Zagadka mazurskiej mumii

Okładka książki Zagadka mazurskiej mumii Marta Guzowska
Okładka książki Zagadka mazurskiej mumii
Marta Guzowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 6)
Nasza Księgarnia
2021-01-27
2021-01-27
literatura polska

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Morderstwo wli... Marta Guzowska, Les...

Świetna lektura dla młodszych dzieci, z zagadką do rozwiązania i ciekawostką z polskiej historii, której nie znajdzie się w podręcznikach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Cudze chwalicie, swego nie znacie." chciałoby się rzec po przeczytaniu 6 tomu książki "Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka Mazurskiej mumii". Egipt zachwyca nas piramidami w Gizie, tymczasem sami możemy pochwalić się takimi architektonicznymi perłami, w których umieszczano wiele słynnych dzieł sztuki światowej sławy artystów, między innymi: Rafaela, Rubensa czy nawet Leonarda da Vinci. W książce poznajemy rodzinę von Farenheidów (spokrewnioną z twórcą skali pomiaru temperatury),tworzoną przez ludzi zafascynowanymi egipskim budownictwem oraz starożytnymi wierzeniami, wśród których najbliższe było im to dotyczące wiecznego życia. Postanowili więc wybudować rodzinny grobowiec – znaną na Mazurach piramidę w Rapie, wsi położonej niedaleko Obwodu Kaliningradzkiego. Budowla i związane z nią legendy przyciągają wielu turystów, nic więc dziwnego, że przyciągnęła także naszych małych detektywów oraz ich krewnych, archeologów. Tych ostatnich w celu przeprowadzenia badań znalezionej mumii bez głowy, posiadającej srebrny medalion, który - jakżeby inaczej - znika. I tu do akcji wkraczają dzieci, jak zwykle próbując rozwiązać zagadkę zaginięcia przedmiotu na własną rękę. Smaczku dodaje fakt, iż śledztwo toczy się nie tylko w wyjątkowym miejscu, ale również w wyjątkowym okresie - tuż przed Halloween.
Marta Guzowska ponownie pokazuje nie tylko małym czytelnikom, że nasz kraj skrywa wiele ciekawych miejsc i historii wartych poznania oraz pokazywania ich światu. To jedna z ciekawszych serii, zachęcających dzieci do sięgnięcia po książkę, a także dająca młodym czytelnikom namacalny dowód na to, że może być ona ciekawym, pełnym humoru sposobem spędzenia czasu oraz poznania historii własnego kraju. Niestety to ostatni tom, który mogliśmy na tę chwilę wypożyczyć w naszej filii biblioteki miejskiej, ale mamy nadzieję, iż już niedługo dotrą kolejne, po które sięgniemy z ogromną przyjemnością.

Czym skorupka za młodu…
Jestem fanka kryminałów, więc próbuję zaszczepić u mojej siedmioletniej córki miłość do, może nie od razu kryminałów, ale historii detektywistycznych.
Uwielbiamy serię Marty Guzowskiej. To już 6. tom przygód Anki, Piotrka i Jagi (nie Jagody, bo jagody są do jedzenia, jak podkreśla dziewczynka na każdym kroku) oraz szczura Sherlocka. Tym razem autorka zabiera nas na Mazury do zrujnowanej piramidy. Tam ciocia i wujek Anki, archeolodzy, prowadzą badania i znajdują mumię bez głowy, ale za to z medalionem, który niestety znika. Dzieciaki jak zawsze rozpoczynają śledztwo i typują podejrzanych. A wszystko dzieje się w mało sprzyjającej, deszczowej aurze, w klimacie niepokoju, bo przecież zbliża się Halloween.

Kochamy i cenimy książki z tej serii, bo one są dobrze napisane, pozwalają poznać pewien wycinek polskiej historii i kultury - wszystkie historie rozgrywają się w autentycznych miejscach. Na końcu książki autorka przybliża zresztą historię piramidy z Rapy. Do tego bohaterowie - prawdziwi i zindywidualizowani. Ja jestem fanką Jagi, z jej ciekawością świata i dociekliwością. Gdy pada z jej ust: "A co to jest…", uśmiecham się pod nosem. Córka uwielbia Ankę, rozważną, spokojną, z notesem detektywa pod ręką, w którym wszystko skrupulatnie notuje.

Dodatkową wartością tej serii są pytania po kolejnych rozdziałach książki, dzięki którym sprawdzamy zrozumienie tekstu przez dziecko. Pomocne są też ilustracje, choć przyznam szczerze, że stanowią też swego rodzaju pokusę, bo Ola je podglądała, próbując wytypować sprawcę kradzieży.

Warto zatem sięgnąć po tę serię, bo to i dobra zabawa, i nauka.

