Apacze. Tygrysy rasy ludzkiej

Apacze historia Ameryki Indianie indianistyka wojna wojskowość powszechna

Bardzo fajna książka.

Bardzo fajna książka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trzeba być "wybitnym" pisarzem, żeby spieprzyć taki wdzięczny i ciekawy temat. Książka nijaka masa dat, nazwisk nic nie znaczących wątków, brak myśli przewodniej, żadnej tezy. Tego się nie da czytać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szukałem czegoś o Apaczach i wpadła mi w ręce ta niespecjalnie dobrze napisana książka, chyba powinienem wykazać się większą cierpliwością w szukaniu.

Pierwsza połowa to statystyka przepisana z kronik meksykańskich i amerykańskich typu: „w dniach od … do … grupa Indian pod przywództwem X najechała terytorium Y. Zrabowano XXX koni, YYY mułów, zabito ZZZ Meksykanów”. I następna…

W drugiej połowie znacznie więcej opisów i opowieści życia Apaczów, ale trudno się chyba autorowi zdecydować czy miała to być opowieść czy tylko encyklopedyczna wiedza.

Nie bardzo wiem, dlaczego w większości przypadków Indianie nazywani są imionami nadanymi im przez białych, a nie swoimi naturalnymi. Rozumiem, że są trudne do wypowiedzenia i zapamiętania, ale przez szacunek powinno się chociaż wspomnieć o nich.

Plusem duża ilość zdjęć i mapek, chociaż umieszczenie na okładce zdjęcia zwiadowcy tropiącego wolnych Apaczów dla armii amerykańskiej było dla mnie zaprzeczeniem treści zawartych za tą okładką.

Absolutnym przebojem zdjęcie autora przebranego za Indianina z uchwyconym ochroniarzem w żółtej kamizelce w tle, no prawdziwy Wide West.

To książka wybitnie historiograficzna, a więc tylko dla osób zainteresowanych historią i co najmniej lekko zakręconych na punkcie Indian.
Początkowo nawet ja miałem myśli, by jeśli nie całkiem przerwać czytanie, to tak luźno "przebiec wzrokiem". Ale z każdą stroną przekonywałem się, że warto - choćby dla autora, który zadał sobie niemały trud, wyszukując te wszystkie historie.
Opisanych jest kilkunastu wodzów, różnych szczepów Apaczy (często wrogo do siebie nastawionych !),którzy stoczyli setki bitew z armią amerykańską, meksykańską, jak i licznymi milicjami, ochotnikami, itp. Ale najgroźniejsi z nich byli zwiadowcy indiańscy, bez których wojsko by im (buntownikom) mogło "skoczyć". Za wierną służbę na koniec, zostali zesłani na Florydę, tak samo jak i nieokiełzani współplemieńcy.
Niebezpiecznym wrogiem Indian był też alkohol, aż dziw, ile razy dawali się podejść białym, którzy w ramach ugody spijali ich, a następnie zarzynali "jak świnie". Rozdawali też zatrutą żywność - bardzo chwalebne.
Gdyby amerykanie potraktowali Indian z większym zrozumieniem; np. nie zamykali wrogich sobie plemion w jednym rezerwacie, nie traktowali ich z pogardą i nie strzelali do nich dla rozrywki, to tysiące ludzi nie straciłoby życia. Oczywiście Indianie "święci" też nie byli.
Książka, która najbardziej poszerzyła moją wiedzę o prawdziwych wydarzeniach, zachowaniach i historii Apaczów oraz relacji biały-czerwonoskóry.

• HISTORIA
  • EmpikGO