Trzecia terapia

Novae Res
2019-09-16
2019-09-16
terapia miłość psychopatologia Auschwitz przeszłość

W ksiazce bardziej zainteresowal mnie watek terapeuty uzalezniajacego do siebie Matylde, ktora ma problemy z zaakceptowaniem swojej osoby.Dosyc dobrze pokazany jest proces uzalezniania stosowany przez psychopatow luv osoby narcystyczne: wzbudzanie poczucia winy, upokarzanie, depreccjonowanie wartosci drugiej osoby, naprzemiennie z zapewnianiem o swojej waznosci, niezbednosci, no I oczywiscie milosci. Moze troche za bardzo "lopatologicznie" jest to pokazane, ale rzeczywiscie mniej wiecej tak przbiega ten proces I czesto trudno uwierzyc, ze ktos pozostaje w takim toksycznym zwiazku.Drugi, ciekawy watek to poczucie winy za czyny przodkow. Czy powinnismy czuc sie winnymi za to co zrobil ojciec, dziadek?Spoleczenstwo I otoczenie czesto sugeruje, ze tak...No I jeszcze watek Grzegorza, jego rozterki, jako ojca I syna. Ogolnie ksiazka warta przeczytania, a szczegolnie wysluchania audiobooka w wykonaniu Pana Kosiora

Smutna i trudna książka z perspektywy głównej bohaterki, zmagającej się z piętnem historii własnego dziadka, pracownika obozu koncentracyjnego Auschwitz. Informacje zebrane przez IPN są udostępniane osobom chcącym poznać choć odrobinę losy swoich przodków. Dotyczy to osób zarówno będących w obozach koncentracyjnych w charakterze "niewolników" jak i tych, którzy sprawowali nad nimi kontrolę. Ilu ludzi, tyle historii. Niestety bardzo wielu straciło życie w tamtym okresie. Historia.... Pamiętać jednak należy, że nie każdy Niemiec był nazistą. Polecam ❣️

Główna bohaterka żyje od małego w cieniu depresji matki... Do tego jej dziadek był w ss i zabił kilka osób. Młoda kobieta ma problemy które proboje rozwiklac pomaga jej w tym terapeuta lecz jego metody są okrutne i poniżające.... Wraca do Polski do Oświęcimia i tam poznaje historie dziadka radzie sobie sama z sobą kończy się ciekawie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa książka. Nie jest to typowa książka o tematyce II wojny światowej. Raczej obóz koncentracyjny jest tu tylko podkładem, tłem. Sedno historii to radzenie sobie z problemami życia, tragediami które ciągną się za nami, gdy ich dobrze nie przepracujemy, o uzależnianiu się od innych.

Ciekawie skonstruowana historia. Wątki wojenne, śląsk cieszyński i współcześni bohaterowie z ich traumami, miłościami, codziennymi problemami. Audiobook czytany przez Filipa Kosiora bardzo dobry. Polecam.

Bardzo dobra powieść. Ukazuje różne postawy zwykłych ludzi, ich słabości i codzienność, a z tego wyłania się coś dobrego, małe ludzkie szczęście. Jest tu dużo o uczuciach, tych dobrych i tych złych, które się tu mieszają, jak to w życiu.
Gdyby ktoś poprosił mnie o streszczenie, to najwięcej byłoby w nim opowiadania o tym, jakich uczuć doświadczali bohaterowie książki.

Polecam w audiobooku czytanym przez świetnego Filipa Kosiora

Polecam w audiobooku czytanym przez świetnego Filipa Kosiora

Muszę przyznać, że mam duży problem z tą książką. Spodobał mi się pomysł i oryginalna fabuła. Styl również bez zarzutu, czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie. Mam jednak spore zastrzeżenia do moim zdaniem trochę za mocno naciąganej akcji i do często irytującej, naiwnej bohaterki. Moja ogólna ocena jest na plus, ale uważam, że można było z tej historii wyciągnąć więcej...

Książka porusza trudny temat, a mimo to-czyta się dość lekko.
Dwoje głównych bohaterów zmagajacych się z własnymi demonami, którzy niczego nie planujac-pomogli sobie wzajemnie.
On- żyjący w poczuciu winy za śmierć żony, u boku matki w której nie miał wsparcia oraz nastoletniej córki, której zachowania nie potrafił zrozumieć.
Ona- żyjąca dla matki chorej na depresję, w cieniu dziadka SS. Uciekajaca przed toksycznym związkiem z pseudo terapeuta.
Ksiazke czyta się bardzo szybko, ponieważ porusza trudne emocje i czytelnik nie jest w stanie jej odłożyć nie dowiedziawszy się co bedzie dalej.

Książka porusza trudny temat, a mimo to-czyta się dość lekko.
Ona- żyjąca dla matki chorej na depresję, w...

Przyznam,że dawkowałam sobie powieść w ratach, kiedy chciałam odłożyć bo wydawała mi się wymagająca, coś powodowało , że sięgałam ponownie.
To powieść, która nie od razu uwiedzie czytelnika, będzie wciągała stopniowo.
Pisana w ciekawy, nienachalny sposób, autorka nie mizdrzy się do czytelnika. Naprawdę polecam

To powieść, która nie od razu uwiedzie czytelnika, będzie wciągała stopniowo.

• Audiobooki

Danuta Chlupowa Trzecia terapia Zobacz więcej