Misza

Profil użytkownika: Misza

Kraków Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
619
Przeczytanych
książek
666
Książek
w biblioteczce
41
Opinii
324
Polubień
opinii
Kraków Mężczyzna
Dodane| 12 książek
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Praca spełnia swoje zadanie przybliżenia dziejów gałęzi dynastii Rurykowiczów panujących na terenach Rusi Czerwonej i Wołynia i widać, że Autor wykonał tutaj solidną pracę na materiale źródłowych złożonym z ruskich latopisów. Na pochwałę zasługuje także fakt opracowania tablic i drzew genealogicznych znacznie rozrodzonych dynastii Giedyminowiczów oraz (szczególnie!) Rurykowiczów. Znacznym minusem opracowania jest jednak jego forma - zdania mają czasem mało zrozumiałą konstrukcję i wyglądają jakby wycięto z nich pojedyncze słowa. Rezygnacja z podrozdziałów oraz chaotyczna miejscami narracja i przedstawianie chronologii wydarzeń (jakkolwiek zdaję sobie sprawę, że klarowne przedstawienie zamętu wokół kijowskiego tronu w XII wieku jest karkołomnym zadaniem) mogą wpływać nużąco i zniechęcająco na lekturę. Jest to zatem książka raczej dla osób siedzących już w temacie średniowiecznej Rusi, podczas gdy nowicjusze, by nie ryzykować "odbicia się" od ruskich zagadnień, powinni raczej sięgnąć po bardziej przystępne pozycje.

Praca spełnia swoje zadanie przybliżenia dziejów gałęzi dynastii Rurykowiczów panujących na terenach Rusi Czerwonej i Wołynia i widać, że Autor wykonał tutaj solidną pracę na materiale źródłowych złożonym z ruskich latopisów. Na pochwałę zasługuje także fakt opracowania tablic i drzew genealogicznych znacznie rozrodzonych dynastii Giedyminowiczów oraz (szczególnie!)...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Jeden z lepszych przeczytanych dotąd przeze mnie HaBeków. Sam opis bitwy zawiera się na kilku stronach, jednak nie jest to zaskoczeniem wobec nader skromnych wzmianek źródłowych na temat kampanii zawichojskiej. Większość zawartości książki wypełnia natomiast opis zmagań kolejnych pokoleń Rurykowiczów, Piastów i Arpadów o bogate ziemie między Sanem a Dniestrem, zwane Rusią Czerwoną. Opowieść o rozgrywkach politycznych i militarnych rozpoczyna Autor od X wieku by doprowadzić ją do lat 1245-1247, kiedy to Daniel Romanowicz utwierdził władzę swej dynastii na tych ziemiach na kolejne sto lat. Moje uznanie wzbudza fakt, że Autorowi udało się jasno i ze swadą opisać skomplikowane konfiguracje polityczne, zmienne sojusze i przyprawiające o zawrót głowy tempo zmian na tronie halickim po bitwie zawichojskiej. Wysoko oceniam także rozdział o wojskowości poświęcony kolejno Rusinom, Polakom i (tu dość pobieżnie) Węgrom. Podsumowując: oby więcej takich HaBeków o średniowiecznej Rusi. Może teraz "Kałka 1223" lub coś z walk dzielnicowych podzielonej Rusi?

