Deep Learning. Głęboka rewolucja

2019-05-24
9788375619621
Piotr Cypryański

Okładka książki Sztuka Elektroniki, cz. 1 i 2 Winfield Hill, Paul Horowitz
Sztuka Elektro... Winfield Hill, Paul...
Okładka książki Elektronika dla bystrzaków Gordon McComb, Cathleen Shamieh
Elektronika dl... Gordon McComb, Cath...
Okładka książki Typografia książki. Podręcznik projektanta Michael Mitchell, Susan Wightman
Typografia ksi... Michael Mitchell, S...

Spektakularne pojawienie się ChatuGPT spowodowało eksplozję zainteresowania sztuczną inteligencją (AI). Pojawia się wiele nowych (lepszych i gorszych) książek, artykułów prasowych i wypowiedzi, każdy (oczywiście przesadzam) chce wiedzieć, jakie są notowania na giełdzie Nvidii i co wczoraj (a najlepiej dzisiaj rano) powiedział Sam Altman i czy Elon Musk wygra spór z OpenAI. W tym kontekście gorączkowego gonienia za newsami książka prof. Terrence'a Sejnowskiego daje czytelnikowi ciekawie napisaną - i oczywiście kompetentną - historię rozwoju AI takiej, jaką ją dzisiaj znamy.

Nie ma sensu zarzucać autorowi, że nie pisze o "absolutnie najnowszych" dokonaniach w dziedzinie AI, bowiem nie taki był jego zamiar. Sejnowski chciał pokazać, jakimi zawijasami i meandrami dochodzono do dzisiejszego rozumienia i dokonań AI, kto przecierał szlaki i jak błądzili nawet najbardziej bystrzy uczeni. Pisze przy tym o swojej drodze, co dla osób interesujących się historią nauki jest fantastycznie ciekawe.

Bardzo podoba mi się zamieszczone na początku każdego rozdziału Kalendarium, odnotowujące (rzecz jasna w wielkim skrócie) przełomowe prace w badaniach nad AI. Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem o ludziach takich jak Marvin Minsky, Claude Shannon, Carver Mead, czy Yoshua Bengio. Pomocny jest zamieszczony na końcu książki Glosariusz. Świetny jest materiał ilustracyjny zamieszczony w książce.

Tematyka książki nie jest łatwa, zawiera ona terminologię, której dopiero się uczymy, dlatego tak ważna jest jakość tłumaczenia z j. angielskiego. Moim zdaniem tłumacz, Piotr Cypryański, wykonał swoją pracę bardzo dobrze. Dodatkowo wydawnictwo poprosiło o konsultację naukową tekstu tłumaczenia kierownika Zakładu Sztucznej Inteligencji na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Brawo! Tak powinno się to robić.

W sumie moja ocena książki jest wysoka. Dzięki tej lekturze nieporównanie lepiej rozumiem (a w każdym razie tak mi się wydaje),co dzieje się teraz na scenie AI i skąd to wszystko się wzięło.

Niewątpliwie autor jest światowej sławy badaczem zjawisk na styku neurofizjologii i uczenia maszynowego. Tym nie mniej książka napisana jest nieciekawie i jest dość niezrozumiała nawet dla neuronaukowca z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Mój największy zarzut dotyczy charakteru tej książki. Bowiem jest to bardziej subiektywna relacja badacza ukazująca historyczny rozwój deep learningu, a niżeli przystępne popularnonaukowe wprowadzenie do tematu. Autor bardziej skupia się na swoich dokonaniach, niżeli na przekrojowym przedstawieniu zagadnienia deep learningu. W dodatku, jakieś 30% treści tej książki Autor wykorzystał by dyskutować ze swoimi naukowymi interlokutorami. W mojej opinii służyć temu powinna inna publikacja, artykuł naukowy lub osobna książka a nie popularnonaukowe wprowadzenie do uczenia maszynowego.
Z aspektów pozytywnych: książka ta ma kilka dobrze napisanych rozdziałów (bliżej jej początku),kolorowe rysunki i diagramy zdecydowanie ułatwiają zrozumienie poruszanych tematów.

Terrence J. Sejnowski, jako jeden z pionierów nauki o AI, jest najlepszym przewodnikiem po tej technologii, jakiego można sobie wymarzyć. Ta książka to arcyciekawa (choć wymagająca),interdyscyplinarna podróż, niepozbawiona anegdot i prywatnych spostrzeżeń. Sejnowski opisuje wieloletnie zmagania inżynierów, matematyków i neuorobiologów, które przybliżyły nas (nieco) do zrozumienia ludzkiej inteligencji i doprowadziły do stworzenia uczących się maszyn. Warto!

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie polecam laikowi, ksiazka bedzie niezrozumiala. Gdybym nie siedziala w temacie to nie mialabym pojecia o czym autor pisze, odwoluje sie do pewnych koncepcji, tresci, czesto tlumaczac tylko jakas minimalna czesc albo w ogole. Mimo, ze deep learning jest bardzo ciekawym zagadnieniem ksiazka nie przedstawia tego w przystepny i ciekawy sposob.

Nie jest to podręcznik do deep learningu - bardziej pamiętnik z elementami popularno-naukowymi (czasami dosyć specjalistycznymi). Warto przeczytać, żeby wiedzieć, w jakim świecie żyjemy, mam na myśli tę cyfrową emanację rzeczywistości.

• Chcę kupić
  • Abonament