"Praskie przechadzki"

Okładka książki "Praskie przechadzki" Avigdor Dagan, Viktor Fischl
Okładka książki "Praskie przechadzki"
Avigdor DaganViktor Fischl Wydawnictwo: Miniatura poezja
poezja
Miniatura
2017-12-31
2017-12-31
Katarzyna Boruń-Jagodzińska
literatura czeska poezja Praga Czechy Izrael Avigdor Dagan Viktor Fischl

Wśród rekomendacji recenzja tej książki http://pisarze.pl/index.php/recenzje/14285-rekomendacje-ksiazkowe-z-biesiady-literackiej-spp-11.html

Piotr Müldner-Nieckowski

Avigdor Dagan (Viktor Fischl)
w przekładzie Katarzyny Boruń-Jagodzińskiej

Avigdor Dagan, z naprzemiennie używanym nazwiskiem (dlaczego – szukaj w biogramie zamieszczonym na dnie książki) Victor Fischl urodził się w 1912 roku w Czechach, w Hradec Kralove, a zmarł w 2006 w Jerozolimie. Rozpięty między ojczyzną z urodzenia i języka, a ojczyzną z krwi. Był dyplomatą, pisarzem i to widać w jego poezji, w której wewnątrz obrazów praskich pojawiają się motywy, których źródła można szukać w Talmudzie, historii Żydów, dziejów państwa Izrael na tle wszelkich kultur, drugiej wojny światowej i holokaustu, tak jak to czynią ci syjoniści, którzy wierzą w zbawienie świata przez literaturę. W jego prozie, a także w prezentowanych w sygnalizowanym tomie wierszach, tchnie nostalgią, marzeniem o obu ojczyznach, ale i tęsknotą za pięknem, spokojem i dobrem, którego w sumie tak jest niewiele. „W starych domach ściany pachną starym winem. I pachną śmiercią i podołkiem matczynym”, pisze w pewnym miejscu, a w innym dodaje: „Idziesz i patrzysz w górę. Jeszcze tylko słyszysz: ktoś tam kartkę odwraca. Jeszcze tylko chwila, a zaczniesz czytać tę najpiękniejszą partyturę”. Zawsze gdzieś u Dagana – Fischla przewija się uspokojenie i oczekiwanie wolności po śmierci... Katarzyna Boruń-Jagodzińska nie po raz pierwszy dzieli się z nami kunsztem przekładcy dyskretnie schowanym za autorem. To wielka umiejętność.

Piotr Müldner-Nieckowski

Avigdor Dagan (Viktor Fischl)
w przekładzie Katarzyny Boruń-Jagodzińskiej

Viktor Fischl "Praskie przechadzki" Zobacz więcej