Calypso

David Sedaris Wydawnictwo: Little, Brown biografia, autobiografia, pamiętnik
Little, Brown
2018-05-29
2018-05-29

Dziwna książka, coś jakby zbiór felietonów. Momentami zabawna, momentami gorzka, wszystko kręci się wokół rodziny autora - aż głupio czytać to wszystko z wiedzą, że ci ludzie istnieją (i być może wszystko co autor pisze to prawda). Codzienność ubrana w ramy literatury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka to dla mnie strzał w dziesiątkę i jedna z ulubionych Wydawnictwa Filtry. Wszystko mi tu pasowało. Humor, temat, sposób w jaki autor przedstawia swoją rodzinę, życie - ujęło mnie to, że Sedaris nadaje imiona zwierzętom mieszkającym w jego ogrodzie (ujęło, bo sama tak robię). Książka wydaje się powierzchownie lekką opowieścią o nieidealnej rodzinie, ale im dalej w czytanie, tym więcej smutnych i przygnębiających spraw autor odkrywa przed osobami czytającymi jego tekst.
Moim zdaniem to świetnie wyważony tekst okraszony żartami, śmiesznymi sytuacjami, a i sam autor pisze w sposób zabawny i lekki - momentami nawet ten styl bardziej uderza niż gdyby poruszane tematy były pełne patosu i tak, według mnie śmiech przez łzy uderza bardziej niż same łzy.
Czuć szczerość płynącą z kart tej książki, czuć rodzinną miłość i więź. Czuć również i to, że każdy z rodziny stara się radzić z problemami najlepiej jak umie. Bardzo żywa i prawdziwa opowieść.

Szczerze mówiąc, sam jestem zaskoczony moją wysoką oceną. Książka na bakier ze wszystkim. Nieszablonowa, przewrotna, zabawna (wielokrotnie śmiałem się na głos a nie zdarza mi się to jakoś szczególnie często). Sedaris równie wartko pisze o sraniu, chorobie psychicznej, swojej popapranej rodzinie - tak, że nawet nie zauważa się, kiedy z jednego tematu wrzuca cię w kolejny. Taka książka o niczym i wszystkim, że tak banalnie powiem "życiowa" i jakoś rezonuje, mimo że mamy niby z autorem niewiele wspólnego.

Zabawne historie z życia autora, całkiem przyjemnie się ją czytało

Zabawne historie z życia autora, całkiem przyjemnie się ją czytało

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Recenzja dla tych którzy spodziewali się czegoś w stylu debiutu, albo opowiadań.. Słabo, nawet bardzo.
Być może jest to satyra na Amerykę z której już się nawet nie da żartować, choć Trumpa tu mało, a w zamian jest polityka wewnętrzna, polityka rozpadu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Calypso” Davida Sedaris to powieść autobiograficzna.
Pierwsze zdanie, jakie nasuwa mi się po przeczytaniu to…jakież to było dobre.
Autor ma niewątpliwie dar wciągania czytelnika w historie, które opowiada. W swojej ironicznej narracji jest przekonywujący. Sprawia, że czytelnik wybucha niekontrolowanym śmiechem, by po chwili poczuć wzruszenie. Jego opowieść chwyta za serce. Porusza i sprawia, że uśmiechamy się jednocześnie czując, że wilgotnieją nam oczy. Dostarcza wielu emocji, od rozbawienia przez zażenowanie do współczucia. Czyta się wyśmienicie. Jeśli ktoś lubi powieść stand-upową to będzie zachwycony. GORĄCO POLECAM!

„Calypso” Davida Sedaris to powieść autobiograficzna.
Pierwsze zdanie, jakie nasuwa mi się po przeczytaniu to…jakież to było dobre.

"Sedarisa nie sposób nie lubić", a jednak sposób. Dlaczego mamy się zachwycać pamiętnikami "znanych" ludzi? Irytująca paplanina. Przemyślenia, których nie było potrzeby zamykać w druku. Zabawny autor, taki z dystansem, i jego wyjątkowa rodzina. Unikaty. Każden jeden powinien poznać i w zachwyt wpaść.

1931

Pośmiejmy się z Davidem Sedarisem, nawet do łez. To czasem jedyny sposób, by nie zwariować kompletnie... Stańmy nad przepaścią dyskomfortu i spójrzmy w nią odważnie. Skaczemy?

"Calypso" jest jak to zdjęcie na insta, które polubiliśmy szybciutko, zanim zdaliśmy sobie sprawę, co tak naprawdę przedstawia. I teraz trochę głupio się wycofać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zacznę od tego, że sięgając po tę książkę nigdy nie słyszałem o Sedarisie. Calypso została mi polecona i podchodziłem do niej (z bliżej mi nieznanego powodu) bardzo sceptycznie.
Przez pierwsze rozdziały nie miałem nawet pojęcia, że autor opisuje swoje życie.
Nigdzie do tej pory nie spotkałem się z takim sposobem opisywania rzeczywistości. Ta książka wywołuje tak różne emocje, od rozbawienia (czasem nie wprost, ale jednak),poprzez zakłopotanie, zażenowanie, obrzydzenie, współczucie, zaskoczenie, niepokój i na egzystencjonalnym zamyśleniu kończąc. Nie mogę jej nazwać zabawną, ale nie mogę też powiedzieć, że nie jest zabawna. Napewno często niekomfortowa dla czytelnika, ale o to chyba chodziło autorowi najbardziej. A mimo wszystko chcę więcej.

Świetnie się bawiłam, znakomita lektura na pochmurne smuteczki.

Świetnie się bawiłam, znakomita lektura na pochmurne smuteczki.

• Do kupienia

David Sedaris Calypso Zobacz więcej