Wojna Polska 1939

2009-01-01
1972-01-01
II Wojna Światowa
Inne

Przeczytałem książkę dość dawno temu, ale pamiętam, że jest to pozycja ciekawa w treści, zawierająca dużo informacji zwłaszcza z punktu widzenia dyplomacji i polityki.

Nie zgadzam się z autorem co do tego, że kampanię wrześniową można było wygrać, że to Sowieci ją przypieczętowali, bo już kilka dni wcześniej Niemcy właściwie zamknęli w kotle całe Wojsko Polskie na wschód od Bugu i Sanu. Tak samo jak nie zgadzam się, że Polska dyplomacja robiła wszystko sprawnie i optymalnie etc.

To, że się nie zgadzam z autorem nie znaczy, że nie cenię jego książki. Polecam dla wszystkich pasjonatów Kampanii Wrześniowej i do własnej interpretacji podanych danych.

Mimo dużej objętości książkę pochłonąłem dość sprawnie. Okazuje się, że zdaniem byłego twórcy KPN Polska naprawdę miała szansę jeśli nie wygrać to przynajmniej nie przegrać tej kampanii. Niestety włączenie się do gry Stalina praktycznie to uniemożliwiło. Najbardziej dokładna analiza wojskowa wojny 1939 jaką spotkałem. Warto.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opus magnum Moczulskiego urzeka mnogością meandrów dyplomacji, jaka miała miejsce podczas ostatnich lat sprzed (i podczas) wojny. Całość bardzo dobrze się czyta, w tym ostatnią część poświęconą stricte opisom walk września. Minus za hagiograficzną wręcz sylwetkę Becka i rządzącej wówczas sanacji. Gdy się to uwzględni, wychodzi doskonale napisana i chyba najlepsza książka o wrześniu 1939.

Monumentalne dzieło. Szczegółowa geneza konfliktu, przebieg, konsekwencje. Przystępnie napisana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam ten patriotyczny ton, choć z drugiej strony zrzucanie wszystkiego na aliantów też nie wydaje się w 100% właściwe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozycja akademicka, a nie popularnonaukowa. Nie jest to bynajmniej zarzut,ale jeśli ktoś oczekuje przyjemnej, płynnej lektury to będzie zdziwiony jak autor szczegółowo opisał przyczyny wybuchu wojny i napaści Niemiec na Polskę. Opis samych działań wojennych jest znacząco mniejszy.

Zasadnicza większość tej książki stara się udzielić odpowiedzi na pytanie co spowodowało wybuch konfliktu. Analizuje sytuację polityczną, ekonomiczną, społeczną i wojskową praktycznie wszystkich największych graczy europejskich. Analiza jest bardzo drobiazgowa i wielowątkowa, a ogarnięcie wszystkiego wymaga czasu na spokojne czytanie.
Można zapoznać się z postępowaniem rządów różnych państw, patrzeć na ich priorytety i jak się one zmieniały.
Pasjonujące podchody dyplomatyczne, układy z kimś lub przeciw komuś. Dzięki niej można szybko zrozumieć, że w wielkiej polityce nic nie dzieje się przypadkowo, a najmniejsze, wydawałoby się nieistotne wydarzenie, przypadek lub porażka może być wykorzystana przez wytrawnych graczy na swoja korzyść lub przeciw oponentowi.

Po przeczytaniu nasuwa się nieodparte skojarzenie nt. losów Polski: "Wśród serdecznych przyjaciół, psy zająca zjadły"

Porównanie:
czołgi na Wiśle