Czym skorupka za młodu…

Często wydaje się nam, że młode pokolenie żyje tylko i wyłącznie w świecie technologii i ostatnią rzeczą, która mogłaby je zainteresować to historia, muzea, wykopaliska i inne tego typu miejsca. Marta Guzowska udowadnia nam, że dzieci da się zainteresować naszym dziedzictwem kulturowym, zachęcić do poznawania przeszłości, a do tego do wchodzenia w obszar metod badania naukowego. Jej młodzi bohaterzy są ciekawi świata i rządni rozwiązania kolejnych zagadek. Akcja całej serii książek „Detektywi z Tajemniczej 5” toczy się wokół kradzieży ważnych, zabytkowych przedmiotów. W pierwszym tomie mogliśmy prześledzić, w jaki sposób młodzi detektywi poradzą sobie ze sprawą zaginięcia broszki. Przy okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek. Drugi tom natomiast zabrał nas w mroczne klimaty, a wszystko dzięki wakacjom u wujka Janka prowadzącego z kolegą z pracy i dwiema studentkami wykopaliska archeologiczne. Nie są to jednak zwykłe badania terenowe, dzięki którym wyłania się z ziemi skorupki naczyń, ale prace tuż przy cmentarzu, a do tego dotyczą niezwykłego grobu, ponieważ badaczom udało się odkryć pochówek wampiryczny. Wokół niego oczywiście dzieje się wiele pozornie niezwykłych rzeczy, ale dzieci potrafią wyjaśnić wszystko logicznie. Tak jest też w trzecim tomie pt. „Zagadka królowej myszy”, w którym dowiemy się wiele ciekawostek na temat malarstwa Olgi Boznańskiej oraz poznamy realia, w których żyła. W „Zagadce zbuntowanego robota” odwiedzamy Centrum Nauki Kopernik, gdzie mają zobaczyć adaptację „Bajek robotów”, ale okazuje się, że jeden z aktorów znika. W piątym tomie pt. „Zagadka ducha Chopina” odwiedzamy dom Chopina. W szóstym wyprawiamy się do piramidy w Rapie.
Razem z bohaterami wchodzimy w świat kolejnych polskich zabytków. Tym razem jest to ruina słynnego grobowca wzorowanego ma egipskich mauzoleach. Niezwykły kształt przyciąga ciekawskich i zachęca władze do odnowienia. Przed pracami trzeba jeszcze dokonać pomiarów. Wiąże się z tym sporo prac, bo trzeba mieć i skaner 3D i generator zasilający go, bo w środku lasu nie ma, do czego podpiąć urządzenia. Badacze i architekci to jednak takie osoby, które poradzą sobie z niejednym problemem i ciocia Marta wie jak się za to zabrać. Do pomocy ma męża i dzieciaki, których mama w wolnym czasie pisze doktorat (co dla jej pociech jest dziwne, bo to przecież nauka).
Kiedy przyjeżdżają na miejsce zaczyna się zamieszanie z wyładowaniem sprzętu, poszukiwaniem kluczy, opanowaniem nieładu. Jakby tego mieli mało dołącza do nich niemile widziany gość: pan Roman będący dziennikarzem i głosicielem teorii, że grobowiec ze względu na swój kształt ma niezwykłą moc. To sprawiło, że miejsce zaczęło cieszyć się większym powodzeniem, co z kolei przełożyło się na jego dewastację. Ciekawski publicysta oczywiście dołącza do grupki oglądającej grobowiec i próbującej zrobić pomiary. Niestety tłok i wynikające z tego zamieszanie utrudniają prace, ale pozwalają na odkrycie, czegoś niezwykłego: pięknego naszyjnika, którym muszą się zająć specjaliści. Po kilku godzinach odkrywają, że skarb znika. Dzieciaki po raz kolejny postanawiają wziąć sprawy we własne ręce i poszukać złodzieja.
W tomie „Zagadka mazurskiej mumii” mamy wiele ważnych i ciekawych wątków. Pojawiają się nieporozumienia między rodzeństwem, nastoletnia miłość, chęć zaimponowania chłopakowi, tworzeniu teorii uzdrawiających mocy wszystkiego, co znajduje się w piramidzie, restauracji zabytków, problemów finansowych i zdrowotnych. Do tego nie zabraknie problemu podsłuchiwania cudzych rozmów. A w tle oczywiście kradzież. Oczywiście naszym małym detektywom uda się odkryć, kto jest winny. Czytelnicy przy okazji dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy.
Po raz kolejny nie zawiodłam się na książce Marty Guzowskiej, która bardzo umiejętnie stworzyła ciekawą intrygę z interesującymi i sympatycznymi bohaterami. Szczególnie udały jej się portrety dzieci, pokazanie konfliktu wynikającego z różnicy wieku. Mamy tu starszego brata, który niechętnie włącza siostrę do śledztwa i przebojową, upartą oraz stanowczą i pomysłową młodszą siostrę, którą nie łatwo zbyć. Pojawia się też nastoletnia kuzynka i jej problemy miłosne. Do tego pisarka jak zawsze w interesujący sposób pokazuje kolejne kroki prowadzenia śledztwa z pokazaniem drogi, jaką bohaterzy odkryli prawdę, zachęca do samodzielnego myślenia i znalezienia odpowiedzi. W tym celu poszczególne etapy śledztwa podsumowano pytaniami, na które młodzi czytelnicy muszą spróbować znaleźć odpowiedzi, a przy okazji uczą się metody dedukcyjnej. Sporo tu fachowego słownictwa wyjaśnionego w prosty sposób. Wszystko brzmi bardzo poważnie, ale mogę Was śmiało zapewnić, że książkę czyta się bardzo szybko, a przemycane w niej wiadomości pochłania jak bajkę o żelaznym smoku czy opowieści o najnowszych technologiach i ich możliwościach.
Dla dorosłego czytelnika akcja jest przewidywalna (no, ale nie dla dorosłych jest ona adresowana) i już na pierwszych stronach może się domyślić, kto jest sprawcą, ale dla dzieci rozwiązywanie zagadki będzie prawdziwa frajdą, a do tego nabędą ważnej umiejętności: zwracania uwagi na szczegóły, porównywania, wykluczania określonych rozwiązań. Stawiane przez pisarkę pytania są dla czytelników sygnałem, że w tym miejscu powinni się zatrzymać o spróbować wyjaśnić zagadki. Dzięki kolejnym krokom dzieci będą miały okazję poćwiczyć logiczne myślenie.
Książki z serii „Detektywi z Tajemniczej 5” to świetne lektury ćwiczące wiele umiejętności oraz przemycające sporą dawkę wiedzy i wzbogacające słownictwo. Każdy tom skupia się wokół innych ciekawostek historycznych. W pierwszym mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji o kamei, a w drugim sporo wiadomości o wampirach, a w trzecim o malarstwie. W czwartym było sporo ciekawostek o robotach, a w piątym o dbaniu o eksponaty, a w szóstym o grobowcach i obchodzeniu się z eksponatami znajdowanymi w takich miejscach.
Książki napisane bardzo przystępnie. Spora dawka humoru, dobrego nastawienia do życia, dziecięcego spojrzenia na świat, naiwnego relacjonowania wydarzeń sprawiają, że kolejne przygody mają też spory urok dla dorosłych i świetnie zastąpią lekką prozę dla dorosłych, a do tego pozwolą zmienić nastawienie do świata, rozbudzą empatię, poprawią nastrój. W książce poznamy różne typy osobowości i nie tylko dorośli bywają tu specyficzni. Także dzieci mają swoje zainteresowania, sposób zdobywania i dzielenia się wiedzą, a także spojrzenia na własną samodzielność i manipulowanie poczuciem odpowiedzialności, a do tego uwielbiających jagodzianki łasuchów. Całość wzbogacona licznymi interesującymi i estetycznymi ilustracjami Agaty Raczyńskiej znaną nam ze strony graficznej serii „Zosia z ulicy Kociej”. Niedługie rozdziały z szybką akcją sprawiły, że każdą z książek pochłaniamy w jedno popołudnie. Zdecydowanie polecam.

