Miasta do góry nogami

Okładka książki Miasta do góry nogami Piotr Kałuża, Joanna Lamparska
Okładka książki Miasta do góry nogami
Piotr KałużaJoanna Lamparska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Burda Publishing Polska
2017-01-01
2017-01-01
podróże podziemia Polska tajemnice Europa

Bardzo dużo opisanych miejsc, ale może właśnie ten natłok powoduje pewien chaos. I nawet mimo rozdziałów na poszczególne miasta, wewnątrz nich opisanych jest czasem kilka miejsc i autorzy przeskakują z jednego na drugie, więc idzie się pogubić. Jednak duży plus za ciekawe opowiadania - nie zawsze na podstawie historycznych przekazów, bo czasem po prostu nie ma zbyt wielu źródeł, ale nawet jeśli to opowieść czy anegdota, to interesująco podana oraz plus też za naszpikowanie tekstu zdjęciami, dzięki którym widać różnicę między poszczególnymi obiektami. Bardzo interesująca książka, choć w sumie smutna, bo wiele niedobrego jest związane z podziemiami, ale na to już autorzy nie mają wpływu, to historia.

Kilkanaście miast opisanych od strony podziemia, ale nie opozycji lecz piwnic. Dla tych co ciekawscy ale leniwi i sami nie szukali tajemnic, to dobry przewodnik.
Tylko czy czytanie o Krakowie i w połowie rozdziału o Palermo to celowe, czy też może trochę zmyłka o czym to autorzy chcieli opowiedzieć?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opisuje wiele ciekawych miejsc i faktów, ale niestety nie jest zbyt dobrze zredagowana i napisana. Poszczególne miejsca opisane są bardzo rozwlekle i ciężko się to czyta. Autorce brakuje lekkości i polotu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przekrój różnych,ciekawych miejsc,i historie związane z tymi miejscami.niektóre informacje nieprawdziwe,żeby stworzyć ciekawsze legendy miejsc.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każde miasto posiada swoje atrakcje turystyczne i związane z ich powstaniem historie. Jednakże autorzy tej książki udowadniają, że miasta kryją sporo tajemnic również i pod ziemią. Przemierzając różne miejsca ukazują czytelnikom nieznane dotychczas ciekawostki związane z ich powstaniem, działalnością i/lub przeznaczeniem. Przedstawiają nam również trzymające w napięciu opowieści i fascynujące legendy oraz relacje ze spotkań z ludźmi, dla których podziemia nie mają jakichkolwiek tajemnic. Wszystko opisane jest jest przystępnym językiem i zilustrowane wysokiej jakości zdjęciami. Uważam, że jest to bardzo dobra książka i myślę, że może spodobać się każdemu czytelnikowi.

Przekroczyła moje oczekiwania. Ciekawa, bardzo dobrze zredagowana i styl pisania. Czyta się łatwo, przyjemnie. Liczne zdjęcia pomagają wyobrazić sobie dokładnie niektóre miejsca + dodatkowo informacje dotyczące zwiedzania, cen biletów. Polecam mieć na własność :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przewodnik po podziemiach wybranych miast i miejsc,naszpikowany sensacyjnymi ciekawostkami,dużo zdjęć,na nudne wieczory.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajnie się czyta. Jak zwykle u Lamparskiej wszystko inaczej niż zwykle. Paryż mnie zachwycił, opowieści spod Edynburga jeszcze bardziej, przeczytałem jednym tchem. Lubię takie książki, z jednej strony przewodnik, z drugiej kryminał, już układam sobie wycieczkę tropem tej książki. Osobiście polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana opowieść o podziemnych szlakach znanych i nieznanych miejsc w europie. Nie jest to ani sztampowa, pełna przechwałek książka podróżnicza ani nudna i napisana "na sucho" relacja z wyprawy. "Miasta do góry nogami" czyta się z wypiekami na twarzy, pod kołdrą z latarką, leżąc, stojąc i chodząc, po prostu nie można się od niej oderwać. To co najbardziej mnie w niej urzekło to rzetelne podejście do historii każdego z opisanych miejsc. Z kart książki dowiemy się mnóstwa awanturniczych opowieści historycznych (skarby Hitlera w Norymberdze, zagadki masonów w Portugalii, tajemnice średniowiecznych żupników z Wieliczki),poznamy miejscowe legendy oraz spotkamy "szalonych" poszukiwaczy. Co więcej, autorzy postarali się o opatrzenie książki mnóstwem zdjęć a także umieścili na końcu każdego z rozdziałów dokładne dane teleadresowe każdego opisanego miejsca. Nic dodać, nic ująć - moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książek z wydawnictwa National Geographic ostatnich lat.

Książka dla mnie była raczej ciekawostką niż źródłem faktycznych informacji. Są w niej rzeczy, które nie do końca zgadzają się z rzeczywistością, ale zostały umieszczone, bo tworzą coś w rodzaju "legendy". Opisane bardzo rozwlekle, ciężko się czyta.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Miasta do góry nogami