Wiosna Kościoła, która nie nadeszła

Okładka książki Wiosna Kościoła, która nie nadeszła Paweł Lisicki, Athanasius Schneider
Okładka książki Wiosna Kościoła, która nie nadeszła
Paweł LisickiAthanasius Schneider Wydawnictwo: Esprit religia
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Esprit
Data wydania:
2020-10-05
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-05
Język:
polski
ISBN:
9788366407602
Tagi:
kościól kryzys w kościele
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rozmowy jerozolimskie. Dlaczego zginął Mesjasz? Waldemar Chrostowski, Paweł Lisicki
Ocena 7,7
Rozmowy jerozo... Waldemar Chrostowsk...
Okładka książki Świat i Kościół w kryzysie Grzegorz Górny, Krystian Kratiuk, Paweł Lisicki
Ocena 6,5
Świat i Kośció... Grzegorz Górny, Kry...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
896
883

Na półkach: ,

Antropocentryzm – matka wszystkich problemów dzisiejszego Kościoła. Redaktor Lisicki wraz niemieckim biskupem Atanazym Schneiderem przyglądają się wszystkim trudnościom wiary chrześcijańskiej oraz instytucji Kościoła, od aborcji, przez eutanazję po działalność hierarchii kościelnej. Przytaczają dokumenty Kościoła (poczynając od akt soboru II watykańskiego),wskazując na ich liczne niejasności prowadzące do wypaczeń. Z wieloma rzeczami osobiście się zgadzam, są natomiast argumenty i postawy, które zupełnie do mnie nie przemawiają: jak dyskusja o przyjmowaniu komunii świętej na rękę czy dialog ekumeniczny. Niemniej jednak książka jest głęboka, sądy wywarzone i z pewnością nie mogę odmówić obu rozmówcom wielkiej miłości do Kościoła.

Antropocentryzm – matka wszystkich problemów dzisiejszego Kościoła. Redaktor Lisicki wraz niemieckim biskupem Atanazym Schneiderem przyglądają się wszystkim trudnościom wiary chrześcijańskiej oraz instytucji Kościoła, od aborcji, przez eutanazję po działalność hierarchii kościelnej. Przytaczają dokumenty Kościoła (poczynając od akt soboru II watykańskiego),wskazując na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
201
193

Na półkach:

Bp Athanasius mówi rzeczy niełatwe, które zapewne wielu się podobać nie mogą. Jednak wydaje mi się, że jest ważnym głosem, który przebija się do niektórych.
Na pewno warto się w ten głos wsłuchać i uczciwie przemyśleć to, co mówi, nawet, jeśli w ostatecznym rozrachunku uzna się jego słowa za zbyt trudne…
Dla mnie osobiście to Biskup, który w bardzo uczciwy sposób traktuje swoje powołanie do bycia następcą Apostołów.

Bp Athanasius mówi rzeczy niełatwe, które zapewne wielu się podobać nie mogą. Jednak wydaje mi się, że jest ważnym głosem, który przebija się do niektórych.
Na pewno warto się w ten głos wsłuchać i uczciwie przemyśleć to, co mówi, nawet, jeśli w ostatecznym rozrachunku uzna się jego słowa za zbyt trudne…
Dla mnie osobiście to Biskup, który w bardzo uczciwy sposób traktuje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
259
226

Na półkach:

Jest to zapis rozmowy jaką przeprowadził pan Paweł Lisicki z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Obu panów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, choć gdyby ktoś nie wiedział to nadmienię, że biskup jest niemieckim kapłanem, który obecnie posługuje w Kazachstanie, jest krzewicielem Prawdy w kościele, poszanowania tradycji i odnowy prawdziwiej wiary. Ich nazwiska są tutaj gwarantem dobrej, mocnej i co najważniejsze, szczerej lektury.

