Latający cyrk fizyki

Okładka książki Latający cyrk fizyki Jearl Walker
Okładka książki Latający cyrk fizyki
Jearl Walker Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Flying Circus of Physics
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-06-25
2018-06-25
9788301197490
Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Wojciech Fenrich, Katarzyna Zamłyńska
fizyka opis świata zadania zagadki

Okładka książki Podstawy fizyki cz.1 David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker
Podstawy fizyk... David Halliday, Rob...
Okładka książki Podstawy fizyki cz.4 David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker
Podstawy fizyk... David Halliday, Rob...
Okładka książki Podstawy fizyki cz.5 David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker
Podstawy fizyk... David Halliday, Rob...
Okładka książki Podstawy fizyki cz. 3 David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker
Podstawy fizyk... David Halliday, Rob...

Nic ciekawego, większość rzeczy jest oczywista. Książka napisana nieciekawym językiem, przykłady nie są interesujące.

Sporo pozytywnych recenzji, ja jednak rzucę tutaj łyżkę dziegciu.

Zacznę od zalet: Obszerna książka, bardzo bogata w treści i merytorycznie ogromny plus, w zasadzie potężne (żeby nie powiedzieć: monumentalne) dzieło, w które autor włożył dużo wysiłku. Pytania które autor zadaje są bardzo ciekawe, większość z nas na pewno albo niejedno takie sobie zadawała albo też czytając mówi sobie "nigdy się nad tym nie zastawiałem, ale rzeczywiście ciekawy problem!". Plusów sporo.

Co więc się nie spodobało? Otóż odpowiedzi na te pytania. Są pisane mało przystępnym językiem - albo są przynudzające, bez polotu, humoru, lekkości stylu, albo też trudne, zbyt fachowe, techniczne, sięgające może głębi problemu, ale nie umiejące czytelnika porwać i zafascynować.

Polecam wszystkim "Co Einstein powiedział swojemu Fryzjerowi" Roberta L. Wolke'a - ten sam pomysł na książkę, ta sama tematyka jednak zrobione o niebo lepiej - nieporównywalnie przystępniej i ciekawiej, a najlepiej widać to porównując w obu książkach odpowiedzi na podobne pytania (bo takich kilka jest).

Sporo pozytywnych recenzji, ja jednak rzucę tutaj łyżkę dziegciu.

Niezwykle szczegółowa z bogatym wachlarzem tematów praktycznych i codziennych, pobudza do dalszego zgłębiania zagadnień.

W ten chłodny jesienny dzień mam przyjemność czytać książkę „Latający cyrk fizyki” autorstwa Jearl Walker.
Bardzo dziękuję za tą książkę PWN

Lektura ładnie wydana,przejrzysta - ma 474 strony ,więc jest co czytać 🙂

Przyznam uczciwie, że w szkole fizyka nie była moim ulubionym przedmiotem, jednak po przeczytaniu książki to się zmieniło. Fizyka jest fascynująca i ciekawa, a zjawiska fizyczne towarzyszą nam prawie w każdej chwili - w kuchni, w samochodzie, na spacerze. Po przeczytaniu książki rozumiem dużo więcej - tęcza nie jest już dla mnie tylko kolorowym obrazem na niebie. Wiem tez jak działa stetoskop, oraz dlaczego posypuje się solą śliskie chodniki.

Naprawdę ogrom wiedzy! Książka podzielona na części, napisana w bardzo czytelny i zrozumiały sposób. Pojawia się pytanie, a pod nim wyczerpująca odpowiedź często z rysunkiem aby zrozumieć lepiej.

Zastanawialiście się kiedyś czy lepiej iść, czy biec w deszczu aby mniej zmoknąć? Bieg pozwala spędzić mniej czasu na deszczu, ale być może spadnie na nas więcej kropel .....Wyczerpująca odpowiedź na to i inne pytania w książce.

