Ptaki i ich pióra

Okładka książki Ptaki i ich pióra Britta Teckentrup
Okładka książki Ptaki i ich pióra
Britta Teckentrup Wydawnictwo: Agora flora i fauna
flora i fauna
Agora
2020-03-25
2020-03-25
Hanna Bartoszewicz

Okładka książki Pszczoła Patricia Hegarty, Britta Teckentrup
Pszczoła Patricia Hegarty, B...
Okładka książki Księżyc. Noc dookoła świata Patricia Hegarty, Britta Teckentrup
Księżyc. Noc d... Patricia Hegarty, B...

"Ptaki i ich pióra" to książka napisana i zilustrowana przez Brittę Treckentrup. Autorka na samym początku przedstawia główny temat jako cud natury "Pióra to jedne z najbardziej niezwykłych tworów natury. Są zarazem mocne i delikatne, a przy tym misternie zbudowane i piękne".
Z tej książki można się dowiedzieć wielu niezwykle ciekawych rzeczy, np.:
- czym zajmuje się piórologia,
- jak zbudowane są pióra,
- jakie są ich rodzaje i barwy,
- skąd u flamingów taki piękny kolor piór,
- które ptaki mają najdłuższe i najkrótsze pióra,
- ile piór mają ptaki oraz czy ich liczba jest stała,
- czym jest furkotanie i szybowanie,
- o piórach w kulturze i mitologii.

Przykładowe ciekawostki:
"Całkowite upierzenie ptaka może ważyć nawet trzy razy więcej niż jego szkielet!"
"W ptasim świecie są gatunki, które za pomocą piór potrafią wydawać dźwięki. Należy do nich żyjący w Ameryce Środkowej i Południowej kusogrzyk miotlasty (Machaeopterus deliciosus)."
Z tej książki można również wyczytać, jak to się stało, że pióro trafiło nawet na... Księżyc!!!

Publikacja zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie zarówno jeśli chodzi o zakres merytoryczny zawartych w niej informacji, jak i ze względu na dobrane ciekawostki, które pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że czytając zastanawiamy się, co jeszcze nas w tej książce może zaskoczyć. Jeśli chodzi o ilustracje to przyznaję szczerze, że w pierwszej chwili nie byłam nimi zachwycona, ale doszłam do wniosku, że są niezwykle interesujące, a do tego wspaniale obrazują poruszane kolejno zagadnienia. Książka posiada twardą, kolorową okładkę, co niezwykle cenię szczególnie w przypadku pozycji skierowanych do dzieci. Nawet wyklejka zawiera elementy kojarzące się z tematem przewodnim. Barwne i niezwykle ciekawe obrazy sprawiają, że lektura nie przytłacza nadmiarem informacji, a do tego ułatwia zrozumienie niektórych struktur oraz rozpoznanie wybranych gatunków ptaków.

"Ptaki i ich pióra" to głównie pozycja edukacyjna. Polecam ją przede wszystkim dzieciom w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Z uwagi na ilustracje także maluchy zwrócą na nią uwagę (sprawdzone na trzyipółlatku, który słuchając i oglądając zadawał mnóstwo pytań). Z pewnością świetnie się sprawdzi jako uzupełnienie i rozszerzenie wiadomości o ptakach, które są omawiane w szóstej klasie. Myślę, że niejednemu dorosłemu sprawi wiele radości, rozbudzi ciekawość, a do tego zachęci do bacznego przyglądania się otoczeniu - szczególnie ptakom i ich piórom...

Z tej książki można się dowiedzieć wielu niezwykle ciekawych rzeczy, np.:
- czym zajmuje się...

„Ptaki i ich pióra” Britta Teckentrup. Słowo i ilustracja, to idealne połączenie dla zobrazowania tak ważnego tematu, jakim są ptasie pióra (i nie tylko). Każdy znawca piórologi ten mały i ten duży znajdzie tutaj wiele cennych informacji. Zaczynając od tak prostej i oczywistej sprawy, czym jest pióro, jak jest zbudowane lub z czego się składa - z jakich elementów. Następnie bardzo płynnie przechodzimy do poważniejszych tematów jak: rodzaje i barwa.
Znajdziemy tutaj kilka bardzo przydatnych ciekawostek jak:
który ptak ma najdłuższe lub najkrótsze pióro? - tu będzie potrzebne nawet szkło powiększające.
ile piór znajduje się ciele ptaka? - oj można liczyć w tysiącach.
jakie znaczenie ma pióro w kulturze? - są indiańskie plemienia, Dedal i Ikar czy pierwsze księgi pisane piórem, a nawet kobiece kapelusz!
Idąc dalej tym tropem, przechodzimy do ewolucji pióra, rodzajów skrzydeł, ubarwienia, ochrony czy miłosnych zalotów. A to wszystko jest bardzo krótko i treściwie napisane oraz niesamowicie pięknie zilustrowane. Od patrzenia na same kolory, można się zakochać w ptakach i ich piórach. Nawet nie macie pojęcie ile można zdobyć wiedzy o takie maleńkiem i dla człowieka zapewne nic nie znaczącym piórku. Oj bardzo dużo, naprawdę ciekawych i przystępnie zakomunikowanych informacji.
Polecam, naprawdę bardzo przyjemna i ciekawa lektura. Można czytać i oglądać oraz snuć wspólnie ciekawe historie. Rysunki są tak malownicze, że zachwycą każde dziecko, a może nawet zachęcą do malarstwa lub pogłębienia wiedzy z zakresu piór, ptaków i kolorów.

