My Secret Youtube Life

2019-08-07
2019-08-07
Anna Piasecka-Byra
youtube

Całkiem całkiem jak na młodzieżówkę. Jedna z bohaterek, Lily, jest youtuberką, która vloguje swoje życie i oczywiście je upiększa. Jej fanka, Melissa, próbuje być taka jak ona. Lily po jakimś czasie ma tego dość, a Melissa przez swoje błędy dochodzi do wniosku, że zdjęcia to nie wszystko. Jak na głupiutką książkę, porusza dość ważne obecnie tematy.

Po prostu dobra. Porusza ważny i aktualny temat bez owijania w bawełnę. Czytelnik nie musi się domyślać i wysnuwać własnych wniosków, ale jest szansa na chwilę refleksji nad wpływem mediów społecznościowych na każdego z nas.

Ja nie wiem dlaczego niektórzy biorą się za pisanie młodzieżówek zapominając w jaki sposób się zachowywało w konkretnym wieku, ja na szczęście doskonale pamiętam. Tutaj mamy przypadek szesnastolatki, która zachowuje się jak dwunastolatka. Opisy i dialogi, i zachowanie bohaterki, no wszystko na to wskazuje, ale jednak jest to szesnastolatka i ludzie wokół niej nie zachowują się tak infantylnie. Sama książka wydana jest przez Zieloną Sowę, więc może rzeczywiście skierowana jest do młodszej młodzieży. W każdym razie spodziewałam się, że poruszy, w przystępny dla młodszych sposób, temat cyberbezpieczeństwa. Niestety nie, jedną z głównych osi jest udawanie kogoś innego w Internecie aka używanie cudzych zdjęć i ich przerabianie, i nie do końca jestem przekonana czy główna bohaterka wyciągnęła z tego jakąś lekcję. Jest jeszcze druga historia, znanej youtuberki, i ona bardziej przypadła mi do gustu. Za plus można uznać fakt, że szybko się czyta tę książkę, ale to za mało, abym mogła Wam ją polecić.

Naprawdę fajna młodzieżówka. Szybko i przyjemnie się czyta i choć czułam się trochę na nią za stara to z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Czytałam z zaciekawieniem. Jednak czułam, że wiekowo to już nie dla mnie. Ale bardzo dobre dla dzieci. Pomogło mi to zrozumieć, że ulubieni twórcy w internecie nie zawsze mówią prawdę, lub całą prawdę. Ogólnie pomoże to mlodziaką poznać jak działa internet.

Bardzo przyjemna lektura. Napisana jest w bardzo lekki i młodzieżowy sposób. Porusza ciekawe tematy związane z Internetem oraz cyberprzemocą. Mówi też o tym, że nikt nie ma idealnego życia, nawet te osoby, które zaistniały w sieci. Niestety młodsza główna bohaterka niezmiernie mnie irytowała swoim zachowaniem i niezbyt ją polubiłam, chociaż domyślam się, że zabieg był celowy. Dla młodzieży ta książka będzie odpowiednia.

Ta książka była bardzo dobra i przyjemnie się ją czytało, ale oczekiwałam czegoś lepszego. Myślałam, że ta powieść pomoże mi oderwać się od moich codziennych problemów, ale zamiast tego zaczęłam coraz bardziej przejmować się zmartwieniami Lily i Melissy. To ciągnęło się aż do końca lektury, więc myślę, że przez to trochę mnie to od książki oddaliło.

Książka dla nastolatek, ale mnie mimo 24 lat na karku czytało się przyjemnie. Lekka lektura, która jednak niesie za sobą przesłanie - pokazuje prawdziwy świat internetowych gwiazd i ich fanek, dzieciaków które marzą żeby zostać YouTuberem a o ich wartości świadczy - w ich mniemaniu - liczba followersow.
Jedyne co strasznie mnie drażniło to PRZYGRYZANIE WARGI, PRZYGRYZANIE POLICZKA. serio bohaterki miały chyba dziury w twarzy od ciągłego przygryzania.

Jedyne co strasznie mnie drażniło to PRZYGRYZANIE WARGI, PRZYGRYZANIE...

Książka już na starcie pokazuje dwa całkiem inne światy, dwie dziewczyny które udają kogoś kim nie są. Każda chce żyć jak ta druga. Oszukiwanie otoczenia a zwłaszcza samej siebie to ich specjalność. Jak widać po całej tej historii kłamstwo potrafi być uzależniające. Podsumowując, prosta i nie długa historia z morałem że kłamstwo ma zawsze krótkie nogi,.

• Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki My Secret Youtube Life