Pandemia. Dzieje Zarazy

Pandemia. Dzieje Zarazy
HARDE Wydawnictwo
2020-06-10
2020-06-10

Okładka książki Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby planować zdrowe życie Iza Radecka, Bożena Stasiak
Cukrzyca. Wszy... Iza Radecka, Bożena...

Tak naprawdę dałam tylko 5 gwiazdek, ponieważ szukałam czegoś inne - reportażu na temat zmian na świecie jakie przyniosła epidemia COVID-19. Natomiast w tej pozycji znajduje się przekrój wsystkich większych epidemii na świecie. Po nudnym wtępie popularno-naukowym o wirusach, bakteriach i innych patogenach, myślałam, że odłożę tę książkę, ale im dalej, tylko była bardziej interesująca. Poza kilkoma ciekawostkami nic więcej nie zostanie mi w pamięci. Mało nawiązania do COVID-19.

Książka nawiązuję do pandemii i epidemii chorób, które miały miejsce na świecie. Tłumaczy co to są wirusy i co to są bakterie. Możemy poznać pochodzenie słów, co dokładnie zawierają i jak je rozróżniać. W jakich latach występowały, ile ludzi że sobą zabrały. Kiedy wynaleziono szczepionki i odpowiednie leki. I tak występują różne rodzaje grypy m.in. hiszpanka, cholera, ebola, czarna ospa aż dochodzimy do żyjącego z nami marca covida. Autorka opisuje, kiedy wiadomość o wirusach pojawiła się w Chinach, jak długo blokowano dostęp do wiadomości że taka epidemia wogole istnieje. Prognozuje również jak długo wirus może potrwać, zanim znajdzie się odpowiednia szczepionka lub lek. Opisuje szereg badań, które są prowadzone w różnych krajach i jakie efekty to przynosi. Słowem można się wielu rzeczy dowiedzieć. Myślałam że będzie gorzej ;-) generalnie można przeczytać ;-)

Skrótowa historia epidemii/pandemii na przestrzeni wieków z uwzględnieniem SARS-CoV-2.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Życiowe
  • Eseistyka/felieton/popularnonaukowe