Krucjaty: Bóg tak chce!

Okładka książki Krucjaty: Bóg tak chce! Zygmunt Similak, Robert Zaręba
Okładka książki Krucjaty: Bóg tak chce!
Zygmunt SimilakRobert Zaręba Wydawnictwo: Wydawnictwo Kameleon komiksy
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Kameleon
Data wydania:
2017-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-21
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788321119052
Tagi:
krucjata krucjaty wyprawy krzyżowe
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty komiksowe #29: Superkobiety Piotr Burzyński, Edyta Bystroń, Nikodem Cabala, Łukasz Chmielewski, Paweł Chmielewski, Małgorzata Chudziak, Weronika Dobrowolska, Grażyna Fołtyn-Kasprzak, Paweł Gierczak, Dominika Gracz, Jakub Jankowski, Damian Kaja, Joanna Karpowicz, Sylwia Kaźmierczak, Monika Laprus-Wierzejska, Joanna Mielech, Hubert Możdżeń, Tomasz Niewiadomski, Krzysztof Otorowski, Tomáš Prokůpek, Trina Robbins, Joanna Roszak, Adam Rusek, Marcin Rustecki, Michał Siromski, Dominik Szcześniak, Michał Traczyk, Joachim Tumanowicz, Marek Turek, Megan Uosiu, Renata Wilfling, Dennis Wojda, Robert Zaręba, Przemysław Zawrotny
Ocena 6,0
Zeszyty komiks... Piotr Burzyński, Ed...
Okładka książki Zakon Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Zygmunt Similak, Robert Zaręba
Ocena 7,2
Zakon Nikodem Cabala, Pat...
Okładka książki Pocisk nr 27-28/2019 Krzysztof Bochus, Marta Guzowska, Tomasz Kempski, Mariusz Koperski, Aleksandra Rumin, Martyna Walerowicz, Łukasz Wroński, Robert Zaręba
Ocena 0,0
Pocisk nr 27-... Krzysztof Bochus, M...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Smert Lachom Zygmunt Similak, Robert Zaręba
Ocena 7,6
Smert Lachom Zygmunt Similak, Ro...
Okładka książki Monika #1 - Bale maskowe Thilde Barboni, Guillem March
Ocena 5,9
Monika #1 - Ba... Thilde Barboni, Gui...
Okładka książki Malcolm Max. Tom 2. Zmartwychwstanie Peter Mennigen, Ingo Römling
Ocena 6,9
Malcolm Max. T... Peter Mennigen, Ing...
Okładka książki Konungowie - 3 - Kara Juzhen, Sylvain Runberg
Ocena 4,6
Konungowie - 3... Juzhen, Sylvain Run...
Okładka książki Juan Solo #2: Ciało i trąd. Święty łajdak Georges Bess, Alexandro Jodorowsky
Ocena 6,9
Juan Solo #2: ... Georges Bess, Alexa...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
11

Na półkach:

Świetne źródło edukacji historycznej, bardzo ciekawe ilustracje i narracja. Pomijając już całą historię obrazkową na końcu książki mamy dwadzieścia parę stron przypisów odnoszących się do terminów i wydarzeń omawianych w komiksie, przedstawianych na podstawie źródeł z książek i prac innych autorów. Jedynym irytującym minusem jest duża ilość literówek (przynajmniej w moim wydaniu) i "zjedzonych" liter. Jak na taki komiks to dość spora skarbnica wiedzy historycznej. Po tej lekturze prawdopodobnie będę się rozglądał za "Smert Lachom".

Świetne źródło edukacji historycznej, bardzo ciekawe ilustracje i narracja. Pomijając już całą historię obrazkową na końcu książki mamy dwadzieścia parę stron przypisów odnoszących się do terminów i wydarzeń omawianych w komiksie, przedstawianych na podstawie źródeł z książek i prac innych autorów. Jedynym irytującym minusem jest duża ilość literówek (przynajmniej w moim...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
154
125

Na półkach: ,

Myślę, że lubicie komiksy? Uwielbiam je od dziecka, kiedy "Kapitan Żbik" rozwiązywał zagadki kryminalne, "Thorgal" walczył z przeciwnościami i swoimi wrogami na dalekiej północy, "Asterix i Belikx" przeżywali swoje kolejne niesamowite przygody, a "Antresolka Prowesorka Nerwosolka" bawiła mnie do łez.
Wydawnictwo Kameleon ma w swojej ofercie historyczne komiksy. Otrzymałam dwa:
Mariusza Moroza "Przeklęta puszcza 1280"
oraz
Zygmunta Similaka i Roberta Zaręby "Krucjaty. Bóg tak chce!"

