Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem #1

Okładka książki Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem #1 Chie Inudoh
Okładka książki Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem #1
Chie Inudoh Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem (tom 1) Seria: Exclusive komiksy
komiksy
Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem (tom 1)
Exclusive
碧いホルスの瞳 -男装の女王の物語- (Aoi Horus no Hitomi - Dansou no Joou no Monogatari)
Studio JG
2018-09-14
2018-09-14
Paulina Ślusarczyk-Bryła
starożytny egipt historyczna seinen manga

Okładka książki Card Captor Sakura #1 Mokona Apapa, Satsuki Igarashi, Tsubaki Nekoi, Nanase Ohkawa
Card Captor Sa... Mokona Apapa, Satsu...
Okładka książki Nie odpychaj mnie Hagiwara Daisuke, Shizuku Totono
Nie odpychaj mnie Hagiwara Daisuke, S...
Okładka książki Opowieści o Białej Księżniczce Mokona Apapa, Satsuki Igarashi, Tsubaki Nekoi, Nanase Ohkawa
Opowieści o Bi... Mokona Apapa, Satsu...

Bardzo dobrze zrobiona manga dla dorosłych, pełna wątków i ciekawych, złożonych emocjonalnie postaci. Piękna oprawa graficzna, pełna szczegółów i dobrze zaplanowana kompozycyjnie. Wszystko wygląda bardzo realistycznie, dopracowane jest również tło i styl artystyczny - widać inspirację kulturą i modą egipską.

Głowna bohaterka to typowa heroina, która stara się wyrwać spod kurateli mężczyzn i zacząć decydować o swoim losie. Hatszepsut marzy o zostaniu faraonem, głównie ze względu na wielki (choć dla mnie już niezdrowy, zakrawający na jakiś typ obłędu) szacunek i podziw dla jej ojca. O władzę zaczyna konkurować ze swoim przyrodnim bratem i mężem Totmesem II. Na dworze tebańskim rozpoczyna się pełna intryg historia jednej z najsłynniejszych kobiecych faraonów.

Pełno tu krwi, seksu i przemocy, ale właśnie to stanowiło często codzienność Egipcjan. Tak więc jeśli kogoś obrzydza choć jedno z tych tematów, to lepiej niech nie czyta.

Głowna bohaterka to typowa heroina, która stara się wyrwać spod...

Bardzo ciekawy początek, ładna kreska. Lubię historię starożytnego Egiptu, a opowieść o Hatszepsut jest naprawdę fascynująca. Jestem ciekawa jak dalej to pójdzie. Panie z Yatty mnie bardzo zachęciły do tego tytułu XD

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ocena dla całej serii / Pierwsza połowa cyklu doskonała. W drugiej nieco już napięcie siada. Ale tak czy siak znakomita to lektura. Przez filtr historii autorka opowiada sporo o całkiem współczesnych tematach i problemach, takich jak prawa kobiet, czy role i stereotypy płciowe. Fabularnie - mnóstwo tu mocnych, dramatycznych momentów i nieoczywistych wyborów moralnych. Zdecydowanie warto się zainteresować!

Ciekawe ukazanie głównej bohaterki, która inspirowana jest postacią historyczną. Sam pomysł na osadzenie akcji w starożytnym Egipcie jest bardzo ciekawy. Fajnymi przerwami podczas czytania są ciekawostki na temat kultury starożytnego Egiptu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Manga bardzo starannie narysowana i pod kątem artystycznym jest dopięta na ostatni guzik.
Postacie są wielowymiarowe i intrygujące.
Pierwszy tom jest zaledwie wprowadzaniem do uniwersum i ciężko o samej fabule mówić coś więcej.
Znakomite preludium. Mam nadzieję, że taki poziom - albo i jeszcze wyższy - utrzyma się do samego końca.

Ocena: 8/10

Postacie są wielowymiarowe i intrygujące.

Ocena: 8/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Komiks opowiada historię Hatszepsut, kobiety, która zapragnęła zostać faraonem i lepiej panować w okresie Nowego Państwa niż swój brat. Manga mnie nie porwała od pierwszych stron, ale hmmm...zobaczymy, może kolejne tomy wypadną lepiej :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobre rozpoczęcie serii. Fajna kreska i ciekawa historia. Zdecydowanie jestem zadowolona z zakupu mangi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sięgając po tę pozycję obawiałam się, że zobaczę historię przepełnioną feminizmem w dodatku zaserwowanym całkowicie niestrawnie, z pogwałceniem wszelkich zasad storytellingu jak i zwykłej logiki. Coś ala "The Last Jedi", można rzecz. Na szczęście, tym razem zostałam przyjemnie zaskoczona. Historia okazała się poprowadzona wiarygodnie, postacie - ciekawe, zmagające się z różnymi przeciwnościami, a do tego kreska - przepiękna.

Czy jest to pozycja idealna? Raczej nie. Zdarzają się momenty, gdy postacie zachowują się w typowy dla mangi, przerysowany sposób, co o ile nie przeszkadza mi w fantasy rodzaju "Akatsuki no Yony", to jednak w opowieści opartej o historyczne fakty nieco mnie razi. Ponadto znajdzie się część postaci, głównie antagonistów, którzy zostali scharakteryzowani w wyjątkowo płaski sposób. Nie przeszkadza to jednak aż tak bardzo, bo choć dwuwymiarowi, pozostają groźni, a to już przecież coś.

Ostatecznie - zdecydowanie polecam. Może manga ta nie znajdzie u mnie specjalnego miejsca w serduszku jak historie, które uderzają w bardziej przeze mnie lubiane tony, jednak potrafię docenić zgrabnie skomponowaną i umiejętnie zagraną melodię.

1973

Manga nawet fajna. Poznajemy starożytny Egipt i królową-faraon, którą następca chciał usunąć z kart historii. Bardziej bym chciała pochwalić wydanie, gruba oprawa, powiększony format i piękna obwoluta. Chciała bym zobaczyć "Sailor Moon" w takim wydaniu. Ach marzenia.

• Manga
  • Mangi