Aleja włókniarek

Okładka książki Aleja włókniarek Marta Madejska
Okładka książki Aleja włókniarek
Marta Madejska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-08-29
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-29
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497085
Tagi:
Łódź włókiennictwo szwaczki reportaż
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi Patrycja Dołowy, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Marta Madejska, Agnieszka Pindera, Marcin Wicha
Ocena 7,0
Proszę mówić d... Patrycja Dołowy, Ol...
Okładka książki Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000 Zysiak Agata, Marta Madejska
Ocena 8,0
Wielki przemys... Zysiak Agata, Marta...
Okładka książki Kronika Miasta Łodzi 3(72)/2015 Tadeusz Barański, Ewa Boryczka, Błażej Ciarkowski, Tomasz Czarnecki, Paulina Dzwonkowska, Błażej Filanowski, Joanna Glinkowska, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Karol Jóźwiak, Dariusz Kędzierski, Andrzej Kobak, Barbara Kurowska, Mieczysław Kuźmicki, Olga Łabendowicz, Dominika Łarionow, Marta Madejska, Mikołaj Mirowski, Monika Nowakowska, Paweł Patora, Magdalena Prasoł, Gustaw Romanowski, Mateusz Sidor, Kamil Śmiechowski, Andrzej Strąk, Krzysztof Paweł Woźniak
Ocena 0,0
Kronika Miasta... Tadeusz Barański, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
510 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
218
33

Na półkach:

Historia ta jest wydaje mi się, że mało znana, jeśli ktoś mieszka poza Łodzią. Historia o kobietach, których życie polegało na pracy. Pracy wielogodzinnej, wykańczającej, ponad siły, odbierającej zdrowie. Po której trzeba było zająć się dziećmi i domem. Pracy, która paradoksalnie cieszyła, bo dzięki niej były jakiekolwiek pieniądze, za które można było kupić chleb i ziemniaki.
Kto by w naszych czasach pomyślał, że chwila przerwy na zjedzenie śniadania czy dzień wolny podczas choroby musi być czymś, co trzeba sobie wywalczyć...
Lektura ciężka do przebrnięcia pod kątem tego, że jest po prostu bardzo smutna i przytłaczająca. Niemniej mam takie poczucie, że to historia, z którą trzeba się zapoznać, żeby całkowicie nie zaniknęła z ludzkiej pamięci.

Historia ta jest wydaje mi się, że mało znana, jeśli ktoś mieszka poza Łodzią. Historia o kobietach, których życie polegało na pracy. Pracy wielogodzinnej, wykańczającej, ponad siły, odbierającej zdrowie. Po której trzeba było zająć się dziećmi i domem. Pracy, która paradoksalnie cieszyła, bo dzięki niej były jakiekolwiek pieniądze, za które można było kupić chleb i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
16
12

Na półkach:

Jeszcze jeden dowód na to, że aby napisać dobrą książkę nie wystarczy dobra kwerenda. Bliżej nudnawego dokumentu niż porywającej historii robotnic.

Jeszcze jeden dowód na to, że aby napisać dobrą książkę nie wystarczy dobra kwerenda. Bliżej nudnawego dokumentu niż porywającej historii robotnic.

Pokaż mimo to

avatar
750
675

Na półkach:

Historia Łodzi jest fascynująca. Reportaż daje lekki przedsmak łódzkiej tematyki. Warto przeczytać, choć zostawia apetyt na więcej.

Historia Łodzi jest fascynująca. Reportaż daje lekki przedsmak łódzkiej tematyki. Warto przeczytać, choć zostawia apetyt na więcej.

Pokaż mimo to

avatar
202
125

Na półkach: , ,

Historia zapomniana i wypierana, bo codzienna i dotycząca anonimowych mas kobiet pracujących ponad siły. Ważna pozycja.

Historia zapomniana i wypierana, bo codzienna i dotycząca anonimowych mas kobiet pracujących ponad siły. Ważna pozycja.