Seria Marty Guzowskiej o Detektywach z Tajemniczej 5 na dobre już wrosła w naszą biblioteczkę. Jeden przywieziony z Grandy tom tak przypadł Wojtkowi do gusty, że każdy nowy tom błyskawicznie musi się znaleźć w naszym domu, po czym jest natychmiastowo pochłaniany. Mam też entuzjastyczne informacje zwrotne od osób, które z mojego polecenia kupiły książki dla swoich i cudzych dzieci.

A że właśnie pojawiła się kolejna część serii - Zagadka mazurskiej mumii - musieliśmy i z nią się zapoznać, żeby wam opowiedzieć :-D

Marcie Guzowskiej udało się stworzyć troje bardzo sympatycznych bohaterów, do których chce się wracać. Starsi Anka i Piotrek to rozsądni i inteligentni młodzi ludzie, którzy mają prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek. Mała Jaga to cudna, buńczuczna dziewczynka, która często jest niedoceniana. Mała spryciara widzi i słyszy więcej niż inni podejrzewają, a jej uwagi potrafią zarówno irytować, jak i posuwać sprawę do przodu. Jaga jest zdecydowanie moją ulubienicą.

W Zagadce mazurskiej mumii autorka serwuje nam wszystko to, za co tak lubimy serię. Intrygującą, niepozbawioną humoru fabułę i zagadkę do rozwiązania. Co ważne, autorka tak konstruuje opowieść, by w ciągnąć czytelnika do detektywistycznej pracy. Bohaterowie pokazują, jaka jest metodyka działania dobrych detektywów - zbierają tropy, wysuwają hipotezy, wyciągają wnioski. Wiele się można od nich nauczyć. A znajdujące się na końcach rozdziałów pytania zachęcają czytelnika do podjęcia próby rozwikłania zagadki wraz z bohaterami.

Widać, że formuła serii jeszcze się nie wyczerpała, skoro autorka wciąż ma nowe pomysły na miejsca akcji i fabułę i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy się cieszyć kolejną ciekawą historią. Tymczasem oboje z Wojtkiem polecamy każdą z powieści, które można czytać niezależnie i w dowolnej kolejności - wszystkim miłośnikom detektywistycznych zagadek.

• Książki Poli
  • ZAMIERZAM PRZESŁUCHAĆ W 2021😮😊😊👏🏻👏🏻😂😍📖🎧
  • Bajki
  • Serie

Dodaj cytat z książki Zagadka mazurskiej mumii