Jedyne co łączy oba komiksy to Krzyżowcy. Rycerze, którzy na chwałę Boga wyruszali w odległe krainy, by je podbijać i przyłączać do świata chrześcijańskiego. Na tamte czasy szczytny to był cel, jednakowoż za hordami wygłodniałych, zmęczonych chorobami i wyczerpującą drogą wojami pod znakiem krzyża ciągnęli różnej maści i przebiegłości typy spod ciemnej gwiazdy, sprzedawczyki, mordercy, złoczyńcy, zwykli bandyci, chcący odkupienia win i łaski bożej zdobytej swoim udziałem w krucjacie. Tutaj kończy się podobieństwo obu wspomnianych komiksów.

"Przeklęta puszcza 1280" przedstawia dzikie ostępy, w których schronienia poszukiwały plemiona opierające się napływającej wierze w jednego Boga. Poganie, jak pogardliwie nazywali dziki lud nawróceni chrześcijanie (tak, tak - oni też kiedyś byli poganami, albo wywodzili się z pogańskich przodków!),mieszkali w lasach, borach i puszczach, gdzie mogli skutecznie schronić się na jakiś czas przed ciężko zbrojną jazdą rycerzy konnych. Prości ludzie, nieuzbrojeni padali ofiarami mieczy i strzał. Broniły ich tylko wierzenia w duchy, rusałki, wampiry, wodników, leszych i czary pustelników. Sami się przekonajcie, jak pogańskie bóstwa mogły rozprawiać się z najeźdźcami.

"Krucjaty. Bóg tak chce!" przedstawia wydarzenia historyczne na przestrzeni kilku wieków, kiedy w latach 1096-1272 chrześcijańscy rycerze wyruszali w drogę, by odbić Jerozolimę z rąk muzułmanów. Mordowano także Żydów, grabiono i wybijano ludność małych wiosek. Ciężkie i niezrozumiałe dzisiaj były to czasy, kiedy człowiek nic nie znaczył wobec planów papieskich i królów zachodnich mocarstw europejskich. Dla dociekliwych - wiele analogii do czasów dzisiejszych. Rejzy dla zdobycia nowych ziem ruszyły do Europy tym razem.

Oba komiksy posiadają odnośniki, z których więcej można dowiedzieć się o czasach krucjat i krzyżowców. W "Przeklętej puszczy 1280" opisano historię ziem, na której żyli m.in. Prusowie i Pomezanie. W "Krucjatach. Bóg tak chce" zamieszczono dokładne przypisy dotyczące dat, miejsc, osób historycznych, ważniejszych walk. To naprawdę interesująca lektura!

Dziękuję Wydawnictwu Kameleon za przesłanie egzemplarzy recenzenckich.

Myślę, że lubicie komiksy? Uwielbiam je od dziecka, kiedy "Kapitan Żbik" rozwiązywał zagadki kryminalne, "Thorgal" walczył z przeciwnościami i swoimi wrogami na dalekiej północy, "Asterix i Belikx" przeżywali swoje kolejne niesamowite przygody, a "Antresolka Prowesorka Nerwosolka" bawiła mnie do łez.
Wydawnictwo Kameleon ma w swojej ofercie historyczne komiksy. Otrzymałam...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
7965
6823

Na półkach: , , ,

KRUCJATY – CZŁOWIEK TAK CHCIAŁ

Temat krucjat od dawna stanowi motyw chętnie wykorzystywany przez różnych twórców. O wyprawach krzyżowych opowiadały więc książki (zarówno literatura faktu, jak i beletrystyka),były filmy i gry komputerowe, nie zabrakło także komiksów. Całkiem niedawno w moje ręce trafiła napisana przez kultowego Jeana Dufauxa seria „Krucjata”, ale niestety okazała się propozycją mocno przeciętną, by nie powiedzieć wręcz kiepską (ratowały ją co prawda znakomite ilustracje, ale i one nie na wiele się zdały),dlatego też sięgając po album duetu Zaręba/Similak miałem spore obawy. Na szczęście „Krucjata: Bóg tak chce!” okazał się po prostu znakomitym komiksem historycznym, który przy okazji nadaje się także jako pozycja edukacyjna.