Pokaż mimo to

avatar
281
138

Na półkach:

Co tu dużo pisać, zapierdol miały kobiety, że hej.
Szkoda, że autorka podaję dużo informacji i rozmów z kobietami z przed 100 lat a prawie w ogóle nie ma wywiadów z pracownikami, z ostatnich lat funkcjonowania działających zakładów, przecież chyba nadal te osoby żyły?

Co tu dużo pisać, zapierdol miały kobiety, że hej.
Szkoda, że autorka podaję dużo informacji i rozmów z kobietami z przed 100 lat a prawie w ogóle nie ma wywiadów z pracownikami, z ostatnich lat funkcjonowania działających zakładów, przecież chyba nadal te osoby żyły?

Pokaż mimo to

avatar
653
650

Na półkach: , , ,

Tę książkę przeczytałam a właściwie połknęłam. Moja mama pracowała w łódzkich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. J Marchlewskiego w Łodzi przy ul. Ogrodowej. Jako mała dziewczynka stałam pod zakładem i czekałam na mamę, jechałyśmy na zakupy. Pierwotnym właścicielem zakładu był Izrael Poznański. To tutaj kręcono "Ziemię Obiecaną". To tutaj moja mam straciła zdrowie. Książka powinna być lekturą w szkole, takie moje zdanie. To co przeżyły te kobiety i co straciły wiedzą tylko one. Chylę czoła dla nich wszystkich.

Tę książkę przeczytałam a właściwie połknęłam. Moja mama pracowała w łódzkich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. J Marchlewskiego w Łodzi przy ul. Ogrodowej. Jako mała dziewczynka stałam pod zakładem i czekałam na mamę, jechałyśmy na zakupy. Pierwotnym właścicielem zakładu był Izrael Poznański. To tutaj kręcono "Ziemię Obiecaną". To tutaj moja mam straciła zdrowie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
103
74

Na półkach:

Dla mnie to książka z serii tych „służące” czy „chłopki” . Marta Madejska oddaje hołd włókniarkom, kobietom ciężko pracującym, moim sąsiadkom (od 11 lat mieszkam w Bielawie, takiej małej Łodzi w woj. Dolnośląskim). I tak samo jak w Łodzi, w Bielawie nadal jest os. Włókniarzy, nie Włókniarek. W latach 70/80-tych nawet mówiono do kawalerów, że jeśli szukasz żony to do Bielawy, ponieważ mieszkał tu duży odsetek niezamężnych kobiet. Autorka w łatwy sposób, klarowny kreśli rys historyczny, co jest szczególnie ważne dla młodych czytelników. Lektura obowiązkowa dla młodych Łodzian i mieszkańców miasteczek takich jak Bielawa.

Dla mnie to książka z serii tych „służące” czy „chłopki” . Marta Madejska oddaje hołd włókniarkom, kobietom ciężko pracującym, moim sąsiadkom (od 11 lat mieszkam w Bielawie, takiej małej Łodzi w woj. Dolnośląskim). I tak samo jak w Łodzi, w Bielawie nadal jest os. Włókniarzy, nie Włókniarek. W latach 70/80-tych nawet mówiono do kawalerów, że jeśli szukasz żony to do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
94

Na półkach:

