Żmijowisko

Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2019-10-16
2018-05-09
literatura polska niebezpieczeństwo nienawiść poszukiwanie prawdy rozpacz thriller trauma zabójstwo zemsta ekranizacja
Inne

To taka ksiazka, z która jest się cały czas pomimo przerwy w czytaniu. Siedzi w głowie. Porusza.

Fabuła książki skupia się wokół zaginięcia piętnastoletniej Ady Duszyńskiej, która wraz z rodzicami i ich znajomymi przyjechała do niewielkiego letniska położonego nad jeziorem we wsi Żmijowisko. To bardzo dobry thriller psychologiczny opisujący różne relacje międzyludzkie i ich wpływ na rzeczywistość. Rozbudowany i o ciekawej konstrukcji. Czytelnik jest przerzucany między trzema okresami: zeszłorocznymi wakacjami, podczas których doszło do tragedii, teraźniejszością i czasem pomiędzy. To wyjątkowo dobrze i szczegółowo skonstruowany thriller. Wszystko jest dopracowane i dopięte na ostatni guzik. To ważne, zważywszy na ilość wątków i bohaterów. Nie ma żadnych niedopowiedzeń i nieścisłości. Jest tajemnica, jest zagadka, są ludzie i każdy z nich mógłby być winny.  Na szczególną uwagę zasługują wyraziste i realistycznie wykreowane postacie, które mają różne osobowości. Każda jest kompletna. Jednych lubimy, do innych czujemy niechęć, ale nikt nie jest obojętny. Nie dostajemy od razu wszystkiego na tacy, a stopniowo poznajemy zarówno bohaterów, jak i wydarzenia. To książka dla fanów zagadek kryminalnych. Zakończenie wbiło mnie w fotel. Autor wodzi za nos czytelnika aż do samego finału, gdzie rozwikłanie zagadki może mocno zszokować. Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę. Nie dziwi mnie, że powstała ekranizacja. "Żmijowisko" to książka o okropnej tragedii, która niszczy życie. O rodzinie, która musi stawić czoła temu, co przynosi los. O przyjaźni, która czasem może być fałszywa. O miłości, o zdradzie, o cierpieniu, a przede wszystkim o życiu.

"Żmijowisko" to powieść Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Tym razem autor przenosi nas w mroczne zakamarki Polski, gdzie dochodzi do serii brutalnych morderstw. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ojciec dziewczynki który boryka się z własnymi demonami.
Powieść Chmielarza odznacza się charakterystycznym dla niego stylem - dynamiczną akcją, gęstym klimatem i wielopoziomową fabułą. Autor umiejętnie buduje napięcie, stopniowo odkrywając kolejne tajemnice i zaskakuje czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji.
"Żmijowisko" to nie tylko wciągająca historia kryminalna, ale również studium psychologiczne bohaterów. Chmielarz wnikliwie portretuje ich emocje, motywacje i dylematy moralne. Szczególnie interesująca jest postać Adoany.
Powieść porusza również ważne kwestie społeczne, a Chmielarz nie boi się pokazywać ciemnej strony ludzkiej natury i krytycznie patrzeć na rzeczywistość. Żmijowisko" to bez wątpienia jedna z najlepszych powieści Wojciecha Chmielarza. To wciągająca, trzymająca w napięciu lektura, która z pewnością przypadnie do gustu fanom kryminałów.
Zalety:
Dynamiczna akcja
Gęsty klimat
Wielopoziomowa fabuła
Interesujące postacie
Poruszanie ważnych kwestii społecznych
Wady:
Brak
Ocena: 10/10 :))) POLECAM

Powieść Chmielarza odznacza się charakterystycznym dla niego stylem -...

Trudno coś napisać. Dałabym jeszcze niższą ocenę, ale podwyższyłam za ciekawą i zaskakującą końcówkę, choć uważam, że wprawny fan zagadek mógł się domyślić zakończenia.

