydłużyć.

Piękne wydanie i ciekawe opisy entuzjasty przyrody. Niestety po zadziwiająco szybkim starcie straciłam zainteresowanie dalszym zgłębianiem jej treści. Być może wynika to ze stylu pisania autora.

Czuc, ze ksiazka zostala napisana przez pasjonata

Czuc, ze ksiazka zostala napisana przez pasjonata

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękne, pełne nostalgii i tęsknoty opowieści i wspomnienia starszego pana-MIŁOŚNIKA gór (któremu po dziś dzień śnią się po nocach widoki i zapachy ze swych dawnych wędrówek).
Miałem przyjemność przeczytać tą króciutką książeczkę niedługo po pobycie w Tatrach. Spotęgowało to moje niezmienne pozytywne wrażenie po obcowaniu z górami. Dodało pewnej głębi.

Polecam

Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna i mądra książka - dokument. Snuta przez Lechosława Herza opowieść o pięknie Tatr, o ich florze i faunie zachwyca. Autor tak pięknie przedstawia siłę natury, że zapiera dech w piersiach. Znane mi miejsca opisuje w tak dokładny sposób, że oczami wyobraźni znów tam jestem - w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej i Jaworzynki, nad Smreczyńskim Stawem i w Dolinie Pięciu Stawów. Na szycie Kopy Kądrackiej czy Kasprowym Wierchu.

Napisana w staromodny sposób, co nie musi być wadą, ale tu akurat wieje nudą. Książka bez pomysłu, nie składa się w ciekawą całość, opowieściom brakuje myśli przewodniej, jakiegoś zamysłu. Teksty w większości powstały dawno temu (Józef Nyka wciąż jest tu naczelnym „Taternika"),do niektórych dopisano kilka współczesnych akapitów. Dla mnie książkowe rozczarowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ta jest piękną lekcją o tatrzańskiej przyrodzie i zamieszkujących ją istotach. Czas spędzony ze "Świstami i pomrukami" był niezwykle obrazową, sentymentalną i historyczną podróżą. Gorąco polecam!

114/52/2019

114/52/2019

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cała seria jest ślicznie wydana. Kocham tematykę około przyrodniczą a i tak gawędy autora mnie znużyły :< A szkoda.

• Góry
  • Górskie