Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata

Okładka książki Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata Magdalena Wolińska-Riedi
Magdalena Wolińska-Riedi Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2019-09-16
2019-09-16
literatura polska Watykan papież Kościół Jan Paweł II Benedykt XVI papież Franciszek Gwardia Szwajcarska

Adres: Watykan

Mocno rozczarowała mnie ta książka. Być może ze względu na moje zbyt wysokie oczekiwania, niemniej spodziewałam się reportażu, a mam wrażenie, że dostałam hybrydę pamiętnika i przewodnika. Autorka co rusz wspomina że do apteki miała 20 metrów, do koszar Żandarmerii 100 metrów, a do Ogrodów Watykańskich to często na rowerze jeździła. Ma też irytujący zwyczaj przytaczania co rusz historii jak to spotkała papieża i papież coś powiedział, i śmiechom nie było końca. Dziwi mnie też jej podejście do oburzania się - autorce nie podoba się to, że prywatną rezydencję papieży papież Franciszek udostępnił turystom, czyniąc z tego miejsca muzeum, podczas gdy nie wyczułam w niej oburzenia tym, że kardynał (lub inna wysoko postawiona persona, nie pamiętam już),skazany i "odsiadujący" wyrok na terenie Watykanu za posiadanie ogromnej ilości materiałów pedofilskich może sobie spacerować po Ogrodach Watykańskich, jada na stołówce z Żandarmerią i innymi osobami, no i jak stwierdza autorka, w tym więzieniu niczego mu nie brakuje. Mnie osobiście to bardziej oburzyło niż otwarcie rezydencji na zwiedzających, którzy są zwyczajnie ciekawi tego, jak żyli papieże. No ale autorka w tej rezydencji była i odnoszę wrażenie, że to z jej pespektywy wystarczy, inni nie muszą już być.

Dawno nie napisałam tak złośliwej opinii o książce, ale naprawdę autorka dosyć mocno mnie irytowała w czasie jej czytania. Książki nie polecam. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o Watykanie, to z pewnością są lepsze publikacje.

Magdalena Wolińska-Riedi dzieli się z czytelnikiem sporym okresem swojego życia w trakcie którego jej domem był Watykan. Przytacza sporo ciekawostek z życia najmniejszego państwa świata, jego historię oraz w jaki sposób funkcjonuje. Niestety bardzo często obnosi się z faktem do jakich wspaniałych szkół uczęszczały jej dzieci, jak bardzo zawodowo została wyróżniona mając dostęp do informacji do których inni dziennikarze nie mają, w jak prestiżowych sklepach mogła robić zakupy. Troszeczkę wieje snobizmem i przede wszystkim książka nie jest wiarygodna, przecież o Watykanie źle się nie pisze, albo najzwyczajniej nie można.

Liczyłam na ciekawy reportaż, a przez prawie 400 stron z koła do koła czytałam o tym, że autorka należy do elity, bo mieszka w Watykanie i osobiście znała kilku papieży. Całość była chaotyczna, te same informacje były co chwilę powtarzane, samych ciekawostek było niewiele. Calość biła wyniosłością i snobizmem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak żyje się w najmniejszym państwie świata?
Poznaj Watykan od środka!

Niesamowicie wciągająca książka 💚

Autorka porusza wiele kwestii. Zaczynając od ogólnego funkcjonowania państwa, przez życie tamtejszych dzieci i kobiet, sądownictwo, życie duchowe aż po pontyfikaty trzech ostatnich papieży.

Początkowo było ciężko. Przygniotła mnie ogromna ilość faktów, nazwisk, dygresji i dat. Spodziewałam się bardziej swobodnej historii o życiu codziennym Watykanu.
Ale! ☝ z każdą kolejną stroną książka zaczynała być coraz bardziej intrygująca. Każdy kolejny rozdział poruszał ciekawszy temat.
Ostatecznie żal mi było kończyć!

Jak to jest spotkać na popołudniowym spacerze Ojca Świętego i zatrzymać się na krótką pogawędkę?
Dlaczego Watykan jest najbezpieczniejszym państwem na świecie?
Ile cel znajduje się w tamtejszym więzieniu?
Dlaczego wszyscy chcą się dostać do watykańskiej stacji benzynowej?
Jaka jest historia słynnego forda focusa Papieża Franciszka?
Ile mierzą watykańskie tory?
I jak autorka przyczyniła się do stworzenia relikwiarzyków Jana Pawła II?

Odpowiedzi na te pytania oraz masę innych ciekawostek i historii znajdziecie w książce @mwolinskariedi

Dodam jeszcze, że jestem oczarowana swobodnym stylu autorki, gdy opowiada którąś z licznych anegdot 💚 Czułam się jakbym słuchała tego na żywo 💚
Polecam tę lekturę, nawet jeśli nie interesuje Was Watykan 💚

Jak żyje się w najmniejszym państwie świata?
Poznaj Watykan od środka!

