Blaski i cienie promieniotwórczości.

Okładka książki Blaski i cienie promieniotwórczości. Andrzej Czerwiński
Okładka książki Blaski i cienie promieniotwórczości.
Andrzej Czerwiński Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
1995-01-01
1995-01-01
8302058971
promieniowanie energia jądrowa Maria Skłodowska-Curie

„(…) Książka ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi problemy związane z energią jądrową, jej pokojowym zastosowaniem oraz pokazać zagrożenie jakie niesie.”
Może być źródłem podstawowej wiedzy o PROMIENIOTWÓRCZOŚCI JĄDROWEJ dla każdego czytelnika mającego podstawową wiedzę z nauk przyrodniczych, a przede wszystkim chemiczną wiedzę o atomie i jego rozszczepieniach,…,czytelnika, który interesuje się osiągnięciami nauki i przyszłym losem ludzkości. Stanowi również doskonałe uzupełnienie wiadomości z chemii, fizyki i ekologii dla uczniów szkół średnich i studentów.

Nie jest to pozycja popularnonaukowa dla każdego. W większości podaje suche fakty i osiągnięcia naukowe z dziedziny promieniotwórczości i radioaktywności. Przedstawione informacje są czysto naukowe i trudne w odbiorze, nawet dla osoby wstępnie zapoznanej z tematem. Dowiadujemy się z niej, czym jest promieniotwórczość jądrowa i radioaktywność, materia gwiezdna, okres połowicznego rozpadu, reguła przesunięć Fajansa i Sodd’ego czy szereg promieniotwórczy. Poznajemy budowę atomu wodoru i innych pierwiastków promieniotwórczych, budowę ich izotopów oraz zastosowanie, jak również różne rodzaje promieniowania i ich działanie. Dowiadujemy się jak i do czego człowiek wykorzystuje radioaktywność np. do leczenia chorób nowotworowych, oznaczenia wieku Ziemi i skał, ale również do produkcji broni jądrowej. Zdobywamy informacje nt. działania promieniowania jądrowego na organizmy żywe poprzez niekontrolowaną styczność organizmu z izotopami promieniotwórczymi, np. mutacje genowe, białaczka, katarakta…
Dość lakonicznie zaprezentowany jest życiorys najsłynniejszej kobiety naukowca na świecie - suche fakty typu rok - wydarzenie. Mamy wrażenie jakby to była zwyczajna osoba, a nie postać o której pisze się w każdym podręczniku szkolnym na świecie, o której powstają biografie oraz kręcą filmy. Zbyt mało jest ciekawostek, które by sprawiły upowszechnienie książki wśród szerszego grona czytelników np. reklama pasty do zębów „Jestem substancją radioaktywną. Moje promienie masują Twoje dziąsła. Zdrowe dziąsła - zdrowe zęby”.
Po zapoznaniu się z informacjami o promieniotwórczości naturalnej odkrytej przez Marię Skłodowską - Curie i jej męża Piotra, za co otrzymali nagrodę Nobla w 1903 roku, zdobywamy wiedzę o promieniotwórczości sztucznej. Dużo mniej Polaków wie w porównaniu z nagrodą Nobla Marii, że wykryła ją Irene (córka Marii Skłodowskiej - Curie) i jej mąż Federic Joliot - Curie, za co również otrzymali nagrodę Nobla. Niestety dzięki ich odkryciu Eurico Fermini zbudował pierwszy REAKTOR JADROWY - źródło niekończącej się energii, ale również najbardziej niebezpiecznej broni jądrowej.

Mimo, że przy obecnym stanie wiedzy nadal materiały radioaktywne są niezniszczalne i w żaden sposób nie da się ich zneutralizować, naukowcy nadal eksperymentują z SUBSTANCJAMI RADIOAKTYWNYMI. Jedni aby służyć innym ludziom np. w leczeniu chorób, inni aby tworzyć coraz bardziej wymyślną broń.

Podsumowując książka tak jak w tytule przedstawia i BLASKI i CIENIE promieniotwórczości. To jak wykorzystamy posiadaną wiedzę zależy tylko od nas. Pamiętajmy o ostrzeżeniu alchemików: „Możnym i ich żołnierzom wzbraniajcie dostępu do waszych pracowni, gdyż robią oni zły użytek ze świętych tajemnic, oddając je w służbę przemocy”.
POLECAM książkę wszystkim, którzy interesują się osiągnięciami nauki i ich wykorzystaniem celem poprawy komfortu życia ludzi, ale również do zaspokajania „chorych” naukowych ambicji prowadzących do unicestwienia życia.
„Jak to się dostanie w niewłaściwe ręce, może stanowić większą groźbę niż jednodniowy głupi dyktator. W przeciwieństwie do Hitlera - tego nie pozbędziemy się nigdy. Mam na myśli neutron” Paul LANGEVIN

• Z_2019
  • Wyzwania czytelnicze LC_a/a
  • C_Posiadam
  • Literatura popularnonaukowa/Przewodniki/Poradniki
  • Polscy autorzy

Dodaj cytat z książki Blaski i cienie promieniotwórczości.