O miłości

2018-10-01
2016-02-02
Michał Kłobukowski, Leszek Engelking, Piotr Madej
miłość wiersze antologia

Poezja Bukowskiego to klasyka. Ze słów napisanych przez Charlesa można wywnioskować, że kochał wszystkie kobiety. Kochał w każdym tego słowa znaczeniu. Niesamowicie realistyczne, brutalistyczne oraz prawdziwe wiersze są kluczem do sukcesu jego poezji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie się czytało, śmiało i płakało również….

Świetnie się czytało, śmiało i płakało również….

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiecie, że znajdziecie w tej książce seks? R00chanie? j3B4nk0? chędozhenie? t1r1r1r1? dawanie dvpy? jeśli nie, to już wiecie, nie ma więc po co zaglądać do środka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyznacznikiem dobrej poezji jest dla mnie to - ile wzbudziła emocji podczas czytania. A przy Bukowskim przeżywam ich cały wachlarz. Z jednej strony rozczulam się, a z drugiej zastanawiam po co ten fragment poszedł do druku. Tak wiem, że "znawcy" stwierdzą, że Bukowski to alkoholik, a jego dzieła to obok poezji nie stały, ale co poradzić, że ja się przy niej dobrze bawię.

Kwintesencja Bukowskiego. Ostry, brudny seks, morze alkoholu, setki wypalonych papierosów, przygodne kobiety, nieprzespane noce przeplatane z delikatnością i kruchością, którą skrywał w sobie ten facet, cudną intymnością, ogromem miłości do córki. Słowa i myśli, które błąkały się po głowie Bukowskiego przelane na papier. Poezja w piękno-intymno-brudno-samczej wersji. Niesamowita mieszanka. Obowiązkowa pozycja dla fanów pisarza.
Poniżej mały spoiler, jeden z (moim zdaniem) piękniejszych wierszy.

komunikat
łabędzie toną w wodzie z zęzy,
zdjąć znaki,
spróbować trucizn,
odgrodzić krowę
od byka,
piwonię od słońca,
zabrać lawendowe pocałunki z mojej nocy,
wygnać orkiestry symfoniczne na ulice
jak żebraków,
szykować gwoździe,
chłostać plecy świętych,
zgłuszyć żaby i myszy dla kota duszy,
spalić zniewalające malowidła,
szczać na świt,
moja miłość
nie żyje.

Bardzo głęboki i emocjonalny tom poezji. Dość często do niego wracam. Chociaż, autor i jego twórczość wywołują skrajne emocje, należy do jednego z moich ulubionych artystów. Mimo że, nierzadko, aby go zrozumieć, trzeba przebrnąć przez setki eufemizmów - warto.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mówi się na mieście, że to nie poezja tylko wyenterowana proza, ale ja w to nie wierzę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najlepszy, moim zdaniem tom wierszy Bukowskiego. Pozwala spojrzeć na niego trochę głębiej i zarazem poznać jego wyobrażenie miłości....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała poezja, zupełnie nie rozumiem jak mogłam wcześniej żyć, nie znając poezji Buka, nie wiem, doprawdy, nie wiem!
Poza wierszami mocno realnymi, przyziemnymi i namacalnymi, można nawet powiedzieć (jak to u Buka, pełno rzygów, moczu, kutasów, żółtych i krzywych zębów),tym razem wdziera się trochę abstrakcji, rzekłabym jednak, że nieprzesadnie, może szczypta zaledwie. Poza tym tematyka jasno określona, o miłości. Tej cielesnej, tej duchowej, poza miłością autora do siebie samego (ale niepozbawionej dystansu, na szczęście),do kobiet, spotyka czytelnika nowość, miłość do córki, piękna i czysta. To chyba najbardziej delikatne wiersze Bukowskiego, czułe, mimo iż nie wszystkie pasują do definicji "piękna", to widać wielkie uczucie jakim darzył córkę, niesamowitą więź między nimi.
Optymistyczny jest ten tom, a jeśli nie całkiem optymistyczny, to ciut optymistyczniejszy niż inne.
Pochodzi z niego mój ulubiony wiersz, prosty, krótki, a jakże bogaty w treść "Pierwsza miłość" o miłości do literatury.
Poezja Bukowskiego jest specyficzna, nie ulega wątpliwości, że jest absolutnie genialna, ale tak poza tym, dosyć wybuchowa (nie agresywna),emocjonalna, a jednocześnie przejmująco i inteligentnie cyniczna.
No mistrz.

U Bukowskiego widać post-modernizm, surrealizm, trochę klasyki, ale to wszystko jest zawsze bardzo blisko nas. Proste - nigdy prostackie.

• Poezja