rozwińzwiń

Ogrodowa. Imaginarium społeczne

Okładka książki Ogrodowa. Imaginarium społeczne Bogdan Jankowski
Okładka książki Ogrodowa. Imaginarium społeczne
Bogdan Jankowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Jacek Kusiński popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Jacek Kusiński
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788395630316
Tagi:
Łódź socjologia etnografia esej
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ciągłość i zmiana w łódzkich enklawach biedy Bogdan Jankowski, Wielisława Warzywoda-Kruszyńska
Ocena 0,0
Ciągłość i zmi... Bogdan Jankowski, W...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
27
26

Na półkach:

Nie wiem czy "Ogrodowa – imaginarium społeczne" Bogdana Jankowskiego ma ambicje być książką historyczną. Od przeciętnej książki opisującej historię jakiegoś miejsca różni się ona wielce – wniknięciem w perspektywę ludzką, zejściem o piętro niżej, niż zwykle takie książki czynią. Przy tym jest to jednocześnie esej o tożsamości miasta i jego mieszkańców, jak i tzw. silva rerum, znaczy się „las najróżniejszych rzeczy”, bardzo ciekawych, łączący płynnie historyczną przeszłość ze współczesnością.
Od „Sokoła” zatem aż do ŁKS-u i kibolskich wojen tożsamościowych, od Rembielińskiego, wytyczającego Łódź w szczerym polu, do Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Od Izraela Kalmanowicza Poznańskiego do Edwarda Gierka. Las rzeczy opisujących tożsamość miasta, a bardziej jeszcze, znacznie bardziej – tożsamość ludzi, którzy w nim mieszkają. Wytworzoną przez historię kulturę miejsca. Czasami w bardzo ryzykownych połączeniach, czasami z kontrowersyjnym odautorskim komentarzem Jankowski prowadzi nas przez historię społeczną miasta, dzielnicy, ulicy. Zaczyna od zarania, przytaczając dzieje Łodzi począwszy od wsi położonej w leśnej głuszy, potem zaszytego wśród pustkowi miasteczka, tak nieważnego, że burmistrz musi opisywać ściśle jego położenie (żeby w ogóle tam trafiono). Opisuje szeroko kulturę muzyczną robotniczo-fabrycznej Łodzi (we fragmentach przetrwałą do dziś – np. Towarzystwo Śpiewacze imienia Moniuszki),liczne chóry i orkiestry powstałe oddolnie, a potem wspierane przez przemysłowców – wszystko to w krótkich akapitach, niewielkich esejach historycznych z komentarzem autora.
Las rzeczy w tej książce. Niezwykle ciekawych, w sporej części zupełnie nieznanych. Zastanawiających i kuriozalnych. No cóż, Łódź składa się z wielkich sprzeczności…
Jaka jest ta „Ogrodowa”? Przebogata! Bardzo ładnie wydana i skomponowana. Ciekawa. Wielobarwna i przeskakująca z tematu na temat. Pełna zdjęć, archiwalnych dokumentów. Wielka robota, doprawdy! Pomnik społeczny nie tylko dla ulicy Ogrodowej, ale i dla miasta. Jest to książka raczej dla tych, dla których Łódź i jej przeszłość stanowią istotną kwestię, choć w sporej części porusza przecież rzeczy uniwersalne, ogólne. Mógłbym rzec – ogólnopolskie. Bo to nie sama przecież Łódź ze swoimi społecznymi problemami. Ale ze swoją skomplikowaną i dziwną historią – jedyna.

Nie wiem czy "Ogrodowa – imaginarium społeczne" Bogdana Jankowskiego ma ambicje być książką historyczną. Od przeciętnej książki opisującej historię jakiegoś miejsca różni się ona wielce – wniknięciem w perspektywę ludzką, zejściem o piętro niżej, niż zwykle takie książki czynią. Przy tym jest to jednocześnie esej o tożsamości miasta i jego mieszkańców, jak i tzw. silva...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • Do wypożyczenia/kupienia
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ogrodowa. Imaginarium społeczne


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne