Szalona

Okładka książki Szalona Chloé Esposito
Okładka książki Szalona
Chloé Esposito Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Alvie Knightly (tom 1) literatura piękna
Alvie Knightly (tom 1)
Mad
Czarna Owca
2018-06-20
2018-06-20
Aga Zano
Aga Zano

Cięty język, zwariowana bohaterka i szalona historia.

Alvie ma siostrę bliźniaczkę, Beth. Beth jest oczkiem w głowie wszystkich. Kochana córeczka mamusi. Szczęśliwa żona i matka. Piękna, bogata, wykształcona. A Alvie? Alvie nie udaje się nic. Nie ma przyjaciół, nie utrzymuje kontaktów z rodziną, jej związki to raczej przelotne znajomości. Ciąży nad nią jakieś niezrozumiałe fatum, które pcha ją ku wyłącznie złym decyzjom. Gdy traci pracę i zostaje wyrzucona z mieszkania, z bólem serca postanawia odwiedzić siostrę na Sycylii. Tam okazuje się, że nic nie jest czarno-białe a Alvie ma szansę odbić się od dna.

Do tego, żeby spodobała Wam się ta książka, jest przekonanie się do jej konwencji. Tu wszystko jest przerysowane, wyolbrzymione i przekoloryzowane. Relacje dziewczyn z ich matką. Łóżkowe ekscesy (zwłaszcza Alvie). Cała intryga i sposób jej rozwiązania. Sposób patrzenia Alvie na świat. Trzeba przyjąć, że to nie jest literatura faktu. Od początku do końca dostajemy po uszach niewybrednym językiem, odrealnionymi sytuacjami, które nikomu innemu nie mogłyby się przydarzyć (a na pewno nie w takim natężeniu). To prawie komiks prozą. To coś między Bondem a Austinem Powersem. Jednak ja to kupiłam w całości. To jest zabawne, odmóżdżające (tak, to też czasem jest potrzebne!),dające duży zastrzyk energii i pozytywnych emocji.

Autorka sprytnie przenosi akcję powieści z nudnego, deszczowego Londynu na atrakcyjną, gorącą Sycylię. Mamy ogromny dom, basen, ogród, jacht, lamborghini, modne ciuchy, buty, kosmetyki… to wszystko sprawia, że znajdujemy się w lepszym świecie niż Seks w wielkim mieście. Taka historia nie mogłaby toczyć się na Alasce wśród farmerów! Do tego dużo się dzieje – romanse (no… powiedzmy…),zabójstwa, paserstwo, kradzież, mafia. I to wszystko w tempie 300 km/h.

Mimo totalnej niedorzeczności postaci Alvie trudno nam jej nie lubić. Ja nie wiem, czy sama nie chciałabym mieć takiego podejścia (używając eufemizmu: „co będzie to będzie”). Mimo wielu złych rzeczy, które dzieją się za jej sprawką (lub wręcz są przez nią dokonywane) ciągle jej kibicujemy. Mimo absurdalności jej życia chcemy śledzić jej losy i przewidywać jej kroki – nie wiedzieć po co, bo to wiele z logiką nie ma wspólnego.

Jeśli chcecie absolutnie zakręconej historii, która angażuje i poprawia nastrój oraz bohaterki, której nie polubicie, ale za którą będziecie tęsknić, to ta powieść jest dla Was.
Moim zdaniem autorka chciała, żebyśmy przy czytaniu po prostu dobrze się bawili i za dużo nie myśleli, nie rozbierali tego na czynniki pierwsze. Zatem bawcie się!

Cięty język, zwariowana bohaterka i szalona historia.

