Litwa

Okładka książki Litwa Jarosław Nikodem
Okładka książki Litwa
Jarosław Nikodem Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Początki państw historia
historia
Początki państw
Wydawnictwo Poznańskie
2018-04-18
2018-04-18
Litwa Bałtowie średniowiecze

Kolejna część cyklu Wydawnictwa Poznańskiego "Początki państw" przybliża piórem Jarosława Nikodema dzieje Litwy. Autor zdecydował się na dość szerokie klamry czasowe bowiem narrację rozpoczętą od podziału plemiennego Bałtów w czasach przedpaństwowych zamyka dopiero śmierć Olgierda w 1377 roku. Rekordowa jak na serię objętość książki (ponad 500 stron) pozwoliła na szczegółową analizę powstawania państwa litewskiego w XIII wieku oraz jego rozkwitu pod rządami Giedyminowiczów w wieku następnym. Oprócz panoramy wydarzeń Czytelnik otrzymuje także odrębne rozdziały poświęcone kolejno: pogańskim wierzeniom Bałtów, próbom chrystianizacji Litwinów, organizacji wewnętrznej państwa oraz wojskowości a także relacjom wewnątrz samej, bardzo rozrodzonej, dynastii Giedyminowiczów. Zaznaczyć należy że lektura może być trudna dla osób nie obcujących częściej z pracami stricte historycznymi, które zostaną "przygniecione" przez ilość przytaczanych hipotez innych historyków. Miejscami ma się także wrażenie że Autor jest zbyt "asekuracyjny" w wydawaniu osądów i przedstawianiu własnej wersji przebiegu zdarzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pozycja bardzo wartościowa, szczególnie wobec stosunkowo niewielkiej ilości polskich prac poświęcanych średniowiecznym dziejom Europy Wschodniej.

Temat bardzo ciekawy i w sumie chyba mało znany polskiemu czytelnikowi. Niestety chyba przedstawiony zbyt szczegółowo i można się zagubić w mnóstwie danych o poszczególnych wypadach Litwinów czy też Krzyżaków, mnóstwie postaci książąt i władców. Brakuje mi trochę map (zamieszczona jest tylko jedna ogólna na początku książki),drzew genealogicznych czy tabel z władcami. Zbyt długa i obszerna, druga połowa zwłaszcza nieco męcząca. Ale pozycja warta polecenia. Zawiodła mnie również niewielka ilość informacji o samych początkach i najstarszych dziejach ziem litewskich, ale pewnie niewiele wiadomo.

• Średniowiecze
  • Jest