Wampir z Warszawy

reportaż
Lira
2020-12-01
2020-12-01
Kryminalny reportaż Zbrodnie Polska Ludowa Akta IPN Przestępstwa na tle seksualnym

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3 Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Bogdan Lach, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska
Opowiem ci o z... Katarzyna Bonda, Ig...
Okładka książki Kroniki zbrodni. Tajemnicze zaginięcia, seryjni mordercy, sprawy, których do dziś nie udało się wyjaśnić... Monika Całkiewicz, Robert Ziębiński
Kroniki zbrodn... Monika Całkiewicz,&...
Okładka książki Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Max Czornyj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Marcel Moss, Marek Stelar, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński
Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Ma...

Krótkie to to co prawda, ale poziom akceptowalny. Polacy nie gęsi, swych seryjnych też mamy! (nie żeby było się czym chwalić)

Czegoś brakowało..

Czegoś brakowało..

Mi się podobała. Nie rozumiem utyskiwań na dygresje autora w kierunku opisów socjologiczno - politycznych tamtych czasów. Reportaż to reportaż i czasem fajnie jest znać realia danego okresu. Jestem na tak

Ten tytuł chciałam przeczytać jakiś czas temu. W końcu się udało.
Temat, który nie został właściwie „wykorzystany”. Wielka szkoda. Odczuwam bardzo dużo niedosyt.

Ten tytuł chciałam przeczytać jakiś czas temu. W końcu się udało.

Ostatnio postanowiłem trochę pójść na lewo i przeczytać coś co grozą nie jest ale w jakimś stopniu jest z nią związane.

Mój wybór padł na ostatnio zdobytego "wampira z Warszawy" Jarosława Molendy. Autor skupił się na sylwetce Tadeusza Ołdaka który w 1950 roku hobbystycznie zgwałcił cztery kobiety a dwie z nich zapoznał bliżej z okolicznym kamieniem.

Taki seryjny to on do końca nie był ale i tak spory wynik.

Seryjni mordercy to raczej nie temat w którym jakoś mega siedziałem ale musze przyznać że czytało mi się to wyjątkowo dobrze. Autor ma luźny, łatwo przyswajalny styl po którym się dosłownie płynie przez całą książkę. Do tego musze pochwalić ogrom pracy jak włożył w przedstawienie wszystkich dowodów i relacji z maja i czerwca 1950 roku.

Podoba mi się również przedstawienie realiów epoki i tego trudnego czasu dla Warszawy która przecież w tamtym czasie była jeszcze na etapie odbudowy.

Polecam.

Taki seryjny to on do...

Wynudziłem się strasznie. Nie wiedziałem, że temat seryjnego mordercy można aż tak zepsuć :(

Rzadko trafia się reportaż w którym autor tak daleko i tak często odchodzi od głównego tematu.

Czegoś tu zdecydowanie brakuje. Może lekkości, dbałości o stronę językową. Jest reportaż, zebranie faktów, nie czyta się źle, ale szału nie ma. W pewnym momencie zastanawiałam się czy autor dostosowuje słownictwo do opisywanych czasów czy popełnia błędy przez niedopatrzenie. Książka miała potencjał, bo takie historie ciekawią, ale tu w opisie czegoś zabrakło. Poznajemy przebieg zbrodni Wampira z Warszawy, tło historyczne, społeczne. Być może mimo pracy autora materiał źródłowy miał zbyt dużo ubytków, a autor nie chciał fantazjować.

Dobra książka, ciekawa. Podobało mi się też, że oprócz głównego wątku- Wampira z Warszawy, autor przedstawił też realia i topografię ówczesnej stolicy.

Molenda swietnie oddaje atmosfere tamtych czasow i prace milicji. Ciekawa ksiazka. Polecam

• Audiobooki
  • Literatura faktu