Rok 1095. Kłopoty z Turkami Seldżuckimi sprawiają, że cesarz bizantyjski Aleksy I Komnen prosi papieża Urbana II o pomoc zbrojną. Ten wzywa rycerstwo, przedstawicieli kościoła i ludzi do pielgrzymki, która odbije Jerozolimę z rąk muzułmanów. Odzew jest ogromny i złożona ze 100 000 ludzi armia wyrusza do Ziemi Świętej. Olbrzymia większość z nich nie dociera do celu, kolejne straty dosięgają pielgrzymkę w samym Świętym Mieście, ale cel udaje się osiągnąć. Jakim jednak kosztem? I do czego może doprowadzić sytuacja, w której prawdziwa wiara i groźny fanatyzm łączą się ze sobą w krwawym tańcu?

Nie ma chyba człowieka, który nie znałby choć trochę historii krucjat, a co za tym idzie nie miał wyrobionego na ich temat zdania. Temat to kontrowersyjny, ważny i niestety zawsze aktualny. Warto więc go poznać i zrozumieć, a w poszukiwaniu lekkiego, przystępnego i ciekawego ujęcia chyba najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ten komiks. Szczególnie, że jest to zarazem kompleksowe i wyczerpujące źródło informacji. Zaręba wykonał kawał dobrej roboty tworząc scenariusz tej opowieści: z jednej strony mamy bowiem fabularyzowane fakty historyczne, z drugiej awanturniczą historię o przygodzie i wojnie, która spodoba się choćby miłośnikom fantasy. Całość została uzupełniona o obszerne przypisy historyczne, a osadzenie fabuły w szerszym kontekście wydarzeń z przeszłości okazuje się być bardzo dobrym zabiegiem.

Od strony graficznej album „Krucjaty” prezentuje się w typowy dla Similaka sposób. Można go lubić, można nienawidzić, ma swoje dobre strony (dopracowane kadry, tła, detale historyczne, sceny bitw etc.),ma swoje minusy (choćby oczy bohaterów bądź też ich cartoonowość, która znakomicie sprawdzała się przede wszystkim w jego humorystycznych pracach),ja fanem nigdy nie byłem, nie mniej doceniam wykonaną przez niego pracę. Similak unika czerni, woli kreskować, nie idzie też na łatwiznę i nie nadużywa splashpage’ów. Poza tym mi osobiście został też sentyment do jego ilustracji z czasów, kiedy czytałem „Magazyn Fantastyczny”, „Mister Dowcip” i „Twój Dowcip”.

Podsumowując, „Krucjaty: Bóg tak chce!” to komiks zaskakująco dobry, nadający się dla dojrzałych odbiorców, jak i dzieci (a właściwie młodzieży, jako że nie brak w nim brutalności i krwi). Oferuje dobrą zabawę, porcję nauki i porządne wykonanie. Polecam zatem.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/05/06/krucjaty-bog-tak-chce-robert-zareba-zygmunt-similak/

KRUCJATY – CZŁOWIEK TAK CHCIAŁ

Temat krucjat od dawna stanowi motyw chętnie wykorzystywany przez różnych twórców. O wyprawach krzyżowych opowiadały więc książki (zarówno literatura faktu, jak i beletrystyka),były filmy i gry komputerowe, nie zabrakło także komiksów. Całkiem niedawno w moje ręce trafiła napisana przez kultowego Jeana Dufauxa seria „Krucjata”, ale niestety...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    7
  • Komiksy
    5
  • 2018
    3
  • Komiks
    1
  • 2019
    1
  • Komiksy_2018
    1
  • Historyczne
    1
  • Komiks historyczny
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krucjaty: Bóg tak chce!


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Świat Akwilonu: Elfy: Oblężenie Cadanli. Tom 09 Éric Corbeyran, Gwendal Lemercier
Ocena 6,0
Świat Akwilonu... Éric Corbeyran, Gwe...
Okładka książki Superman. Odrodzenie. Próby Supersynów. Patrick Gleason, Jorge Jimenez, Doug Mahnke, Peter J. Tomasi
Ocena 7,0
Superman. Odro... Patrick Gleason, Jo...
Okładka książki Zapiski Zielarki #11 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,1
Zapiski Zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Nightwing: Bitwa o serce Blüdhaven Adriano Lucas, Bruno Redondo, Tom Taylor
Ocena 7,8
Nightwing: Bit... Adriano Lucas, Brun...

Przeczytaj także