Kaligrafia

poradniki
Znak emotikon
2017-08-28
2017-08-28
poprawienie koncentracji pobudzenie wyobraźni relaks

Niechlujnie wydana, źle sklejona, wydaje się czyimś brudnopisem, nie podręcznikiem kaligrafii

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka to jakiś żart. Mam wrażenie, że powstała w ramach wyzwania: dajmy autorowi 2 godziny i niech szybciutko zrobi książkę. Dosłownie tak wygląda. Zaproponowane ćwiczenia są po prostu często brzydkie i śmieszne. Jakość ilustracji słaba, "piksele", pozostałości ołówka. Niezgrabne, nieprzemyślane bazgroły. Nie ma to nic wspólnego z kaligrafią, wręcz obraża ideę kaligrafii. Szkoda pieniędzy i czasu.

NIestety kompletnie zmarnowane pieniądze i czas.
Jedyne wartościowe strony, to te które pokazują alfabet w cąłości. Brak tam jednak wskazówek jak narysować daną literę. Ja na szczęście znając już jeden z krojów mniej więcej umiałam je odtworzyć.
Brak jakiejkolwiek merytorycznej wiedzy. Wiele zadań na przepisanie jakiegoś słowa, bez żadnych, ale to żadnych tipów jak je zacząć. Słowo "fiat" pisane bardzo dekoracyjną frakturą pełną ozdobników, esów i floresów... a obok napis "spróbuj przekaligrafować poniższe słowo". Serio?
Śmiechu warty jest fakt, że w książce o kaligrafii najwięcej stron jest przeznaczonych na rysowanie gołębi i piór. To chyba ładnie podsumuje tą książkę.
Jeśli lubisz kolorowanki, lub rzeczy w stylu "zniszcz ten dziennik" to książka dla Ciebie. Pobawisz się, skończysz, wyrzucisz. Jeśli jednak chcesz na serio pobawić się w litery i spróbować swoich sił w pisaniu, to daruj sobie. Jedynie się sfrustrujesz.

NIestety kompletnie zmarnowane pieniądze i czas.

Książka super dla początkujących kaligrafów, później jednak warto poznać się z innymi pozycjami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kaligrafia na pierwszy rzut oka ma bardzo przyjemne wydanie: format A4, dość gruby papier i strony w kropki przeznaczone do ćwiczeń. Niestety, to tylko pozory. Książka jest klejona i nie rozkłada się na płasko, co uniemożliwia skuteczne pisane. Owszem, strony ćwiczeniowe znajdujące się po prawej możemy położyć na czymś równym, ale drugą część musimy cały czas przytrzymywać, co będzie koszmarem dla osób leworęcznych (a i tym prawo- narobi nieprzyjemnych utrudnień).

Ale mniejsza z tym – w końcu ćwiczyć możemy w notatniku lub na luźnych kartkach, hulaj dusza! Liczy się zawartość treściowa, czyli to, co autor zdecydował się nam przekazać i za co tak naprawdę zapłaciliśmy. Niestety, również w tym zakresie Kaligrafia nie porywa. Nazwisko Grzegorza Barasińskiego (jednego z najbardziej znanych polskich kaligrafów) sugerowałoby, że książka pozwoli nam czegoś się nauczyć, jednak w mojej ocenie nie ma na to szans. Spośród 66 zadań połowa to zwykłe bazgroły (5 o rysowaniu gołębic, 6 o rysowaniu piór…),z którymi w dodatku nie bardzo wiadomo co zrobić – nie mamy jasnych poleceń, jedynie krótkie uwagi, które niewiele wnoszą do tematu (często mieszczą się w zdaniu „spróbuj przerysować to czy to”). 12 zadań to alfabety, ale również one niewiele nam dadzą, bo brakuje jakichkolwiek porad jak wybrać narzędzie, jak je trzymać i jak prowadzić je po kartce. Laik może jedynie wziąć pióro/ołówek/długopis i próbować przerysowywać po swojemu litery i znaki, jednak w tym celu nie trzeba kupować książki – internet jest pełen suchych przykładów, które można ściągnąć za darmo, wydrukować i testować w zależności od własnych potrzeb i fantazji.

Im dalej zagłębiam się w tę książkę, tym bardziej zastanawiam się, czym tak naprawdę miała być. Pseudo-psychologiczny wstęp o idei slow life, zagubionych pacjentach i kaligrafii jako sposobie na skupienie (który w dodatku nie został napisany przez autora a dodany) każe mi odkładać tę pozycję na półkę obok Zniszcz ten dziennik i kolorowanek antystresowych. Z drugiej strony – jeśli faktycznie miałoby tak być, to dlaczego przy każdym przykładzie znajdujemy kompletnie niepraktycznie dla laika informacje, jakiej stalówki używał autor? Moim zdaniem to wyjątkowo nieudana próba stworzenia nowego trendu rozrywkowego, który miałby się wpisywać w ćwiczenia uważności, jednak o ile sam pomysł może mieć sens, to wykonanie pozostawia tutaj bardzo wiele do życzenia.

------------------------------------------

Bardzo ciekawa książka do kreatywnej zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zupełnie inne podejście do zajęcia się literami, niż do tej pory bywało w szkole. Relaks, przyjemność. To nie jest podręcznik, ale książka aktywizująca. Są bardzo wyspecjalizowane wzorniki, ale również zupełnie beztroskie zabawy piórem. Autor pokazuje, co czym wykonać, ale pozwala samemu dobrać narzędzie. Ja wypełniam strony farbami, kredkami, atramentem - da się wszystkim i jest zabawa.

Książka świetnie pobudza kreatywność i odstresowuje, pokazując nam cuda jakie możemy stworzyć za pomocą liter. Jeśli chodzi konkretnie o kaligrafię to nie odpowiada na wszystkie pytania, które mam odnośnie tej dziedziny. Cała recenzja: http://artopolosis.blogspot.com/2017/08/kaligrafia-grzegorz-baranski-recenzja.html

• Poradniki
  • Do kupienia