Wielka Przygoda Jeżyka

2018-11-26
48 min.
Małgorzata Cebo-Foniok

Okładka książki Mogę wejść? Marsha Diane Arnold, Jennie Poh
Mogę wejść? Marsha Diane Arnold...

Polecam małym czytelnikom. Bardzo ładne wydanie, grafika miła dla oka.

Polecam małym czytelnikom. Bardzo ładne wydanie, grafika miła dla oka.

Znacie dzielnego, ciekawego świata Jeżyka, który wyrusza na pierwszą, samodzielną, wielką przygodę? Jeśli jeszcze nie, to jego niesamowitą przygodę możecie śledzić w tej pięknie ilustrowanej książce.

Od strony wizualnej książka jest naprawdę piękna, idealna do czytania jesienią. Treść jest prosta, oto mały jeżyk rośnie i jego mama oznajmia mu, że już czas na pierwszą samodzielną wielką przygodę. Książka może zachęcać maluchy do odważnego decydowania się na nowe wyzwania. Ale mnie czegoś tu zabrakło, bo przygoda zwierzątka jest taka dość nijaka, nieciekawa. Porywa go wiatr, rzuca gdzieś w śniegi. Potem znów wiatr zanosi go bezpiecznie do domu. W dodatku jeżyk widzi świat oczami swoich wyobrażeń, a niektóre z nich są trochę dziwne. Trochę niedopracowany pomysł, jeśli chodzi o treść.

"Wielka przygoda jeżyka" to książka o samodzielności i odwadze wyruszenia w świat bez rodziców. Mały jeżyk po urodzeniu dorasta przy mamie, jednak nadchodzi taki czas, że musi wyruszyć na pierwszą wyprawę w poszukiwaniu jedzenia. Choć początkowo się boi, to w ostateczności okazuje się ona dla niego ciekawym przeżyciem. Tekst krótki okraszony kolorowymi, pięknie stonowanymi ilustracjami. Jednak to, co zarzuca się tej książce, to odbiegnięcie od rzeczywistości, bo nasz jeżyk wędruje również zimą, zamiast hibernować, jak to jeże mają w zwyczaju o tej porze roku. Z drugiej strony on jednak zasypia u boku białej niedźwiedzicy, która na ilustracjach wygląda jak śnieg.
Myślę, że kwestią, czy spodoba nam się ta książka, jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy dla mnie, jako rodzica, książki dla dzieci zawsze muszą pokrywać się jeden do jednego z rzeczywistością.

1976

Klimatyczna, sympatyczna opowiastka. Ale trochę mi tu czegoś zabrakło. Niby fajnie: mały jeżyk podrasta na tyle, żeby po raz pierwszy wyruszyć w świat. Ale od razu porywa go wiatr, zanosi nie wiadomo gdzie - gdzieś bardzo daleko, gdzieś już wszystko zasypane jest śniegiem. A później porywa go inny wiatr i przynosi bezpiecznie prosto w ręce jeżykowej mamy.

Zabrakło mi tu, bo ja wiem? jakiegoś morału? Motywu przewodniego? Ale może po prostu to już nie ten wiek na takie opowieści :D

Zabrakło mi tu,...

Początkowo byłam bezkrytycznie zachwycona tą książeczką. I nadal jestem, bo szata graficzna jest przepiękna. Kolorowe, barwne ilustracje, duży format, krótki tekst, także dzieci nie niecierpliwią się przy czytaniu - takie książki chce się dzieciom czytać ! 🙂 potem jednak ktoś mi uświadomił, że treść tej bajki nie współgra z rzeczywistością 😏. Chodzi o to, że bohater tejże historii urodził się późnym latem. Powoli rośnie, aż jego mama postanawia, że musi wyruszyć w pierwszą samodzielną przygodę W poszukiwaniu pożywienia. I choć jest bardzo dzielny, zaradny i samodzielny a na dodatek wraca do domku, to nie hibernuje, czyli nie zapada w sen zimowy jak wszystkie jeżyki. A jeże i to takie małe, nie wyruszają na przygody w środku zimy😉
Także z jednej strony postawa jeżyka pokazuje dzieciom czym jest odwaga, uświadamia, że każdy dorasta i czeka go życie bez mamy😉 Że istnieje wielki, szeroki świat, który choć pełen niebezpiecznstw- czeka na odkrycie🙂👍 a z drugiej, sami rozumiecie, dzieci mają złe wyobrażenie o jeżach😏😉

Dokąd tupta dzisiaj jeż🦔🐾?
Każde małe dziecko ma swoje ulubione zwierzątko.Mój mały synek niewątpliwie uwielbia jeżyki😍🦔,i gdy zobaczyliśmy książeczkę dedykowaną dla dzieci”Wielka przygoda jeżyka” od @wydawnictwo_amber wiedziałam,że zawita ona u nas w domowej biblioteczce😁👍.
Głównym bohaterem tej ciepłej powieści jest mały jeżyk,który przyszedł na świat późnym latem.Mały jeżyk jest bardzo szczęśliwy w domu ze swoją mamą.Ale kiedy malec troszkę podrósł nauczył się kilku przydanych rzeczy.Doskonale zaczął rozpoznawać zapachy,potrafił się zakopywać oraz turlać ze stromej górki.Teraz,gdy nauczył się tych wszystkich niezbędnych czyności mama oznajmia mu,że te umiejętności z pewnością przydadzą mu się na pierwszą,wielką i samodzielną wyprawę.Ale czy jest na nią gotowy?Jak poradzi sobie mały jeż?.
”Wielka przygoda jeżyka”to pięknie ilustrowana książeczka,która przede wszystkim uczy maluchy samodzielności i pokazuje,że przed każdym nowym wyzwaniem wystarczy odrobina odwagi.Mały jeżyk odkrywając otaczający go świat, przekonuje się,że jest odważniejszy niż przypuszczał.Bo czasem wystarczy odrobina wyobraźni,by nabrać odwagi i odkryć cały świat.Nasz bohater przekonuje się również,że oddzielenie się się od mamy jest tymczasowe i niebawem do niej wróci.Książeczka idealna na jesienne wieczory.Żywe i barwne ilustracje wciągają małych czytelników w ekscytującą przygodę młodego jeża.Tekst historyjki jest prosty oraz nie jest jakoś mocno rozbudowany, ale dopasowany do małych dzieci w wieku 3-5 lat.A jakie zwierzątko uwielbia Twoje dziecko🙃😊?
Dziękuję Wydawnictwo Amber ❤️

Dokąd tupta dzisiaj jeż🦔🐾?

• Dla dzieci
  • Dziecięce