Znalazłam też odpowiedz dotyczącą pieczenia bez. To nie mit, że niewielka ilość żółtka zepsuje bezę, oraz zbyt długie ubijanie białek może zepsuć bezę. Chcecie wiedzieć dlaczego ? 🙂 Zapraszam do lektury.

Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości czy sięgnąć po „Latający cyrk fizyki” to podpowiem, że to książka dla całej rodziny. Aktualnie czyta ją moje nastoletnie dziecko 🙂

Idealna książka na długie wieczory - przy kominku z ciepłym kocem, kotem na kolanach, kawą i ciasteczkiem.....

Polecam, to bardzo interesująca książka dla całej rodziny.

Bardzo dziękuję za tą książkę PWN

Lektura ładnie wydana,przejrzysta - ma 474 strony ,więc jest co czytać 🙂

Moja przygoda z fizyką w szkole skończyła się, ledwo się zaczęła. Nigdy nie miałam dobrego nauczyciela, więc fizyka była dla mnie przedmiotem, którego trzeba się nauczyć, a potem zapomnieć. Tym bardziej ten tytuł zwrócił moją uwagę, bo Jearl Walker obiecuje na okładce, że wyjaśni, jak działa świat i udowodni, że fizyka może być zabawna. Rzeczywiście dużo radości sprawiło mi przeglądanie książki i znajdowanie kolejnych ciekawych zagadnień. Walker nie zasypuje nas wzorami i regułkami, ale tłumaczy dość prostym językiem, jak to się dzieje, że można położyć się na łożu z gwoździ i nie zrobić sobie krzywdy, po co były niektórym dinozaurom kamienie w żołądku lub czy można umrzeć od sikania na tory. Myślicie, że nie można? Sprawdźcie!

Książka dzieli się na 7 rozdziałów, a każdy rozdział to kilkadziesiąt dociekliwych pytań i odpowiedzi. Tematy są i poważne, i lekkie. Dowiemy się, dlaczego kolejki górskie wywołują u niektórych tyle wrażeń, ale autor podzieli się również informacją, dlaczego dwie wieże World Trade Centre ostatecznie się zawaliły. Same pytania są fascynujące, a autor dodatkowo przeplata odpowiedzi krótkimi "z życia wziętymi" historiami, w których główną rolę pełni fizyka. Podczas czytania okazało się, że kilka spraw jest dla mnie jasnych jak np. właściwości odtłuszczające ziemniaka, podczas gdy inne to dla mnie kompletna czarna magia, ale teraz dzięki cyrkowi wiem już więcej.

To nie jest książka do przeczytania od deski do deski, ale do przeglądania i wyszukiwania ciekawostek. Zamierzam położyć ją u siebie w mieszkaniu gdzieś na wierzchu, tak by zaintrygować gości, by sięgnęli i na chybił trafił znaleźli własne odkrycie (dzięki któremu będą mogli brylować w towarzystwie!).

Ja jestem z fizyką na bakier, ale gdyby moi nauczyciele w przeszłości byli, choć w 1/2 tak kreatywni, jak autor Latającego cyrku fizyki, to kto wie? Może moja kariera potoczyłaby się inaczej? A tak już na sam koniec powiem wam, że myślę, że Sheldon Cooper czytałby Latający cyrk fizyki ;)

Autor na ponad 450 stronach (formatu A4 !) obala niektóre mity np. czy biegnąc mniej zmokniemy, objaśnia jakie siły działają na krzesło, kiedy chcemy je przesunąć, lub gdzie występuje tzw. efekt Dopplera. Z książki dowiemy się też jak działa wzmacniacz do gitary oraz wiele, wiele więcej.

Wiadomo, nie jest to książka, którą się czyta jednym tchem. To pokaźnych rozmiarów kompendium wiedzy jest przeznaczone dla osób ciekawych świata i dla uczniów, którzy w celu zrozumienia fizyki muszą działać na konkretnych przykładach. Książka jest napisana w przejrzysty sposób, a niektóre przykłady są poparte rysunkami. W celu łatwiejszego poruszania się po książce oprócz spisu treści, znajduje się też indeks. Dodatkowo autor stworzył stronę internetową, zawierającą dodatkowe zagadnienia, cytaty z czasopism, które są pogrupowane według punktów w książce i oznaczone według stopnia trudności.(...)