Szalona jest faktycznie szalona, ale dlatego że w mojej opinii jest mocno chaotyczna. Za dużo tego szaleństwa w bohaterce, przez co często zamiast śmiesznie wychodzi trochę żałośnie. Zachowania i tok myślenia bohaterki czasem przypominają paro letnie dziecko, do mafia włoska jest sprowadzona do podobnego poziomu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie było źle, bywało zabawnie, choć zapowiadało się lepiej. Pierwsza część jest dobra, wiele obiecuje i myślę, że dałoby się z tego pomysłu zrobić naprawdę fajną, ekscytującą książkę. Ale później autorka za bardzo przyspiesza, za bardzo daje się ponieść. Choć od początku czytelnik jest przygotowywany do szaleństw głównej bohaterki, to jednak osoba, którą się ona staje pod koniec jest za bardzo przerysowana.

Zapowiadalo sie fajnie, ale mniej wiecej po polowie zapal do czytania opada, autorka troche poleciala po bandzie z ta bohaterka i momentami juz mialam dosc slrajnosci tej postaci, ocena to takie 5-6 na 10, kupilam juz druga czesc, ale nie wiem czy bede czytac, moze kiedys

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szalona książka :) zwariowana bohaterka i zabawna opowieść, która zaskakuje - myślisz: będzie romans, piękne okoliczności przyrody, gorące słońce, a tu psikus autorki, nagle pojawia się zabójstwo, umyślne, czy nieumyślne, nie ma tak naprawdę znaczenia.
Dobrze się czytało. Ubawiłam się i z niecierpliwością czekałam na kolejną część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Życie Alviny nie jest kolorowe. Ma kłopoty finansowe, a na domiar złego jeszcze traci pracę. Gdy jej idealna i bogatą siostra bliźniaczka Beth zaprasza ją do siebie ja Sycylię, Alvina w końcu daje się przekonać, dostrzegając w tym swoją szansę. Uważa, że bliźniaczka ukradła jej życie, więc czas je odzyskać! Cóż, to co się wydarzy we Włoszech, wykracza poza wszelkie granice...
Alvina jest po prostu niezrównoważona! Nie ma żadnych hamulców, jest wulgarna i ma trochę zbyt wybujałą wyobraźnię, co jednak czyni ją dość intrygującą bohaterką. Jej historia mnie wciągnęła, choć z jednej strony zdarzyło mi się czuć zniesmaczenie jej zachowaniami, ale z drugiej... Ciekawość, co jeszcze wymyśli Alvina, była po prostu silniejsza ode mnie! Narracja jest pierwszoosobowa, więc możemy śledzić tok myślenia głównej bohaterki, próbować zrozumieć jej zachowania. Język Alviny jest dość wulgarny i bogaty w barwne metafory, co z początku mnie zaskakiwało, ale z czasem przywykłam. Przykłady? Proszę bardzo: "Jestem wielką artystką uwięzioną w ciele przedstawicielki ogłoszeń drobnych; jestem reinkarnacją Byrona, van Gogha, Virginii Woolf albo Sylvii Plath" albo bardziej obrazowe, z każdy metrem: "Zatrzymujemy się na kilka minut gdzieś w głębi jelita grubego Londynu, po czym ruszamy dalej. Wreszcie wagon opróżnia trzewia i wynurzamy się z niego jak jakiś amorficzny ekskrement. Zostaję wysrana na stacji Oxford Circus".
Muszę przyznać, że ta bohaterka wymyka się wszelkim schematom i myślę, że warto ją poznać. Ale ostrzegam! Powieść jest dość specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Ja sama mam wobec niej trochę mieszane uczucia, bo zdarzały się tam jakieś mniejsze lub większe absurdy (np. dotyczące siostrzeńca Alviny). Niemniej jednak mogę polecić, a sama chętnie sięgnę po kolejne części!