Jeden z lepszych przeczytanych dotąd przeze mnie HaBeków. Sam opis bitwy zawiera się na kilku stronach, jednak nie jest to zaskoczeniem wobec nader skromnych wzmianek źródłowych na temat kampanii zawichojskiej. Większość zawartości książki wypełnia natomiast opis zmagań kolejnych pokoleń Rurykowiczów, Piastów i Arpadów o bogate ziemie między Sanem a Dniestrem, zwane Rusią...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Czytając opinie na temat tej książki widzę, że wielu czytelników nie rozumie bądź nie chce zrozumieć, że nie jest to przedstawienie aktualnego stanu wiedzy o mitologii słowiańskiej, a jedynie swobodne interpretacje Autora i jego wizje jak mógł wyglądać świat wierzeń naszych przodków. Z tego też powodu nie oceniam ich zgodności z ustaleniami Gieysztora czy Szyjewskiego. Poszczególne mity, przedstawione są dość zręcznie i barwnie w fabularyzowanej formie, zazwyczaj nie kłócą się też rażąco z naszą aktualną wiedzą na temat słowiańskich wierzeń. Mamy tu nieco ciekawych interpretacji i pomysłów, choć zdarzają się także zbyt daleko idące zapożyczenia z innych kręgów, jak np. skopiowanie germańskiej opowieści o Sigurdzie i Brunhildzie.
Negatywnie na odbiór książki wpływa jednak sam sposób postrzegania przez Autora wierzeń słowiańskich, który został zaprezentowany we wstępie pracy. Witold Jabłoński mimo przytaczania jak najbardziej sensownej literatury tematu, daje się tu najwyraźniej porwać fantazjom rodzimowierców spod znaków hippisowsko-liberalnych. Według Autora Słowianie byli oczywiście w sprawach religijnych "otwarci i tolerancyjni" (wbrew przekazom o składaniu ofiar z innowierców), "na ogół nie lubowali się w okrutnych kaźniach" (bizantyjskie źródła opisujące migracje Słowian na Bałkany miały na ten temat inne zdanie) no i oczywiście, kobiety cieszyły się znaczną swobodą i wysoką pozycją społeczną co miało się skończyć dopiero wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. To ostatnie jest tak wierutną bzdurą, że Autor stara się bronić tej tezy pisząc o jakichś "niezwykle szanowanych" wiedźmach i wieszczkach oczywiście bez przytoczenia choćby jednego dowodu źródłowego.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to praca naukowa, a tematem pracy nie jest opis społeczeństw słowiańskich przed chrystianizacją. Z drugiej jednak strony jasne jest dla mnie, że Autor na pierwszych, wprowadzających czytelnika kartkach, przemyca swoją (bądźmy szczerzy - spaczoną) wizję Słowiańszczyzny przedstawiając to jako stanowisko środowiska naukowego, co jest zachowaniem zbliżającym niebezpiecznie pana Jabłońskiego do zagrywek stosowanych przez turbolechickich "bardów".
Z mocno mieszanymi uczuciami: 6/10

Czytając opinie na temat tej książki widzę, że wielu czytelników nie rozumie bądź nie chce zrozumieć, że nie jest to przedstawienie aktualnego stanu wiedzy o mitologii słowiańskiej, a jedynie swobodne interpretacje Autora i jego wizje jak mógł wyglądać świat wierzeń naszych przodków. Z tego też powodu nie oceniam ich zgodności z ustaleniami Gieysztora czy Szyjewskiego....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Misza

z ostatnich 3 m-cy
Misza
2024-05-29 22:22:04
2024-05-29 22:22:04
Misza
2024-05-28 22:53:07
2024-05-28 22:53:07
Rogata dusza Łukasz Malinowski
Średnia ocena:
7.1 / 10
32 ocen
Misza
2024-05-26 22:03:52
Misza ocenił książkę Egipcjanin Sinuhe na
9 / 10
2024-05-26 22:03:52
Misza ocenił książkę Egipcjanin Sinuhe na
9 / 10
Egipcjanin Sinuhe Mika Waltari
Średnia ocena:
8 / 10
3184 ocen
Misza
2024-05-22 17:15:07
2024-05-22 17:15:07
Misza
2024-05-07 20:41:38
Misza ocenił książkę Kaniów – Bużyn – Łubnie 1662 na
5 / 10
2024-05-07 20:41:38
Misza ocenił książkę Kaniów – Bużyn – Łubnie 1662 na
5 / 10

ulubieni autorzy [5]

Karol Bunsch
Ocena książek:
7,5 / 10
37 książek
2 cykle
166 fanów
Henryk Sienkiewicz
Ocena książek:
6,7 / 10
168 książek
8 cykli
Pisze książki z:
1330 fanów
Antoni Gołubiew
Ocena książek:
7,7 / 10
18 książek
2 cykle
50 fanów
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Ludzkie, Arcyludzkie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
619
książek
Średnio w roku
przeczytane
62
książki
Opinie były
pomocne
324
razy
W sumie
wystawione
619
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
3 666
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
10
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
12
książek [+ Dodaj]