Amory, zaloty i podboje

Okładka książki Amory, zaloty i podboje Szymon Drobniak, Maria Łepkowska
Okładka książki Amory, zaloty i podboje
Szymon DrobniakMaria Łepkowska Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Babaryba
2018-04-01
2018-04-01
dla dzieci przyroda rozmnażanie zwierzęta miłość biologia literatura polska

Okładka książki Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe Michał Leśniewski, Maciej Szymanowicz
Ale auta! Odja... Michał Leśniewski,&...
Okładka książki Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado Zofia Stanecka, Marianna Sztyma
Lotta, czyli j... Zofia Stanecka, Mar...
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...

1981

Cudowna książeczka dla dzieci, opowiadająca o amorach w świecie zwierząt i roślin. Nie spodziewałam się, że można w tak zabawny i ciekawy sposób przedstawić tak poważną sprawę jak rozmnażanie. Całość staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy audiobook, w mistrzowski sposób czyta Wiktor Zborowski.

Ta niewielka książeczka dedykowana jest dzieciom, ale chętnie ją przeczytałem. Przyroda nigdy nie jest opowiedziana do końca.

Miłość i wiążące się z nią zaloty i romantyczne uniesienia są jednymi z najprzyjemniejszych chwil w ludzkim życiu. I jeśli wydaje się Wam, że ludzie są w tych kwestiach kreatywni i zaskakujący, to niestety muszę Was rozczarować. Okazuje się, że ludzkie amory są mało spektakularne, jeżeli bliżej przyjrzy się światowi fauny.

W świecie zwierząt monogamia zdarza się sporadycznie, a partnerki są bardzo wybredne i pozwalają się zbliżyć do siebie tylko dawcom najlepszych genów. W związku z tym wielu zwierzęcych facetów dwoi się i troi, aby zaimponować partnerce. A niektórzy ponoszą największą ofiarę za możliwość posiadania potomstwa – ofiarę życia.

Zwierzęce amory cechuje ogromna różnorodność, niezwykłość i fenomenalna wręcz kreatywność! Każdy kolejny rozdział „Amorów, zalotów i podbojów czyli niesamowitych historii o rozmnażaniu w świecie przyrody” Szymona Drobniaka to kolejny powód do przetarcia oczu ze zdziwienia. Poczynając od przykładu, że każda potwora znajdzie swojego amatora (diablica),poprzez strzałki i ogrody miłości, obgryzione głowy, wyrafinowane tańce, szybkie numerki i długie mizdrzenie się, aż po samowystarczalność samic. A to przecież tylko niewielki wyrywek z ogromnego świata zwierzęcej miłosnej fantazji.

Autor opisuje w 31 rozdziałach miłosne poczynania zwierząt, ale też kwiatów (orchidei i tulipanów) i bakterii. Od tych mikroskopijnych żyjątek, po wyjątkowo leniwe pod tym względem pandy (trudno się dziwić, że są na wyginięciu, jak im miłosne igraszki w ogóle nie w głowie). Wszystko zaprezentowane w interesujący sposób, językiem lekkim, nieskomplikowanym, z dowcipnym sznytem. Doprawione przyjemnymi dla oka ilustracjami Marii Łepkowskiej.

„Amory…” to jedna z 4 części świetnej serii z ciekawostkami ze świata zwierząt, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Babaryba. Każda z nich (o pupach, gębach, zębach czy właśnie amorach) jest warta czytelniczego grzechu.

W świecie zwierząt monogamia zdarza się...

Rozmaite i zaskakujące sposoby rozmnażania się mniej lub bardziej znanych zwierząt. Krótkie rozdziały, żywe i zabawne ilustracje sprawiają, że jest to ciekawa lektura zarówno dla małych i dużych czytelników.

Lektura w sam raz na zbliżające się Walentynki ;). Zabawnie napisana, ciekawostki zaskoczą niejednego dorosłego.

Ilustracjom także daleko do poważnych biologicznych grafik, a połyskujące okładki zapowiadają prawdziwą czytelniczą przygodę. Walor edukacyjny i pozytywnonastawieniowy - zapewniony.
Lubię to!