🧵 Punktem wyjścia i jednocześnie źródłem tytułu tej bogatej monografii poświęconej łódzkim robotnicom zakładów włókienniczych jest słuszne pytanie o to, dlaczego główną trasę przelotową Łodzi nazwano aleją Włókniarzy, skoro tak naprawdę zawód ten był sfeminizowany i przy maszynach stały kobiety, a nie mężczyźni.
🧵 "Aleja włókniarek" to nie tylko wnikliwie udokumentowana historia łódzkich fabryk, ale przede wszystkim wydobycie z wielości brzęczącego roju jednostkowych historii kobiet, które tam bardzo ciężko pracowały. Autorka, korzystając z licznych źródeł - artykułów prasowych, książek, opracowań naukowych, a także rozmów z włókniarkami i bliskimi im osobami, tka misterny wzór fabrycznego życia, wypełnionego miarowym stukotem maszyn, w bawełnianym pyle, upale lub zimnie, niemalże bez przerwy, nieprzerwanie, na stojąco, na akord, szybko i dokładnie, na trzy zmiany, w dzień i w nocy.
🧵 Różnorodność tego tematu wymaga uporządkowanej formy, rozplątania różnokolorowych nici i nawinięcia ich na grubą szpulkę nieporwanej opowieści. Autorka poradziła sobie z tym w możliwie najprostszy sposób, snując wykład z zachowaniem chronologicznego dyskursu. Czytelnik poznaje zatem dzieje łódzkiego włókiennictwa na tle - w ogóle - historii wielokulturowej Łodzi, społeczno-gospodarczych przemian, politycznych zawirowań i w kontekście socjologicznych oraz (też!) etnograficznych uwarunkowań. Najbardziej wzruszają jednak osobiste wspomnienia włókniarek, które podzieliły się z Autorką ciężarem minionych doświadczeń.
🧵 Można zarzucić Autorce, że w niektórych fragmentach się powiela, że wspomnienia można było inaczej ułożyć, ale z pewnością trzeba docenić to, że jej książka ujmuje w całość tematykę dotychczas rozproszoną i zagubioną na kartkach różnych publikacji.
🧵 "Aleja włókniarek" ma dla mnie wymiar osobisty. Łódź darzę ogromnym sentymentem. To miasto, w którym chodziłam do liceum i studiowałam. Uwielbiam je całym sercem za różnorodność, swojskość i za to, że tak pięknie się rozwija. A moje babcie przez wiele lat były związane z branżą tekstylną - Jadzia pracowała w fabryce Obrońców Pokoju, a Ania miała swój zakład krawiecki. Dziękuję Autorce za tę wzruszającą podróż w czasie po moim ukochanym mieście i jego historii, którą tworzyły spracowane dłonie tych silnych kobiet.

🧵 Punktem wyjścia i jednocześnie źródłem tytułu tej bogatej monografii poświęconej łódzkim robotnicom zakładów włókienniczych jest słuszne pytanie o to, dlaczego główną trasę przelotową Łodzi nazwano aleją Włókniarzy, skoro tak naprawdę zawód ten był sfeminizowany i przy maszynach stały kobiety, a nie mężczyźni.
🧵 "Aleja włókniarek" to nie tylko wnikliwie udokumentowana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
268
233

Na półkach: ,

Łódź wyrosła na martyrologii polskich kobiet. Trudna pozycja współczesnej historii Polski, raczej pastelowych barw brak.

Łódź wyrosła na martyrologii polskich kobiet. Trudna pozycja współczesnej historii Polski, raczej pastelowych barw brak.

Pokaż mimo to

avatar
685
525

Na półkach:

Znakomite opracowanie na poły historyczne, na poły reportażowe. W postaciach łódzkich włókniarek świetnie łączy się wątek feminizmu i osnowa ruchów robotniczych, co zresztą doskonale pozwala zilustrować, dlaczego obrywało im się podwójnie. Madejska z wielką wrażliwością, ale też zacięciem badawczym i dociekliwością stara się wytropić jakiekolwiek ślady obecności łódzkich włókniarek na łamach historii. Wydawałoby się, że to zadanie proste i oczywiste - przecież Łódź stała latami tym przemysłem. Niestety, jak to zwykle bywa, historia pełna jest faktów i doniesień gospodarczych, a włókniarki stały się bezimienna masą pozbawioną głosu. Wspaniale, że ktoś im tego głosu udzielił!

Znakomite opracowanie na poły historyczne, na poły reportażowe. W postaciach łódzkich włókniarek świetnie łączy się wątek feminizmu i osnowa ruchów robotniczych, co zresztą doskonale pozwala zilustrować, dlaczego obrywało im się podwójnie. Madejska z wielką wrażliwością, ale też zacięciem badawczym i dociekliwością stara się wytropić jakiekolwiek ślady obecności łódzkich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    814
  • Przeczytane
    689
  • Posiadam
    147
  • 2019
    52
  • Teraz czytam
    29
  • Reportaż
    28
  • 2018
    25
  • Literatura faktu
    17
  • 2022
    11
  • 2023
    10

Cytaty

Więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także