Wojna dwóch światów

Okładka książki Wojna dwóch światów Herbert George Wells
Okładka książki Wojna dwóch światów
Herbert George Wells Wydawnictwo: Spółka Wydawnicza Jan Rowiński i Adam Sobieszczański Cykl: Mistrzowie horroru i fantastyki (tom 11) Seria: Tania Biblioteka dla Wszystkich fantasy, science fiction
Mistrzowie horroru i fantastyki (tom 11)
Tania Biblioteka dla Wszystkich
The War of the Worlds
Spółka Wydawnicza Jan Rowiński i Adam Sobieszczański
1907-01-01
1907-01-01
Stefan Barszczewski

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Bardzo ciekawie czyta się jedno z takich pierwszych książek science fiction - bardzo podoba mi się perspektywa głównego bohatera który nie jest tym jednym wybrańcem na którego barkach spoczywa uratowanie świata, lecz jest tylko słabym człowiekiem który usiłuje przeżyć.
Jak na pierwszą powieść o ataku obcych (co autor wyraźne podkreśla że on pierwszy opisuje taką historię) podoba mi się, że nie było heroicznej wygranej walki ludzi, tylko właśnie takie małe bakterie wygrały te wojnę, w momencie gdy ludzie już się praktycznie poddali.
Mam ochotę napisać, że to właśnie coś innego, "nowego", co nie jest tak bardzo popularne w sci fi aktualnie, a to przecież nie nowość tylko prekursor! Bardzo przyjemna lektura.

Zaczyna się fatalnie, narracja w pierwszej osobie dzisiaj wydaje się takim anachronizmem, że aż uszy bolą (ale zdaje się, że tak się wtedy pisało, taka była moda). Po kilku rozdziałach gdy akcja nieco się rozkręca można się przyzwyczaić do formy, w zakończeniu zaś dostajemy naprawdę ciekawą i zadziwiająco współczesną, filozoficzną wielopoziomową rozprawę na temat ludzkości i życia. Tak jak na początku czuje się że czytamy książkę sprzed ponad stu lat tak końcówka jest, z dzisiejszego punktu widzenia ponadczasowa.

Rozumiem czemu, kiedy CBS puściło audiobooka tej książki, ludzie zaczęli panikować. Dzieło pokazuje też różne reakcje w obliczu katastrofy, jaką w niej jest inwazja Marsjan. Moim zdaniem jednak, cała akcja fabularna trwa za krótko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W owym czasie, książka wybitna. Dziś jesteśmy zalewani podobnymi, inspirowanymi historiami. Wyobraźmy sobie, że czytamy "Wojnę Światów" np. w 1900 roku. Większość ludzi zaczyna patrzeć w gwiazdy

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pramatka wszystkich powieści o inwazji obcych, autor świetne wyczuł jak moze wyglądać nasze spotkanie z bardziej rozwiniętym istotami. Odsluchana z prawdziwą przyjemnością

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść science fiction wydana 1898r. (w Polsce 1899r.).
Tak w tysiąc osiemset!
Więc trochę się zmieniło to co wiemy i to co może być s-f. Ale co ciekawe to tylko na początku bo z czasem okazuje się, że po inwazji na ziemię to nie ważne czy w XIX czy XXI wieku świat i przeżycie na nim będzie wyglądało podobnie.
Bardzo lubię gdy książka jest dobrze zilustrowana a ta jest i ilustracji jest naprawdę sporo.

I jeszcze jedno bo pewnie niektórym te dwa nazwiska się mylą:
- Herbert George Wells – autor tej książki
- George Orson Welles – twórca słuchowiska z 1938r na podstawie tej książki, które wśród słuchaczy zostało odebrane jako rzeczywisty reportaż inwazji na Ziemię.

Powieść science fiction wydana 1898r. (w Polsce 1899r.).
Tak w tysiąc osiemset!
Bardzo lubię gdy książka jest dobrze zilustrowana a ta jest i...

Tak jak i "Wehikuł casu" tak i ta powieść daje świadectwo swoim czasom. Technologia obcych bardzo podobna do naszej, a sama inwazja odzwierciedla poglądy ówczesne.

Warto jednak po tę książkę sięgnąć, by mieć pogląd, jak od wieku XIX zmieniała się literatura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kapitalnie się to czyta. Klasyka podchodząca pod arcydzieło.

Kapitalnie się to czyta. Klasyka podchodząca pod arcydzieło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótko, zwięźle i na temat. Ksiązka-matka wszelkich opowieści o najeździe kosmitów. W dalszym ciągu da się czytać i potrafi zaniepokoić.

Marsjanie atakują ziemie.....
Historia znana z filmu pod tym samym tytułem 100lat wcześniej