Krótko, przyjemnie i ciekawie o ptasich piórach. Mogłoby być więcej ;) Dla miłośników ptaków i nie tylko. No i przepiękne, delikatne ilustracje.

Piękna wizualnie i pouczająca.

Piękna wizualnie i pouczająca.

Nigdy nie ma się za dużo lat, by czytać książki dla dzieci! A już zwłaszcza tak wydane i tak magicznie narysowane!

Ta krótka książeczka opowiada o piórkach i o tym, do czego mogą się przydać ptakom. Tekst jest ciekawy, dostajemy trochę podstawowej wiedzy, dotyczącej piór, ale to małe dzieła sztuki, które są na każdej stronie, tworzą klimat książki. Zdjęcia niestety nie oddają tego, jak wspaniałe są te ilustracje. Zabawa fakturami, proste kształty bez precyzyjnego rysunku, jakby wycięte z ozdobnego papieru. Aż samemu chce się tworzyć! Nie zdziwiłabym się, gdyby dzieciak po przeczytaniu tej książeczki poprosił o pędzle i farby. Sama nabrałam ochoty na powrót do mojego szkicownika.

Czytało mi się przyjemnie, ale oglądało nieziemsko!

Ptaki i ich Pióra autorstwa Britty Teckentrup to kontynuacja „Jajka” – książki obrazkowej nagrodzonej na prestiżowych międzynarodowych targach książki dla dzieci w Bolonii.
Niemiecka pisarka tym razem na warsztat wzięła pióra. Ich istotę przedstawia za pomocą pięknych ilustracji i opisów.
Dzięki temu możemy poznać ten niezwykły twór natury, który jest zarazem delikatny i mocny. Oprócz tego pełni wiele funkcji, które pomagają ptakom i wyróżniają je spośród innych zwierząt.
Teckentrup zaczyna od tego czym jest piórologia, opisuje czym ona się zajmuje i do jakiego działu nauk należy. Następnie dowiadujemy się m.in. o tym, że upierzenie ptaka może ważyć trzy razy więcej niż szkielet ptaka. Ważnym składnikiem w budowie pióra jest dobrze nam znana, szczególnie kobietom, keratyna. Pióra podobnie jak włosy wyrastają z brodawek skórnych, jednak ich budowa jest bardziej skomplikowana. Posiadają one m.in. drobne mięśnie u nasady, dzięki czemu ptaki mogą nimi ruszać lub nawet obracać w kółko, unosić i opuszczać.
Autorka opisuje też bardziej szczegółową budowę pióra. Rysunki ze strzałkami i nazwami poszczególnych części, ułatwiają pojmowanie tego co jest przedstawione za pomocą słów, dlatego dzieci nie powinny mieć najmniejszego problemu z przyswojeniem treści.
W dalszej części książki poznajemy rodzaje piór, które dzielą się m.in. na pióra puchowe i półpuchowe, a także konturowe, nitkowate i szczeciniaste.
Młodzi czytelnicy jak i dorośli, którzy podziwiają barwne upierzenia ptaków, szczególnie powinni być zainteresowani działem o ubarwieniu piór. Kombinacje pigmentów dają bowiem w rezultacie taką, a nie inną barwę. Co ciekawe im ciemniejszy kolor, tym mocniejsze pióro. W rozdziale tym znajdziemy o wiele więcej ciekawostek, które zainteresują każde dziecko i jego rodzica. Bowiem np. możemy dowiedzieć się tego, że kolor upierzenia flaminga jest związany z tym co spożywa ten ptak.
Książka naszpikowana jest wieloma informacjami. W kolejnych częściach poznajemy najdłuższe i najkrótsze pióra, ilość piór u różnych gatunków ptaków, a także przedstawiona jest ewolucja pióra, która co ciekawe sięga ery dinozaurów.
Pióro pełni wiele funkcji. Latanie to najbardziej znana wszystkim cecha, do której przyczyniają się pióra. Oprócz tego odpowiadają m.in. za pływanie, chronią przed zimnem lub gorącem, a czasami nawet chronią przed drapieżcami.
Autorka porusza też kwestie mitologiczne, które są związane z piórami. Oprócz tego przedstawia jaki ludzie zrobili użytek z piór i np. posłużyło ono do pisania atramentem.
Jeśli dziecko czy nawet nastolatek chce poznać lub musi poznać dział jakim jest ornitologia, powinien koniecznie sięgnąć po tą książkę. W łatwy i interesujący sposób nauczy się tego, co w innych książkach opisane jest w mniej przystępnym tonie.