Książka Chloe Esposito Szalona opowiada historią Alviny- młodej dziewczyny, która od czasów dzieciństwa nienawidzi swojej siostry bliźniaczki. Gdy zostaje wyrzucona z pracy i mieszkania, a jej świat burzy się kawałek po kawałku, korzysta z propozycji siostry i odwiedza ją, w jej włoskiej willi. Gdy dociera na miejsce i uświadamia sobie jak dużo szczęścia miała w życiu Beth, postanawia odebrać jej męża i dziecko. Zadanie nie wydaje się trudnę, gdyż są z siostrą identyczne z wyglądu. Jest tylko jeden mały problem.. a jest nim ona sama i jej „szalony” charakter, który może wszystko zepsuć.

To książka z tych, które albo się pokocha, albo znienawidzi. Masa przekleństw, czarny humor, zabójstwa, dużo scen erotycznych i bardzo specyficzna bohaterka. Czytając książkę zastanawiałam się nawet czy autorka nie postanowiła stworzyć prawdziwej psychopatki, gdyż myślenie głównej bohaterki jest tak abstrakcyjne, że wręcz niemożliwe. Zresztą cała ta historia jest tak szalona, że nie wyobrażam sobie, aby wydarzyła się naprawdę. Moja opinia będzie dość krótka. Książka podobała mi się i spędziłam z nią fajne godziny, jednak nie jest to ambitna literatura. Specyficzna bohaterka, ostry język to coś co znajdziemy na każdej karcie tej historii, dlatego tę książkę trzeba czytać z odpowiednim podejściem. Ja bawiłam się z Alviną wyśmienicie, aktualnie czytam drugą część tej zwariowanej historii, a wiem że w planach jest także trzecia. Książka dostaje ode mnie 6/10.

Dziś przychodzę do Was z recenzją książek "Szalona" i "Zła" Chloé Esposito. Książki te miałam możliwość przeczytać dzięki @szczesciarrra_czyta, która zorganizowała z nimi BT.

Czy siostry, w dodatku bliźniaczki, mogą się tak bardzo różnić? Elizabeth to urocza, miła i dobrze ułożona młoda kobieta, która wyszła za mąż za przystojnego i bogatego Włocha. Wiedzie spokojne i beztroskie życie. No i druga siostra - Alvina. Od dziecka były z nią problemy. Aktualnie wyrzucili ją z pracy, współlokatorzy również wypowiedzieli jej umowę najmu, ona totalnie nie radzi sobie w życiu... szczęśliwym zrządzeniem losu siostra zaprasza ją do Włoch, do swojej pięknej willi. A co tam się będzie działo, mój umysł do tej pory tego nie ogarnął... 🙈

Pisząc Wam o tych książkach mam w głowie totalny mętlik. Na początku była to dość zabawna historia, która z biegiem stron robiła się coraz bardziej nieprawdopodobną i czytając ją miałam wrażenie, że autorka naogladała się za dużo brazylijskich telenowel. Przez drugą część było mi ciężko przebrnąć. Niby miało być śmiesznie, niby nie brałam bohaterki na serio, ale momentami to co się działo było po prostu głupie. A nawet niesmaczne. Być może nie jest to rodzaj humoru, który do mnie przemawia. Książki nie przypadły mi specjalnie do gustu, choć nie wykluczam, że ciekawość jak potoczyły się losy Alviny popchnie mnie do przeczytania trzeciej części. Ale to kiedyś. Na razie mam przesyt tej historii 😉

Zabawna, wciągająca.

Zabawna, wciągająca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fabuła książki sama w sobie nie jest tragiczna, gdyby nie fakt, że autorkę poniosło. Zdecydowanie główna bohaterka jest zbyt "naciąganą" postacią. No i język.. Czytając książkę mam wrażenie, że autorka chciała na siłę być młodzieżowa. Przekleństwa, nieudolnie używany slang młodzieżowy. Bardzo ciężko się czytało. Muszę z przykrością stwierdzić, że raczej przez tą książkę przebrnęłam, niż ją przeczytałam. Trochę kryminał, trochę erotyk, trochę thriller, a trochę młodzieżowa opowiastka.

• Recenzenckie
  • Egzemplarz recenzencki