Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat

Okładka książki Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat Majka Mulak
Okładka książki Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat
Majka Mulak Wydawnictwo: Znak emotikon popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Znak emotikon
2019-09-04
2019-09-04
zwierzęta poznawanie świata dzieci

Wiedzieliście, że olej palmowy może być obecny nawet w majonezie??? Książka "Klub Ochrony Orangutanów Majki. razem uratujmy świat" otworzył mi oczy! Po zapoznaniu się z nią mogę śmiało powiedzieć, że nie jest zwykła książka dla dzieci. To cała akcja mająca na celu ratowanie świata.

Książka opisuje pomysł dziewięciolatki, która postanowiła zrobić coś więcej. Razem z mamą stworzyły profil na Facebooku, który propaguje bojkotowanie zakupu produktów (a jest ich na prawdę wiele) zawierających olej palmowy.
Dodatkowo dziewczynka w szkole założyła KLUB OCHRONY ORANGUTANÓW, gdzie członkowie otrzymali własnoręcznie robione legitymacje :)
Co znajdziemy w książce?
Przede wszystkim opis przyczyn wycinki lasu i sposoby rozwiązania problemu. Jest także opisana podróż Mai na Borneo przeplatana ciekawostkami o orangutanach (i nie tylko). Są informacje o ośrodku Ketapang, który pomaga orangutanom, o adopcji orangutana Gunung przez Klub (każdy może się przyłączyć),a także opowieść o szczycie klimatycznym ONZ, w którym Maja uczestniczyła.
Dodatkowo znajdziemy super Ekoprzepisy, które są świetną alternatywą dla obecnych przekąsek i słodyczy - Super pomysł na zajęcia kulinarne w klasie!
Jest także rozdział o Eko nawykach - kolejne konkretne przykłady jak pomóc Naszej planecie --> pomysły na zajęcia i lekcje, Karta Członkowska Klubu (każdy może stać się członkiem - w książce znajdziemy informację jak przystąpić do Klubu) oraz Quiz :)

Myślę, że cała akcja jest jest niezwykle pozytywna, niesie wiele ważnych, a także ciekawych treści. I nawet jeśli aktywnie nie będziecie uczestniczyć w wydarzeniu to po przeczytaniu książki "Klub Ochrony Orangutanów Majki" będziecie zwracać uwagę na etykiety kupowanych produktów.

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się także coraz więcej publikacji napisanych przez dzieci dla dzieci, które mniej lub bardziej zwracają uwagę na ochronę wymierających gatunków fauny naszej planety. W przypadku Klubu Ochrony Orangutanów Majki młoda, bo dziewięcioletnia, autorka, skupia się na rudych człekokształtnych małpach – Orangutanach, które według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje się jako skrajnie zagrożone.

Maja Mulak w ciekawy sposób opowiada o tym, jak zainteresowała się orangutanami i ich ochroną, a co za tym idzie olejem kokosowym, który jest główną przyczyną zmniejszającej się populacji tych dużych małp (karczowanie naturalnych siedlisk pod uprawę palm). Jej książka to także interesująca relacja z podróży na Borneo, gdzie orangutany można (jeszcze) spotkać w środowisku naturalnym. Młoda autorka dzieli się z czytelnikami wiedzą dotyczącą diety tych zwierząt, ich zachowań i nawyków.

Dodatkowo w Klubie Ochrony Orangutanów Majki znajdziecie informację dotyczącą innych (wybranych) gatunków zwierząt, które tak jak orangutany są skrajnie zagrożone. Majka Mulak podsuwa również pomysły i sposoby na dbanie o środowisko, np. chodzenie na zakupy z płóciennymi torbami, zakręcanie wody w czasie mycia zębów.
Całość wieńczą ekoprzepisy, które są naprawdę smaczne! (wypróbowaliśmy prawie wszystkie receptury).
A i miłośnicy quizów nie będą mogli narzekać. :)

Całość opatrzona jest licznymi, barwnymi zdjęciami, które ukazują zarówno autorkę, jak i te niesamowite zwierzęta. I oczywiście zdjęcia proponowanych dań – od samego patrzenia ślinka cieknie.

Od strony technicznej... książka może pochwalić się przyjemną dla oka czcionką oraz odpowiednio szerokimi interliniami, dzięki czemu dzieci, które umiejętność czytania mają w małym paluszku, bez problemu poradzą sobie z jej czytaniem. Do tego konstrukcja zdań i słownictwo dostosowane do wieku odbiorcy z pewnością sprawi, że czas spędzony z Klubem Ochrony Orangutanów Majki będzie czasem miłym, przyjemnym i pouczającym.

Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają zwierzęta, interesują się ekologią, ochroną środowiska to sprezentowanie tego tytułu będzie miłym prezentem. Mali miłośnicy fauny z pewnością będą zachwyceni, a i Wy na tym skorzystacie... i środowisko, a właściwie orangutany, ponieważ 1% z każdego sprzedanego egzemplarza zasila konto organizacji Orangutan Appeal UK.

A jeśli Wasza pociecha zechciałaby zostać członkiem Klubu Ochrony Orangutanów, wystarczy skontaktować się z mamą autorki na grupie KOOMu, by otrzymać niezbędne informacje.

• Literatura dziecięca
  • X2019