Książkę w formacie elektronicznym kupiłam dla siebie, zaintrygowana tematem i ilustracjami. Owszem, na czytniku ilustracje są czarno-białe, ale i tak piękne, a w kolorze zawsze mogę je obejrzeć choćby w komputerze.

Zdumiona jestem, ile wiedzy o piórach w prostych słowach i krótkiej treści Autorka przekazała dzieciom - bo adresatem książki są dzieci. Co prawda nadal nie wiem, co to jest przód i tył skrzydła (równie dobrze można by mówić o przodzie i tyle ogona, np. kociego),ale wiedzę o piórach ptasich pochłaniałam z fascynacją. W znakomitej większości była to dla mnie nowość. Książka nie dotyczy rozróżniania piórka czajki od zimorodka, tylko budowy piór, ich licznych funkcji itd. po rozmaite ciekawostki.

A teraz minus - wydanie.
W mojej książce nie znalazłam informacji o autorze okładki i pięknych ilustracji. A wertowałam z niedowierzaniem od przodu do końca.

Dotyczytalam w internecie, że Britta Teckentrup, artystka, pisarka i - właśnie - Ilustratorka, autorka wielu ciekawych książek dla dzieci, mieszkanka Berlina, sama ilustruje swoje książki. Ale podstawowe informacje o tym, kto jest twórcą okładki lub ilustracji powinnam znaleźć w książce. (Nie muszę dodawać, że notki o Autorce też nie było).

Jestem bardzo rozczarowana takim stosunkiem wydawnictwa do... ilustratorów? czytelników? jednych i drugich? Dlatego odejmuję połowę gwiazdek w ocenie.

Kupiłam tą książkę dla swojego bratanka, aby wysłać mu na prezent na zajączka. Już w sklepie zainteresowała mnie w szczególny sposób. Bowiem nie jest to kolejna książka o przygodach jakiegoś „papierowego/animowanego” bohatera, a coś co oprócz zabawy oferuje też naukę. Uważam, że zawsze warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Gdy przekartkowałam książkę, moją uwagę przykuły cudowne ilustracje. Kolorowe, szczegółowe, różnorodne. Nawet dorosłego potrafią zadziwić, a co mówić o dziecku, które kocha różnobarwne obrazki. Z natury jestem ciekawa, nie tylko jeśli chodzi o książki, więc nie mogłam się oprzeć przeczytaniu choć kilku stron. I wiecie co? Można się z niej więcej nauczyć niż z lekcji przyrody czy biologii. Tak zrozumiale napisanej książki dawno nie miałam w rękach. Oczywiście skończyło się na tym, że przeczytałam całą książkę zanim wysłałam ją dla bratanka. Niektóre rzeczy oczywiście dla mnie jako dla dorosłej osoby były już znane, jednak dowiedziałam się też kilku istotnych rzeczy, o których do tej pory nie wiedziałam.
Autorka opisuje wszystko w łatwy do przyswojenia sposób. Zaczyna od tego czym jest piórologia, następie przechodzi do tego jak zbudowane jest pióro. Poznajemy także rodzaje piór i ich barwy. Zaciekawił mnie szczególnie fragment, który mówi o piórach m.in. pawia, chyba większość z was zgodzi się z tym, że ten ptak posiada przepiękne upierzenie. Otóż jak się okazało tą niezwykłość zawdzięcza takiemu zjawisku jak iryzacja, która oznacza tęczowanie. Jak się okazuje pióra mienią się w zależności od kąta pod jakim patrzymy.
Szokiem jak dla mnie było to, że pióra pełnią niemal 40 różnych funkcji. To, że odpowiadają za latanie wiedziałam, ale że są wspomagaczami słuchu już nie.
Mogłabym tu wymieniać jeszcze dużo. Ale chyba nie chodzi o zdradzanie wszystkiego. Polecam szczerze książkę dla każdego dziecka, rodzica, a nawet dorosłego. Ja swoją opinię już wystawiłam, czekam teraz na wieści od barat jak książkę oceni mój bratanek :)

• Dla dzieci
  • O zwierzętach
  • 03. a. Posiadam
  • Literatura
  • 2022r.

Dodaj cytat z książki Ptaki i ich pióra