Niesamowicie wciągająca książka 💚

Początkowo było ciężko. Przygniotła mnie ogromna ilość faktów, nazwisk,...

Pierwszy ogromny plus dla Autorki za brak "sekciarstwa" - treść książki nie jest specjalnie uduchowiona, wzniosła, emanująca bóstwem, co mi osobiście ułatwiło czytanie o Watykanie samym w sobie. Jest to raczej opowieść człowieka o życiu w niezwykłym (zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym kontekście tego słowa) miejscu.

Pierwsze rozdziały są naprawdę całkiem ciekawe i dobrze napisane, można dowiedzieć się mnóstwa szczegółów - mi dotąd w dużej mierze nieznanych, choć byłam w Watykanie, Muzeach Watykańskich i Bazylice Św. Piotra.

Najgorzej oceniam końcowe fragmenty, zwłaszcza opis poszczególnych pontyfikatów. Z jednej strony rozumiem, że Autorka jako bardzo młoda Polka czuła się najbardziej związana z Wojtyłą, natomiast wystawiła mu pompatyczną laurkę, a później z tekstu biło jej poczucie niesprawiedliwości, bo skończyła się epoka wyjątkowości Polaka za murami... O Benedykcie, jako o człowieku i głowie kościoła, nie było prawie nic - poza tym, że udzielił Jej ślubu jako kardynał i ochrzcił córki już jako papież. Ogólnie to "był skryty, miał skomplikowany herb, peszyły Go tłumy na pielgrzymkach, no i nie udało mu się ukończyć dzieła Wojtyły, bo abdykował"… zero logicznych powodów i wyjaśnienia odnośnie zaistnienia tych wydarzeń (mimo bycia korespondentką w Watykanie i życia tuż przy Papieżu). Franciszek ewidentnie też jest w szczerym odczuciu Autorki "tym gorszym", bo nie potrafi z równą Janowi Pawłowi II "godnością" skupiać się na dobrobytach życia za murami, a przecież to "jeden z Jego obowiązków" i niszczy w ten sposób etykietę i porządek… Istna rewolucja! Wszyscy się przez Niego pogubili i zakłopotali.

Myślałam, że jedną z największych cnót chrześcijaństwa jest skromność, a jakoś zupełnie nie bije ona ze słów korespondentki. Watykan jest "lepszy" (nie tylko od Rzymu, ale i reszty świata),a jego mieszkańcy uprzywilejowani, co warto było podkreślać dosłownie w co drugim zdaniu. Zalatuje niestety celebryctwem w kościelnym wydaniu, na które dziennikarka ewidentnie ma silne parcie. Czuć było również niesprawiedliwy kult papieża-Polaka, co psuje odbiór tej książki jako reportażu, ale chyba tak właśnie miało wyjść.

Pierwsze rozdziały są naprawdę całkiem ciekawe i...

Jeśli szukasz opisów miejsc, szczegółów (mniej i bardziej znanych) dotyczących życia w Watykanie, na pewno znajdziesz ich tam mnóstwo. Autorka bardzo szczegółowo opisuje lata życia w tym państwie. Mnie trochę zniechęcało wielokrotne powtarzanie niektórych wątków. Właśnie dlatego zrobiłam sobie przerwę w lekturze. Ciekawym była też wyraźna różnica między podejściem autorki do Jana Pawła II i Benedykta XVI a papieża Franciszka.

Na pewno jednak pozwoliła mi ona na nowo przenieść się w ciepłe okolice placu św. Piotra...

Książkę można przeczytać tylko w jeden sposób -pijąc szota za każdym razem gdy padają słowa: "Piżmowa Brama".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra, przyjemnie napisana książka. Odkrywa tajemnice Watykanu z perspektywy mieszkańca. Fajna pozycja. Niemniej jednak ma też wady - autorka często się powtarza. Dodatkowo nie jest też obiektywna, ale taki był chyba zamiar. Bije od niej pewna wyższość, aczkolwiek mi to nie przeszkadzało, w pełni rozumiem tego pobudki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kobieta w Watykanie to bardzo ciekawa i rzetelnie napisana książka, dla mnie szczególnie ciekawa bo sama przez 5 lat mieszkałam w Rzymie.
Polecam gorąco bo można się wiele dowiedzieć.

Polecam gorąco bo można się wiele dowiedzieć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetny reportaż zaspokajający ciekawość wielu ludzi, którzy zastanawiają się, jak funkcjonuje najmniejsze państwo świata. Autorka w bardzo ciekawy i prawdziwy sposób odpowiada na to i inne powiązane pytania.

• Reportaż

Magdalena Wolińska-Riedi Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata Zobacz więcej