Wiadomo, nie jest to...

Czy pingwiny mają głos ? Dlaczego śnieg ‘’skrzypi’’ gdy jest bardzo zimno ? Dlaczego po wyjściu z samochodu i dotknięciu drzwi kopie nas prąd ?
‘’Latający cyrk fizyki’’ jest zbiorem odpowiedzi, na pytania dotyczących sytuacji z życia codziennego, mających swe wytłumaczenie w prawach fizyki.
Wykładający na Uniwersytecie w Maryland, Jearl Walker, pewnego dnia wpadł na pomysł, by w zrozumiały dla każdego sposób wyjaśnić, jak działa świat z perspektywy nauki jaką jest fizyka. Czy to możliwe, że nawet najprostsza czynność, jak na przykład przesuwanie krzesła ma swoje wytłumaczenie w tej dziedzinie nauki? Okazuje się, że tak!
Książka jest wspaniałym uzupełnieniem podstawowej wiedzy z tej dziedziny, chociażby tej otrzymanej w szkole. Co więcej, jest tu wiele interesujących tematów, których nie spotkamy w podręcznikach do nauki tego przedmiotu. Przyznaję, że nie byłam w czasach szkolnych wybitnym uczniem na lekcjach fizyki, bardziej interesowały mnie przedmioty humanistyczne, jednak czytając zagadnienia znajdujące się w książce nie miałam najmniejszego problemu z ich zrozumieniem.
Książka podzielona jest na 7 poszczególnych działów. Uważam, że nie jest to typ książki, którą czyta się zdanie po zdaniu, lecz tylko te zagadnienia, które nas najbardziej interesują. Kto by pomyślał, że nawet odrywanie papieru toaletowego ma swoje wyjaśnienie w fizyce?
Autor ma prawdziwą zdolność przykuwania uwagi, sposób w jaki udziela odpowiedzi na wszelkiego typu pytania nie jest w żadnym razie nudny czy monotematyczny. Warto dodać, że pierwsze wydanie ‘’Latającego cyrku fizyki’’ pojawiło się w 1975 roku. Książka jest wydana w sposób estetyczny oraz przejrzysty. Bardzo polecam osobom chcącym dowiedzieć się czegoś więcej o związkach fizyki z otaczającym nas światem. Zainteresuje zarówno tych młodszych czytelników jak i dorosłych.

Wykładający na Uniwersytecie w Maryland, Jearl Walker, pewnego dnia wpadł na...

Tytuł książki Jearla Walkera od razu skojarzył mi się z Hiszpańską inkwizycją i Michaelem Palin'em. Jak się niebawem okazało - niesłusznie. Autor wymyślił ten tytuł rok przed pojawieniem się serialu.
Kto z nas nie zastanawiał się: „Biec czy iść w czasie deszczu?”, „Czy to normalne że szumi mi w uszach?”, "Czy samoloty rozpylają chemtrailsy?”. „Latający cyrk fizyki” jest zbiorem odpowiedzi na te i wiele innych z pozoru banalnych pytań. W publikacji nie znajdziemy suchych definicji, ani długich kolumn litego tekstu. Zamiast tego, otrzymamy krótkie i zwięzłe odpowiedzi, które moim zdaniem napisano językiem prostym i obrazowym. Całość wzbogacają liczne rysunki oraz przykłady. Każde trudniejsze pojęcie jest natychmiast tłumaczone.
Autor zaskakująco trafnie wybrał zagadnienia, które postanowił omówić. Jednak obszerność prezentowanej problematyki uniemożliwia spójne i klarowne przechodzenie z tematu w temat. Książka podzielona jest na 7 działów.
Mamy tutaj co prawda akustykę, kinetykę czy fizykę płynów, jednak zestawienie tematów wydawało mi się zbyt chaotyczne. Nie uważam tego za wadę, bynajmniej. Książki tego typu nie czyta się od deski do deski, a posiłkując spisem treści, odnajduje interesujące nas zagadnienie.
Podsumowując, „Latający cyrk fizyki” jest ciekawą pozycją dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata i chcących się uczyć praktycznej, przydatnej w codziennym życiu wiedzy w sposób zabawny i interesujący.