Przyroda zaciekawia tu do granic możliwości. Język z humorem sprawia, że przyswajanie przyrodniczych nowinek staje się prawdziwą frajdą i dzieje się niepostrzeżenie, a czy nie chodzi właśnie o to? A i rodzic znużenia nie doświadczy, oj nie. Tekstu jest naprawdę sporo, więc także dzieci starsze uśmiechną się szeroko i na długie godziny przepadną (a któż o tym nie marzy? )....

2009

Lubię styl pisania autora, krótko , konkretnie i na temat. Świat przyrody opisany z bardzo przystępny sposób lekki i zabawny.

Bardzo fajna książeczka.

Bardzo fajna książeczka.

Każda żywa istota się rozmnaża, ale metod na to jest całe mnóstwo tak jak i sposobów narodzin! Nic więc dziwnego, że spora część biologów z największą fascynacją przygląda się właśnie tym czynnościom życiowym. Jednym z nich jest Szymon Drobniak, a dokładniej dr. biologii ewolucyjnej i zoologii, który zapragnął podzielić się swą wiedzą, odkrywając przed czytelnikami tajemniczy świat fauny i flory.

Książka przedstawia aż 31 niesamowitych przypadków randkowania, rozmnażania i narodzin w świecie przyrody. Wszystkie przykłady totalnie zaskakują i po prostu wprawiają czytelnika w osłupienie!

Będzie sporo o przyrodzeniach tych odgryzanych, wybuchających, rosnących na głowach oraz zakręconych jak korkociąg. Nie zabraknie informacji o jajach podrzucanych obcym osobnikom, takich pozostawionych bez opieki lub transportowanych na grzbiecie matki aż do narodzin! Przeczytacie nieco o samo zapładnianiu, o obojnakach, o samicach zdradzających, o samcach uciekających, a nawet o partenogenezie- czyli klonowaniu się. Dowiecie się też, kto zamienia się w Amora i strzela strzałami miłości, które zwierzęta na baraszkowanie mają ochotę tylko 2-3 dni w roku, dla kogo partner jest dosłownie i w przenośni "pryszczem" albo który samiec potrafi nieodwracalnie zmienić płeć?
Jest to jedna z najbardziej zaskakujących pozycji przyrodniczych zasilająca naszą biblioteczkę. W niej każdy gatunek został określony nazwą łacińską, ciekawie opisany oraz zobrazowany za pomocą zabawnych grafik. Ilustracje ukazują sceny z życia wzięte w totalnie groteskowym świetle i ja to kupuję! Ponadto autor wykazał się nie lada zdolnością, przekazując młodym czytelnikom ogrom edukacyjnej treści w przystępny oraz humorystyczny sposób. Połączył przyrodnicze fakty i ciekawostki z dobrymi żartami, przez co książka absolutnie nie wieje nudą, mimo iż jest publikacją popularnonaukową. Pan Szymon nie bał się pisać wprost o procesach rozrodczych, a język i trudne zagadnienia dostosował do wieku potencjalnych czytelników. Książka dedykowana jest dzieciom 8+, ale i dorośli zostaną wciągnięci bez reszty.
Polecam!

Przychodzi taki moment, gdy dziecko pyta, skąd się biorą dzieci.
A gdyby tak wiedzę tę poszerzyć o informacje na temat rozmnażania i narodzin w świecie zwierząt, owadów, czy roślin. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie ta książka. Znajdziecie w niej aż 31 niezwykłych historii o randkowaniu i rozmnażaniu w świecie zwierząt.

Organizmy żywe rozmnażają się na mnóstwo różnych sposobów, a niektóre relacje zwierząt i roślin, zarówno tych na powierzchni, jak i w głębiach oceanów może Was mocno zaskoczyć. Można by potraktować tę książkę jak podręcznik, jednak największą jej zaletą jest to, że została napisana w lekki i zabawny sposób, a kolorowe i pełne humoru ilustracje świetnie komponują się z treścią.

Przychodzi taki moment, gdy dziecko pyta, skąd się biorą dzieci.

Organizmy żywe rozmnażają się na mnóstwo różnych...

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Amory, zaloty i podboje

Video

Video