Gli indifferenti

2016-03-01
2016-03-01
włoski
Moravia Obojetni literatura włoska klasyka

jako próba analizy rosnącej popularności faszyzmu powieść jest całkowitą porażką. Wynika z niej, że faszyzm to było zjawisko o charakterze neurotyczno-psychologicznym.

Jako powieść po prostu nuda. Niekończące się psychologizowanie, wątki męsko-damskie w dziwacznej, nieprawdopodobnej konfiguracji, podporządkowanej tezie, że burżuazja sprzedała się faszystom. Przemęczyłem się do końca z obowiązku.

Także tłumacznie (Zofia Ernst) wydaje mi się takie nie bardzo. I tak np. na s. 105 czytamy, że Liza "wychylała się całym tułowiem z niskiego fotela". Czy Liza była owadem, że ma "tułów"? W oryginale jest "corpo", nie ma tu żadnych zoologicznych aluzji, więc po prostu raczej "wychylała się całym ciałem".

Fajne londyńskie wydanie Pulsu (1992),duża rzecz, a zgrabnie wypuszczona, w formacie niemal kieszonkowym. Może tylko okładka nieco zbyt namolna, Włochy w negliżu rozkladają nogi w oczekiwaniu na Mussoliniego.

Moravia proponuje nam projekt ukazania obojętności pięciu postaci, zaślepionych naprawdę błahymi pobudkami i można powiedzieć, że realizuje go konsekwentnie, porządnie, relatywnie miarodajnie stopniując napięcie. Niestety, i zdaje się, że niestety, to tylko tyle. Książkę można określić jako solidną i jednocześnie nieporywającą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto czytać tę książkę pamiętając, że Autor miał w chwili jej powstania raptem osiemnaście lat. Kontredans pięciu negatywnych postaci, we wspaniały sposób pokazuje cynizm, wyrachowanie, a w końcu banalność stosunków włoskiego towarzystwa początku XX wieku. Doskonały materiał na film, co pięknie wykorzystał Francesco Masselli w swym dziele z Claudią Cardinale. Powieści Alberto Moravii miały szczęście do adaptacji filmowych, także Pogarda i Rzymianka zdecydowanie warte są zobaczenia.

Bohaterowie mielą ciągle te same problemy. Owszem, ważkie, ale ich przemyślenia nie ewoluują. Zaczynają się i kończą na wygodnym życiu, niezależnie od tego co lub kogo muszą poświęcić. I mimo, że wiedzą, że podejmują złe decyzje, pędzą ku samodestrukcji godząc się na to. To może i nie jest zła książka, ale jestem wściekła na bohaterów, że nie podejmują żadnej walki o siebie. Ponoć autor dorastał w takim środowisku. Spotkać na swojej drodze tyle głupich kobiet na raz, nie może nie odcisnąć się na psychice i twórczości...

Poruszający oraz porażający obraz pewnej włoskiej rodziny w chwilach dla niej przełomowych i dramatycznych zarazem. Kilka dni, kilkadziesiąt godzin, w których wiele się wydarzy. Te chwile zaważą na przyszłym losie poszczególnych osób i całej rodziny. Moravia przedstawia to wszystko wybitnie.
Obojętność, egoizm, brak uczuć wyższych - te cechy (niestety) mają książkowi bohaterowie. Tworzą oni krąg rodzinno-przyjacielski, który jest w dużej mierze toksyczny i zakłamany. Rodzina, która znajduje się na skraju ostatecznego upadku już nigdy nie będzie taka sama. Widzimy tu jej upadek finansowy i moralny. Autor przedstawia tę familię w sposób bezlitosny i odsłania uczucia, myśli, motywy, które żądzą jej członkami i które wpływają na kondycję całej rodziny. Wszystko podane na tacy, z chirurgiczną precyzją rozłożone na czynniki pierwsze i zaserwowane do szczegółowych oględzin czytelnikom. Należą się niesłabnące brawa za sposób napisania, przedstawienia tej obyczajowej i psychologicznej, trudnej oraz interesującej historii rodzinnej.
W opinii pojawiło się określenie dotyczące wybitności tej książki. Dzieła wybitne doceniam zawsze oceną 9/10. Bezwzględnie zasłużona ocena, absolutnie godna polecenia książka i warta docenienia.