Jearl Walker, w "Latającym cyrku fizyki", zawarł swoje wieloletnie doświadczenie nauczyciela akademickiego w celu przybliżenia fizyki wszystkim tym osobom, które chcą poznać wymiar praktyczny wiedzy zdobytej niegdyś w szkole, uważanej za niepotrzebną i oderwaną od życia. Próżno szukać tu skomplikowanych wzorów i wykresów. "Latający cyrk fizyki" nie dręczy czytelnika akademickimi, teoretycznymi wywodami przepełnionymi fachowym językiem zrozumiałym tylko dla absolwentów fizyki. Zamiast tego dostajemy książkę, po którą możemy sięgnąć zawsze wtedy, kiedy zainteresuje nas jakieś zjawisko, a to dzięki prezentacji treści w formie pytań/zagadnień i odpowiedzi. Na horyzoncie pojawiło się tornado? Odwiedzamy Krzywą wieżę w Pizie i boimy się, że runie? A może nurtuje nas jak to możliwe, że pijąca wodę żyrafa nie dostaje wylewu? Walker przychodzi z pomocą!

Walker podejmuje się także trudnego zadania polegającego na obalaniu powszechnie znanych mitów zupełnie pozbawionych naukowej podbudowy w postaci wiarygodnych badań, opierających się raczej na ludowych wierzeniach i miejskich legendach, teoriach spiskowych - chociażby chemitrials. Rozprawia się z powszechnym twierdzeniem o zwiększonej ilości wypadków i zabójstw w czasie pełni Księżyca czy możliwości rozbijana przez śpiewaków operowych kieliszków głosem.

Jearl Walker, prezentując materiał w formie zagadnień, a nie litego tekstu, w którym to wszystko niechybnie zgubiłoby się w ogólnych, fizycznych dywagacjach, stworzył publikację trafiającą do czytelnika spragnionego ciekawych informacji, popartych życiowymi przykładami. Język jest przystępny, czytając nie miałem wrażenia, że książka jest w obcym, zupełnie niezrozumiałym dialekcie Takie publikacje warto jest mieć w domowej biblioteczce.

Historia dosyć standardowa. Nauczyciel fizyki oblewa jedną ze swoich podopiecznych, a ta nie mogąc ścierpieć słabego wyniku wypala z pytaniem zaprzątającym głowy wielu uczniów: “Czy coś z tego ma jakikolwiek związek z moim życiem”? Zszokowany belfer wystosował ripostę niemal instynktownie: “To jest fizyka! Wszystko to ma związek z twoim życiem”! Po wielu latach fizyk, już jako doświadczony uczony, postanowił poprzeć swoje słowa sporządzając rozrośnięty katalog przykładów zdarzeń z życia codziennego, do których prawidłowego zrozumienia nieodzowna jest znajomość fizyki. Lista ta doczekała się publikacji w formie książki Flying Circus of Physics w 1975 roku, robiąc niemałą furorę. Autor nie spoczął jednak na laurach i po trzydziestu latach przygotował odświeżoną wersję swego dzieła, które – po kolejnej dekadzie – za sprawą wydawnictwa PWN znalazło również drogę do polskich księgarni...

Cała recenzja: https://www.kwantowo.pl/2018/07/18/recenzja-latajacego-cyrku-fizyki/

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • [n] Fizyka, astronomia
  • TBR Pile
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Latający cyrk fizyki