Na minus cała reszta, historia wlecze się niemiłosiernie, niektóre wątki mocno naciągnięte i jakieś porąbane, np. ten z Merry. Niektóre postaci fatalne, jak choćby Damian który nie posiadał własnego zdania i autor zrobił z niego niedorozwiniętego wręcz.

Po trzecie, mam wrażenie że Pan Chmielarz ma jakiś problem z męskim przyrodzeniem. Fallus na fallusie, fallisem poganiam, aż obleśnie się momentami robiło. Taki Grey dla ubogich.

Nie wiem, gdzie by można te książkę umieścić, ale gdzieś pomiędzy słabą obyczajówką, tanim pornolkiem, a próbą napisania kryminało-thrillera. Mam wrażenie, że Panu Chmielarzowi na końcu przypomniało się, że to miał być thriller z zagadką.

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu serialu. Oczywiście jak to zazwyczaj bywa, książka jeszcze lepsza od serialu. Fabuła do samego końca trzyma w napięciu. Polecam gorąco.

Serialu nie widziałam, ale książka super

Serialu nie widziałam, ale książka super

Zachęcona dość wysoką oceną na LC postanowiłam przeczytać Zmijowisko. Przebrnęłam tylko przez początek. Styl pisania nie powala. Postacie raczej prostackie. Jednak przysłowiową kroplą, była dość szczegółowo opisana scena robienia kupy przez Arka, która wypadła z zatkanego sedesu i plasnęła na podłogę.

No kupa po prostu....

No kupa po prostu....

Książka obyczajowa ( oczekiwałem kryminału). Moja pierwsza książka autora i czyżby zawód ? Przepełniona stereotypami. Końcówka zaskakująca.

Naprawdę warto przeczytać. Główni bohaterzy mierzą się z problemami życia codziennego. Zazdrość, dojrzewanie, gniew...

Żmijowisko to idealne studium rozpadu związku, małżeństwa, rodziny, grupy przyjaciół. To wzór na to w jaki sposób ma cię znienawidzieć cała Polska. Arek wraz z rodziną i grupą przyjaciół ze studiów wyjeżdża na wakacje, do miejsca gdzie ma być dziko, wiejsko, sielsko i anielsko. Duże jezioro , dookoła lasy. Ale sielsko i anielsko jest tylko przez chwilę, grupa pomimo tego, że się bawi, to juź od samego początku można wyczuć w trzewiach jakiś pełzający mrok. Stare urazy i tęsknoty w końcu wyłażą na wierzch i podczas imprezy dochodzi do pijackiej kłótni. Arek wydaje się w tym wszystkim takim chłopcem do bicia, chłopcem na posyłki, taką pierdołą. Żona go ciągle pogania, jej ciągle pretensje o wszystko, wiecznie niezadowolenie, wiadomo stara miłość nie rdzewieje. W końcu tama pęka i mleko się wylewa. Do tego na drugi dzień po imprezie okazuje się, że córka Ada znika. Dosłownie rozpływa się w powietrzu. Po roku Arek wraca, ale już nie sam nad jezioro w poszukiwaniu odpowiedzi co stało się z jego córką, ale nie tylko po to. Może by zrobić rachunek sumienia, bo odkąd zniknęło ich dziecko cała ich rodzina i życie rozpada się na kawałki. Żmijowisko to nie jest lekka opowiastka, właściwe myślę, że jest o nas samych. Nie ma tu ideałów, każdy z tych bohaterów jest zły i ma coś za uszami. Każdy próbuje coś ugrać dla siebie. Każdy jest kłamcą i tak naprawdę nie wiadomo komu można ufać. Przeczytałam książkę, przesłuchałam audiobook, Pan Bonaszewski robi super robotę, obejrzałam serial. I za każdym razem można odnaleźć w tej historii coś nowego, bo jest to odbicie nas samych.

Video

Video