Książka jest jak wspomniałam wywiadem, rozmową a więc mamy tutaj pytania i odpowiedzi. Konkretne i bez owijania w bawełnę, chyba za to najbardziej cenię biskupa Schneidera. Każdy z rozdziałów to omówienie danej problematyki, autor nie boi się stawiać trudnych, wręcz niewygodnych pytań, a jego rozmówca nie ma problemu aby na nie odpowiadać jasno i klarownie, co pozwala czytelnikowi zrozumieć wiele nie łatwych tematów, czy też dostać odpowiedzi na sprawy, które nas nurtują. Książka jest odważnym głosem głoszenia i wskazaniem, czym dla katolika jest powrót do źródeł.

Polecam każdemu bezwzgledu na podejście do wiary czy kościoła bo warto poznać ten głos, którego nie usłyszy się w mediach czy nawet z wielu ambon kościelnych.

Jest to zapis rozmowy jaką przeprowadził pan Paweł Lisicki z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Obu panów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, choć gdyby ktoś nie wiedział to nadmienię, że biskup jest niemieckim kapłanem, który obecnie posługuje w Kazachstanie, jest krzewicielem Prawdy w kościele, poszanowania tradycji i odnowy prawdziwiej wiary. Ich nazwiska są tutaj...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
337
36

Na półkach: ,

"Wiosna Kościoła, która nie nadeszła", kiedy ją zapowiadano, ale nadejść wciąż może, i to ze strony, z której niewielu się jej spodziewa - tak można by dokończyć tytuł, żeby w pełni streścić w nim wymowę książki.  Bp Schneider, chociaż dostrzega w Kościele kryzys, jakiego jeszcze nie było, nie traci nadziei w Bożą Opatrzność. Przedstawia bolączki Kościoła bez owijania w bawełnę, bardzo krytycznym okiem. Te informacje i wiedza niejednego wpędzić mogłyby w żałość i poczucie przegranej, jednak nie byłaby to właściwa reakcja. Sam biskup obarczony świadomością powagi kataklizmu, osamotniony w swojej walce idzie naprzód. Krytycznie ocenia zjawiska, słowa, zdarzenia, błędne poglądy, ale stara się nie osądzać ludzi, którzy za nimi stoją, nie stawia się w roli oskarżyciela. Z punktu widzenia Bożego i katolickiego jest to piękne i słuszne, z punktu widzenia przyziemnego i doczesnego może być naiwne. Prowadzący wywiad redaktor Lisicki, z myślą o takiej "ludzkiej" perspektywie zadaje biskupowi prowokujące pytania, na które odpowiada on niewzruszony, dając wyraz stałości swojej wiary, co dodaje otuchy i pociesza czytelnika.
Dla ludzi śledzących wydarzenia ostatnich lat na konserwatywnych, katolickich portalach książka będzie dobrym ich podsumowaniem i przypomnieniem, spojrzeniem z nieco szerszej perspektywy, umocnieniem. Dla tych, dla których przedstawione tu fakty i opinie pozostawały dotąd nieznane, będzie szokiem. Dla jednych i drugich będzie lekcją teologii (biskup Schneider znakomicie wyjaśnia zawiłe kwestie) i pobożności.
Do lektury świetnie wprowadza wstęp redaktora Lisickiego, obrazujący kontekst rozmowy i pozwalający nawiązać niemalże osobistą więź z biskupem. Dzięki temu dalszą część książki bardziej "wysłuchujemy" jak słów znanego nam osobiście duchownego niż ją czytamy.

"Wiosna Kościoła, która nie nadeszła", kiedy ją zapowiadano, ale nadejść wciąż może, i to ze strony, z której niewielu się jej spodziewa - tak można by dokończyć tytuł, żeby w pełni streścić w nim wymowę książki.  Bp Schneider, chociaż dostrzega w Kościele kryzys, jakiego jeszcze nie było, nie traci nadziei w Bożą Opatrzność. Przedstawia bolączki Kościoła bez owijania w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
330
187

Na półkach:

Niestety nie mogę polecić tej pozycji. Cenię i szanuję Księdza Biskupa A. Scheidera, jednak nie będę ukrywał, że z mojej perspektywy, w tym także mojej wiedzy religijnej, książka roi się od błędów, twierdzeń bez pokrycia oraz poglądów, które na szczęście we współczesnym Kościele Katolickim schodzą na margines. Kluczowy jest jeden cytat z Ks. Biskupa odnoszący się do wypowiedzi św. Jana XXIII i jednego z dokumentów Soboru Watykańskiego II, a który (w sensie ten cytat z bp. A. Schneidera) w zasadzie możemy odnieść do Jego oceny wszystkiego, co wydarzyło się w Kościele Katolickim po 1962 r.: "Nie umiem tego pojąć, nie mieści się to w głowie". I tak jest przez całą książkę: niemal wszystkie decyzje Urzędu Nauczycielskiego rozwijające Naukę Kościoła o wolność religijną, ekumenizm i dialog międzyreligijny, prawa zwierząt, docenienie wartości kobiet, rozpoczęcie traktowania laikatu jako podmiotu - a nie przedmiotu - działań Kościoła, reformę liturgii... - to wszystko błędy, oszustwa, owoc braku wiary, a w ogóle było to "inspirowane przez samego diabła" (to ostatnie to konkretnie ocena Księdza Biskupa co do usunięcia z Liturgii modlitwy Leona XIII). Jednym słowem czyta się to niezwykle ciężko, bo aż żal, gdy ceniony przez wielu katolików (w tym tutaj na LubimyCzytać) duszpasterz wskazuje Marcela Lefebvre'a jako najwybitniejszego człowieka Kościoła ostatnich dziesięcioleci (i to niezależnie od oceny, czy zaciągnął on ekskomunikę latae sententiae czy też nie). Dostało się wszystkim innym, ze św. Janem XXIII, św. Pawłem VI, św. Janem Pawłem II, a nawet Benedyktem XVI i Piusem XII na czele. Oni wszyscy się mylili - na szczęście rozmówca Pawła Lisickiego się nie myli i rozstrzyga krótko najbardziej zawiłe zagadnienia współczesnej teologii. No właśnie, skoro już przy P. Lisickim jesteśmy... Odnoszę wrażenie, że próbował on momentami Księdza Biskupa prowokować do jeszcze ostrzejszych ocen, na szczęście zwykle to się nie udawało... I tylko za to druga gwiazdka...

Niestety nie mogę polecić tej pozycji. Cenię i szanuję Księdza Biskupa A. Scheidera, jednak nie będę ukrywał, że z mojej perspektywy, w tym także mojej wiedzy religijnej, książka roi się od błędów, twierdzeń bez pokrycia oraz poglądów, które na szczęście we współczesnym Kościele Katolickim schodzą na margines. Kluczowy jest jeden cytat z Ks. Biskupa odnoszący się do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
542
523

Na półkach: ,

Wyjątkowa książka, wyjątkowy człowiek. Wywiad z biskupem z Kazachstanu - przeprowadzony bezbłędnie, bo sposób zadawania pytań, dociekliwość szły za zainteresowaniami czytelnika, a z drugiej strony, mimo dość długich niejednokrotnie pytań to rozmówca pozostaje w centrum książki przez cały czas. A kim jest nasz rozmówca? Przede wszystkim jest w pełni wierzącym i w pełni katolickim biskupem. Po kolei wyjaśnia nam czym owa katolickość jest - bez zacietrzewienia, bez ukrywania się i bez koloryzowania przedstawia rzeczywistość pomagając czytelnikowi się w niej odnaleźć. Z jednej strony rozmowa ukazuje rzeczywistość jako dość trudną i smutną. A z drugiej - nadzieja i wiara biskupa tchną w czytelnika życiem. Dlaczego warto przeczytać? Po pierwsze bardzo możliwe, że biskup z książki będzie uznany kiedyś świętym i będziemy mogli wspominać chwile z lekturą jako jedną z form poznawania go. Po drugie książka opowiada o tym, czym dzisiejszy Kościół żyje i tym samym wiele wyjaśnia. No i dodatkowo całość pomaga umocnić wiarę. Z radością będę przekazywać dalej.