Obojętność, egoizm, brak uczuć wyższych - te cechy (niestety) mają książkowi...

Książka warsztatowo raczej słaba. Można jednak wybaczyć autorowi, ponieważ pisząc ją miał zaledwie 18 lata. Widać już jednak zaczątki prawdziwego pisarstwa i talent, który w pełni ujawni się dopiero w jego późniejszych utworach. O czym jest ta książka? Przede wszystkim o zakłamaniu i jego konsekwencjach.

Na stronie autorskiej na LC czytam:
„….jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy włoskich XX wieku….”
…..a czytelników zaledwie 1272, w tym fanów 76. Ta książka ma 6,17 (109 ocen i 15 opinii),ale nawet bestseller lat 50. „Konformista” ma zaledwie 7,14 (161 ocen i 16 opinii),a najlepsza wg mnie „Pogarda” - 6,94 (387 ocen i 49 opinii).
Mimo, że ząb czasu srogo jego twórczość zdewastował, postanowiłem po 60 latach ponownie przeczytać jego debiutancką powieść (1929)…..(Wikipedia):
„….w której przedstawiał moralny rozkład mieszczaństwa na przykładzie losów matki dwojga dzieci, opisuje włoską burżuazję u progu epoki faszystowskiej….”
To co bulwersowało 60 lat temu, teraz nie bulwersuje, i nie dlatego, że wtedy byłem nastolatkiem i podniecały mnie sceny erotyczne, a teraz jestem starcem „po doświadczeniach”, lecz wskutek spowszednienia erotyki i pornografii, których obecnie nadmiar.
Niemniej czyta się to bardzo przyjemnie, co jest porównywalne do moich odczuć w stosunku do Balzaca, którego twórczość poznałem w bardzo młodym wieku (miłość mojej Mamy),a obecnie mnie trochę nudzi.
Obaj, każdy w swoim gatunku, są „dobrzy”, przeto warto z jedną, dwiema ich książkami się zmierzyć, przyjemność pewna, a w dodatku takich pisarzy nie wypada nie znać, więc polecam z przekonaniem, a jako drugą - „Pogardę”, a „Matkę i córkę” - to raczej sfilmowaną, z gwiazdą mojej młodości - Sofią Loren (de Sica). Inne też sfilmowano: „Pogarda” - Godard, a „Konformista” - Bertolucci. Z czystym sumieniem i sentymentem: 7/10

Na stronie autorskiej na LC czytam:
„….jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy włoskich XX wieku….”

Po Nienackim nie moglem nie sięgnąć po Moravię, o którym wcześniej nawet nie słyszałem. Dostałem trącące myszką studium stanu psychicznego klasy próżniaczej dawnej Italii. Zarówno mocno już nieaktualne jak i aktualne nadal bardzo. Nikogo dzisiaj już ta książka nie porwie ani nie zbulwersuje, ale może zmusić do refleksji. Solidna klasyka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo długie opisy, jednak jedyne co może w nich męczyć, zarówno czytelników, jak i samych bohaterów, to powtarzalność ich tematów. Wciąż te same rozterki, które próbują przezwyciężyć, w bardzo nieudolny sposób.
Podoba mi się, że książka swoją formą reprezentuje treść. Nie polecam im osobom rządnym akcji, punktów kulminacyjnych, jasnych odpowiedzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z jednej strony drażni naiwność postaci, z drugiej nasuwa myśl, że może istnieje jeszcze coś poza szeroko obecnymi w literaturze schematami angielskimi.

• 1001 książek
  • Literatura włoska