Wyjątkowa książka, wyjątkowy człowiek. Wywiad z biskupem z Kazachstanu - przeprowadzony bezbłędnie, bo sposób zadawania pytań, dociekliwość szły za zainteresowaniami czytelnika, a z drugiej strony, mimo dość długich niejednokrotnie pytań to rozmówca pozostaje w centrum książki przez cały czas. A kim jest nasz rozmówca? Przede wszystkim jest w pełni wierzącym i w pełni...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
140
135

Na półkach:

Książka jest bardzo wymagająca. Zapis długiej rozmowy dwóch inteligentów, i jednocześnie ludzi z innego świata (Kazachstan-Polska),ale ze względu na wyznawaną katolicką tradycyjną wiarę, pewnie dość sobie bliskich. Pełne zrozumienie tekstu wymaga choćby podstawowej wiedzy o historii Kościoła po Soborze Watykańskim Drugim (dokumenty, wydarzenia, osoby). Jest to na prawdę rozmowa a poziomie, w której jednakowoż odnajdziemy prostotę wiary sprzed rewolucji kościelnej z roku 1968, albo mówiąc inaczej sprzed epoki przegadania autorytetu Kościoła, rozmienianego ustawicznie na dialog, miłosierdzie, ekumenizm, dobre samopoczucie, uczuciowość... itp. Polecam każdemu kto nie tylko chce własną wiarę pogłębić, ale zwłaszcza takim co mają problem z zaufaniem Kościołowi, czy ściślej księżom. Zobaczcie ze można inaczej, że przez tyle czasu historii Kościoła odpowiedź na większość pytań była zaskakująco prosta, i budowała poczucie dumy z przynależności do katolicyzmu jako po prostu rozsądnej życiowej postawy. Tradycjonalizm katolicki pełną gębą. I o to chodzi!

Książka jest bardzo wymagająca. Zapis długiej rozmowy dwóch inteligentów, i jednocześnie ludzi z innego świata (Kazachstan-Polska),ale ze względu na wyznawaną katolicką tradycyjną wiarę, pewnie dość sobie bliskich. Pełne zrozumienie tekstu wymaga choćby podstawowej wiedzy o historii Kościoła po Soborze Watykańskim Drugim (dokumenty, wydarzenia, osoby). Jest to na prawdę...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
738
129

Na półkach: , , ,

Wspaniała książka, która w kontekście kryzysu Kościoła będzie dla katolików pocieszeniem i drogowskazem. Współczesny "Raport o stanie wiary" wraz ze wskazówkami dla wierzących."Potrzebujemy radykalnej odnowy, powrotu do korzeni, dbałości o to, co święte". Obowiązkowa lektura dla wszystkich katolików. Polecam!

Wspaniała książka, która w kontekście kryzysu Kościoła będzie dla katolików pocieszeniem i drogowskazem. Współczesny "Raport o stanie wiary" wraz ze wskazówkami dla wierzących."Potrzebujemy radykalnej odnowy, powrotu do korzeni, dbałości o to, co święte". Obowiązkowa lektura dla wszystkich katolików. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
443
17

Na półkach: , , ,

Fenomenalna książka, pełna Prawdy.

Fenomenalna książka, pełna Prawdy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
122
77

Na półkach:

Książka dająca nadzieję, diagnozująca problemy współczesnego Kościoła.
Redaktor zadaje czasami pytania z tezą, co nie do końca jest dobre w tym wywiadzie.
Niektóre odpowiedzi biskupa wprawiają w zakłopotanie.

Książka dająca nadzieję, diagnozująca problemy współczesnego Kościoła.
Redaktor zadaje czasami pytania z tezą, co nie do końca jest dobre w tym wywiadzie.
Niektóre odpowiedzi biskupa wprawiają w zakłopotanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    15
  • Religia
    2
  • Religijne
    2
  • 2021
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Wiara, duchowość, religia
    1
  • Wiara
    1

Cytaty

Więcej
Athanasius Schneider Wiosna Kościoła, która nie nadeszła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także